Obsługa i prawidłowe użytkowanie nożyc do żywopłotów (część IV)
Nożyce do żywopłotu, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia umożliwiające pielęgnację żywopłotów lub zwartych grup roślin. Wykorzystują je zarówno firmy zajmujące się profesjonalną uprawą terenów zielonych, jak i gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W czwartym odcinku naszego cyklu omówimy ergonomię nożyc.
Nożycami do żywopłotu, obojętnie czy są one elektryczne czy spalinowe, pracuje się, trzymając je obiema rękami. Jest to wymóg nie tylko bezpieczeństwa pracy, wynika z dość sporych rozmiarów tych narzędzi. Nie da się po prostu pracować tymi urządzeniami jedną ręką. Jednakże gdy operujemy nimi, przycinając żywopłot, klasycznie rozmieszczone uchwyty w niektórych pozycjach okazują się niewygodne. Dlatego Makita
zastosowała w niektórych swoich nożycach, np. spalinowych EH5000W (fot. 1.) czy akumulatorowych BUH650 (fot. 2.), regulowaną osiowo rękojeść główną (fot. 3. i 4.).Fot. 1 Fot. 2.
Fot. 3. Fot. 4.
Rękojeść można ustawić w pięciu pozycjach kątowych 90° (lewo lub prawo, fot. 5., 6., 7. i 8.), 45° (lewo lub prawo, fot. 9., 10., 11., i 12.) i 0° (tzw. pozycja wyjściowa, fot. 3. i 4.). Dzięki temu możemy optymalnie ustawić ostrza nożyc do płaszczyzny przycinanego żywopłotu. W modelach z napędem elektrycznym zasilanych sieciowo, np. UH5570, Makita dla ułatwienia pracy zastosowała potrójną rękojeść główną, która umożliwia trzymanie nożyc w trzech płaszczyznach: 0° i 2 x 90° (fot. 13. i 14.).
Fot. 5. Fot. 6.
Fot. 7. Fot. 8.
Wszystkie modele japońskiego producenta mają szerokie rękojeści dodatkowe, które możemy trzymać w trzech pozycjach: dwóch bocznych i jednej górnej (fot. 15.). Warto też zwrócić uwagę, kupując nożyce do żywopłotu, na rozmieszczenie przycisków, które umożliwiają łatwą zmianę nastaw czy sterowanie szybkością pracy noży. I tu też urządzenia Makity są wzorem poręcznego ich rozlokowania (np. EH5000W, fot. 16.). Jak wiadomo, powinny być one w zasięgu palców dłoni i umożliwiać zmianę większości nastaw podczas operowania nożycami lub ich trzymania, aby przerwa w pracy była jak najkrótsza. W następnym artykule naszego cyklu poruszymy kolejne zagadnienia związane z ergonomią nożyc do żywopłotu, takie jak sterowanie szybkością pracy, niski poziom drgań czy masa urządzeń.
Fot. 9. Fot. 10.
Fot. 11. Fot. 12.
Fot. 13. Fot. 14.
Fot. 15. Fot.16.