Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych (część V)

Kosy mechaniczne, a więc spalinowe i elektryczne, to urządzenia umożliwiające koszenie trawy lub mniejszych zarośli w niemalże każdym terenie. Dlatego wykorzystywane są zarówno przez firmy zajmujące się uprawą terenów zielonych, jak i przez gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W piątym odcinku naszego cyklu kontynuujemy omawianie kos spalinowych.

 

Po podaniu ogólnych wiadomości na temat kos spalinowych, teraz przyszedł czas na omówienie prawidłowego przygotowania tego typu urządzeń do pracy. Posłużymy się przykładem kos Makity: 2-suwowej RBC3101 i 4-suwowej EM2651UH. Kosy 2-suwowe kupujemy przeważnie w stanie, w którym główne ich elementy – silnik, rurowy korpus,

rękojeść, narzędzie tnące (tarcza lub głowica z żyłką) oraz osłona – są rozmontowane (fot. 1.). W przypadku kos 4-suwowych producent dostarcza zmontowany rurowy korpus z silnikiem napędowym, co niewątpliwie przyspiesza przygotowanie takiego urządzenia do pracy (fot. 2.). Przygotowanie kos do pracy zaczynamy od zamocowania rękojeści na korpusie rurowym (fot. 3.). W celu ich montażu układamy je odpowiednio w mocowaniu i przykręcamy kluczem imbusowym śruby blokujące (fot. 4.). Montując rękojeści, powinniśmy je ustawić w pozycji najlepiej nam odpowiadającej (fot. 5.). Następnie przystępujemy do połączenia rurowego korpusu z silnikiem 2-suwowym (dotyczy tylko kos 2-suwowych). Korpus umieszczamy w obudowie wału silnika zgodnie ze strzałkami wskazującymi znajdującymi się na jego rurce (fot. 6.). Dzięki temu środkowa śruba ustalająca pozycję korpusu wejdzie w otwór wykonany w nim i czynność montażowa zostanie wykonana prawidłowo (fot. 7.). Oznacza to prawidłowe połączenie korpusu rurowego silnikiem 2-suwowym, jak też stabilne połączenie wału silnika z wałkiem giętkim, który przez przekładnię kątową przekazuje jego napęd tarczy tnącej lub głowicy żyłkowej. Po prawidłowym umieszczeniu korpusu w obudowie wału, przykręcamy kluczem imbusowym śruby mocujące (fot. 8.). Teraz przyszła kolej na zamontowanie linki gazu i elektrycznych przewodów zapłonowych, dzięki którym możliwe jest uruchomienie i wyłączanie urządzenia. W tym celu demontujemy obudowę gaźnika (fot. 9a i 9b) i wkładamy linkę gazu w tuleję pokazaną strzałką na zdjęciu (fot. 10.). Następnie umieszczamy końcówkę linki zakończoną blokadą w kształcie walca w mocowaniu mechanizmu przepustnicy (fot. 11a i 11b) i sprawdzamy przyciskiem gazu prawidłowość zamocowania (mechanizm poruszający przepustnicą musi się odpowiednio poruszać). Potem przystępujemy do podłączenia przewodów rozruchowych. Wkładamy je do wtyczek odpowiadających ich dwóm zakończeniom (fot. 12a i 12b). Gdy podłączyliśmy już przewody z powrotem zakładamy obudowę gaźnika, nie zapominając o prawidłowym zamocowaniu filtra (fot. 13a, 13b, 13c i 13d). O kolejnych czynnościach przygotowujących kosy do pracy, czyli o montażu narzędzi roboczych i ich osłony, opowiemy w następnym odcinku naszego cyklu.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9a.  9b.

10.

11a. 11b.

12a 12b

13a 13b

 13c13d

src="https://portalnarzedzi.pl/img/uploads/Fot_13d_Makita_kosy501(1).JPG" alt="" width="300" height="200"/>