Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych (część IV)
Kosy mechaniczne, a więc spalinowe i elektryczne, to urządzenia umożliwiające koszenie trawy lub mniejszych zarośli niemalże w każdym terenie. Dlatego wykorzystywane są zarówno przez firmy zajmujące się uprawą terenów zielonych, jak i przez gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W czwartym odcinku naszego cyklu rozpoczynamy omawianie kos spalinowych.
Wśród kos spalinowych rozróżnia się urządzenia mające silniki 2-suwowe (fot. 1.), np. RBC2100, RBC2500, RBC3101 i RBC420E, i 4-suwowe (fot. 2.), np. EBH252U, EBH253U, EM2650UH, EM2651UH, EM4350UH i EM4351UH. Narzędziem roboczym w tego typu kosach w zależności od modelu jest specjalna
żyłka (fot. 3.) i/lub nóż rotacyjny (fot. 4.). Pod względem efektywności pracy kosy spalinowe znacznie przewyższają elektryczne. Używa się ich, o ile mają odpowiednią moc, do koszenia większych lub dużych areałów, mogą być także wykorzystane do wycinania większych lub mniejszych zarośli czy chaszczy.W dużej liczbie modeli kos spalinowych dostępnych obecnie na rynku, w tym także w ofercie Makity, stosuje się silniki 2-suwowe. Mają one wiele zalet: są lekkie (dzięki prostej konstrukcji mechanicznej) i mogą pracować w każdej pozycji. Jednak tego typu jednostki napędowe nie są pozbawione wad, np. znacznie bardziej (o 80%) zanieczyszczają środowisko niż silniki 4-suwowe, mają też od nich mniejszą sprawność i są bardziej paliwożerne, a także generują drgania, które, jak wiadomo, są przyczyną choroby białych rąk. Producenci, w tym także Makita, starają się minimalizować te wady. Np. aby zmniejszyć emisję szkodliwych spalin, Makita stosuje katalizatory oraz takie rozwiązania jak EASY Start (układ dwóch współpracujących sprężyn) zmniejszający siłę potrzebną do pociągnięcia linki rozruchowej w celu obrócenia wałem podczas startu silnika.
W kosach 2-suwowych stosuje się mieszankę etyliny 95 i specjalnego oleju (Makita w swojej ofercie ma spory wybór tego typu środków smarnych), które są ze sobą zmieszane w proporcji 25:1 lub 50:1. Użytkując kosę, należy pamiętać, że taka mieszanka ma ograniczoną przydatność na skutek negatywnego oddziaływania na jej smarność tzw. biododatków, które zawiera paliwo. Rozkładają one olej stosowany do smarowania silników 2-suwowych. Dlatego ważność takiej mieszanki paliwowej to maksymalnie 10 dni. W przypadku użytkowania kos 2-suwowych, należy więc sporządzić dokładnie tyle mieszanki, ile zużyjemy podczas koszenia.
Zimny silnik w 2-suwowych kosach Makity uruchamia się w sposób prosty dzięki stosowanym rozwiązaniom. Najpierw należy podpompować paliwo (fot. 5.), potem przesunąć włącznik na pozycję pracy kosy (fot. 6.), włączyć ssanie i pociągnąć energicznie za linkę rozruchową (fot. 8), co w efekcie uruchomi silnik. Następnie poczekać, aż rozgrzeje się on na wolnych obrotach i powoli zamknąć ssanie (fot. 7.). Jeśli urządzenie jest sprawne, powinno się bezproblemowo uruchomić. Potem należy pomału dodawać gazu przełącznikiem spustowym, aż silnik osiągnie maksymalne obroty. Gdy to nastąpi, możemy przystąpić do koszenia. Gdyby doszło do zgaszenia silnika w wyniku zamknięcia ssania, należ go uruchomić ponownie na zmniejszonym lub wyłączonym ssaniu. Jeśli silnik jest rozgrzany, podczas jego uruchomienia za pomocą linki pociągowej nie włączamy ssania. W następnym odcinku zajmiemy się kosami z silnikami 4-suwowymi.
1
2
3
4
5
6
7