Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych (część IX)

Kosy mechaniczne, a więc spalinowe i elektryczne, to urządzenia umożliwiające koszenie trawy lub mniejszych zarośli w niemalże każdym terenie. Dlatego wykorzystywane są zarówno przez firmy zajmujące się uprawą terenów zielonych, jak i przez gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W dziewiątym odcinku naszego cyklu kontynuujemy omawianie osprzętu do kos spalinowych i elektrycznych.

 

W poprzednim odcinku naszego cyklu montaż kosy spalinowej zakończyliśmy na opisie prawidłowej wymiany żyłki w głowicy z żyłką przewlekaną przez pokrętło szpuli (fot. 1.). W niniejszym artykule zajmiemy się prawidłową wymianą żyłki w głowicy z żyłką zahaczaną w o specjalne zagłębienie wykonane w

samej szpuli (fot. 2.). Najpierw rozkładamy głowicę, aby przygotować ją do nawinięcia żyłki (fot. 3. ). Potem składamy żyłkę na pół przesuwamy jeden koniec o mniej więcej 10 cm żeby wyrównać odległość po nawinięciu na szpulę (fot. 4.). Następnie zahaczmy ją o specjalnie wyprofilowane zagłębienie w szpuli głowicy, tak jak pokazują fot. 5. i 6. Teraz możemy przystąpić do nawijania żyłki (fot. 7.). Nie robimy tego do końca, zostawiając dwa ok. 15-centymetrowe odcinki żyłki i zahaczając je o występy w głowicy, tak jak pokazano na fot. 8. i 9. Gdy to wykonaliśmy, na dwa końce zablokowanej żyłki nawlekamy mosiężne tulejkowate prowadnice obudowy głowicy (fot. 10. i 11). Potem montujemy sprężynę w obudowie i wkładamy w nią szpulę z nawiniętą żyłką (fot. 12.), umieszczając tuleje w odpowiadających im miejscach (fot. 13. i 14.). Teraz możemy szpulę zakryć pokrywą (fot. 15.). Pokrywę mocujemy i blokujemy zgodnie ze znacznikami znajdującymi się na boku obudowy głowicy, co kończy proces montowania żyłki w głowicy (fot. 16.). W następnym odcinku naszego cyklu zajmiemy się omówieniem rodzajów żyłek stosowanych w kosach mechanicznych.

1

2

3

4

5

6

7

8 

9

10

11

height="467"/>

12

13

14

15

 

16