Obsługa i prawidłowe użytkowanie nożyc do żywopłotów (część VI)

Nożyce do żywopłotu, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia umożliwiające pielęgnację żywopłotów lub zwartych grup roślinnych. Wykorzystują je zarówno firmy zajmujące się profesjonalną uprawą terenów zielonych, jak i gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W szóstym odcinku naszego cyklu artykułów zajmujemy się prawidłową i bezpieczną pracą nożycami.

Nożycami do żywopłotu – o czym już wspominaliśmy, ale warto to powtórzyć – pracujemy, trzymając je obiema rękami. Zasada ta dotyczy zarówno nożyc elektrycznych, jak i spalinowych. Jest to wymóg nie tylko bezpieczeństwa pracy, ale także wynika z dość sporych rozmiarów tych narzędzi. Zanim jednak przystąpimy do pracy nożycami, ich noże należy

zwilżyć olejem maszynowym.

Powinny być też naoliwiane co 60 min, jeśli pracujemy dłużej niż godzinę. Smarowanie pozwoli nam uniknąć przeciążenia silnika narzędzia i zapewni prawidłowe działanie ostrzy. Podstawowa metoda pracy nożycami polega na pochyleniu ostrzy w kierunku przycinanych liści czy gałęzi i powolnemu oraz stabilnemu ich przesuwaniu z szybkością ok. metra na 3-4 s. Ostrza nie powinny być zagłębione w pielęgnowane rośliny więcej niż na 5 cm, licząc od górnej ich powierzchni, bo to utrudnia dokładne cięcie. Aby równo przyciąć górną powierzchnię żywopłotu, warto posłużyć się sznurkiem, którym w sposób najprostszy wyznaczymy pożądaną wysokość zgrupowania roślin.

W tym celu należy go odpowiednio zamocować. Aby sznurek wyznaczył nam równe poziome powierzchnie, montując go, należy posłużyć się poziomnicą lub zmierzyć w dwóch skrajnych punktach jego odległość od gruntu, o ile jest on równy. Ta druga metoda często okazuje się niedokładna z powodu nierówności podłoża. Gdy już mamy zamontowany sznurek, nożycami przycinamy wzdłuż niego. Gdy tniemy pionowe boki ściany roślinnej, powinniśmy to robić od dołu do góry. Dzięki temu osiągniemy najlepsze rezultaty. Uwaga ta w sposób szczególny dotyczy bukszpanu i rododendronu (różanecznika). Ponieważ podczas cięcia gałęzie są rozrzucane w sposób niekontrolowany, warto zastosować deflektor, który znajduje się w wyposażeniu opcjonalnym w niektórych modelach akumulatorowych nożyc Makity. Dzięki niemu będziemy mogli kontrolować ten proces i zgarniać liście tam, gdzie chcemy.

Podczas przycinania należy uważać na metalowe ogrodzenia lub inne twarde przedmioty, które mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie żywopłotu czy nawet wewnątrz niego. Mogą one spowodować pęknięcie ostrzy oraz poważne obrażenia operatora.

Podczas cięcia sięganie nożycami zbyt daleko, zwłaszcza wtedy, gdy pracuje się na drabinie, jest bardzo niebezpieczne. Nie wolno też podczas pracy stać na niepewnym podłożu, np. na chwiejącym się stołku. Nie wolno też ciąć nożycami gałęzi grubszych niż określa to producent w instrukcji obsługi. Gałęzie grube przed zastosowaniem nożyc ścinamy odpowiednim narzędziem do poziomu przycinania tym urządzeniem.

Nie wolno też ciąć martwych gałęzi ani innych twardych elementów. Nieprzestrzeganie tych zaleceń prowadzi do uszkodzenia nożyc i skrócenia ich żywotności. Po pracy należy drucianą szczotką usunąć kurz po obu stronach belki nożowej, wytrzeć ją szmatką, a następnie zwilżyć olejem o niskiej lepkości, np. maszynowym. Noży nie wolno myć wodą, bo to powoduje korodowanie i uszkodzenie narzędzi. W następny odcinku zajmiemy się kolejnymi aspektami prawidłowej i bezpiecznej pracy nożycami dożywopłotów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments