Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych

Kosy mechaniczne, a więc spalinowe i elektryczne, to urządzenia umożliwiające koszenie trawy lub mniejszych zarośli w niemalże każdym terenie. Dlatego wykorzystywane są zarówno przez firmy zajmujące się uprawą terenów zielonych, jak i w gospodarstwach domowych do pielęgnacji ogrodów. W pierwszym odcinku naszego cyklu omawiamy zastosowanie poszczególnych rodzajów kos.

 

 

Kosy mechaniczne przeznaczone są do cięcia trawy i mniejszych roślin, czyli – ogólnie mówiąc – do pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych, w których rośnie duża liczba krzewów i drzew lub które mają zróżnicowaną strukturę terenową (pochyłości,

zagłębienia, wykroty itp.), co wyklucza użycie kosiarek na kółkach. Kosy, pod względem rodzaju napędu, dzieli się na dwie podstawowe grupy: elektryczne i spalinowe. Wśród pierwszych wyróżnia się urządzenia o zasilaniu sieciowym (fot. 1. i 2.) i akumulatorowym (fot. 3.), a wśród drugiej – mające silniki 2-suwowe (fot. 4.) i 4-suwowe (fot. 5.). Narzędziem roboczym w kosach w zależności od modelu jest specjalna żyłka (fot. 6.) i/lub nóż rotacyjny (fot. 7.).
Ponieważ silniki elektryczne pracują znacznie ciszej niż spalinowe, kosy elektryczne poleca się do zadań, w których oprócz efektywności pracy ważna jest niska głośność. Najcichsze są kosy akumulatorowe, np. Makita BBC231U (fot. 8.). Urządzenia elektryczne sprawdzą się więc np. podczas koszenia trawy między blokami na miejskich osiedlach, itp., gdzie zbyt duży hałas jest dokuczliwy dla mieszkańców. Kos spalinowych używa się zaś w takich miejscach, w których takie ograniczenia nie obowiązują, przy czym należy tu wspomnieć, że tego typu urządzenia z silnikami 4-suwowymi są znacznie mniej hałaśliwe od 2-suwowych.
Jeśli chodzi o efektywność pracy, to niewątpliwie nad kosami elektrycznymi górują znacznie spalinowe. Elektrycznych używa się do koszenia niewielkich areałów, które porastają trawy i rośliny o cienkich łodygach. Mocniejsze modele radzą sobie nawet z chaszczami, np. 1000-watowa Makita UM4030 (fot. 9.), ale do takich zadań nie są polecane. Mniejsze lub średnie modele zaś doskonale nadają się do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, np. przy ogrodzeniach czy drzewach, dlatego tego typu kosy nazywane są podkaszarkami. Pewne utrudnienie w pracy przewodowymi kosami elektrycznymi powoduje kabel zasilający, na który trzeba uważać podczas koszenia, aby go nie przeciąć lub nie uszkodzić. Ogranicza on także możliwe miejsca zastosowania takich urządzeń, gdyż muszą być one zlokalizowane w pobliżu źródeł zasilania, czyli przynajmniej w takiej odległości, żeby można było użyć przedłużacza, a więc praktycznie w odległości do 50 m od gniazdka elektrycznego. Kosy akumulatorowe i spalinowe nie mają takiego ograniczenia, dlatego są wygodniejsze w pracy i mogą być używane w miejscach znacznie oddalonych od źródeł energii elektrycznej.
Kos spalinowych, w zależności od ich mocy, używa się do koszenia większych lub dużych areałów, mogą być one też użyte do wycinania większych lub mniejszych zarośli czy chaszczy, w tym celu stosuje się w nich, zamiast żyłki, specjalne rotacyjne noże stalowe.
Omawiając zastosowania kos mechanicznych, należy wspomnieć o klasach tych urządzeń. Rozróżniamy tu dwie podstawowe grupy: urządzenia profesjonalne i amatorskie. W obrębie tych grup przez poszczególnych producentów czynione są dalsze rozróżnienia, ale nie będziemy się tu nimi zajmowali. Wspomnimy tylko, że powinni nas o nich poinformować sprzedawcy takich urządzeń. Do grupy urządzeń profesjonalnych zalicza się się głównie tzw. wyższe modele kos spalinowych 2- i 4-suwowych, przystosowane do długotrwałej pracy i charakteryzujące się wysoką trwałością oraz odpornością na duże przeciążenia, zdolne pracować nawet 16 godz. na dobę, np. Makita EM4350UH, Makita DBC400 i Makita DBC4510-D. Urządzenia amatorskie, czyli kosy elektryczne i określone modele z napędem spalinowym 2- i 4-suwowym, np. Makita UR3000, Makita EBH253U i Makita RBC2500, zaprojektowane są do krótkotrwałych prac wykonywanych niezbyt często, np. maksymalnie raz na dzień, podczas których nie dochodzi do dużych obciążeń ich układów napędowych. W następnym odcinku naszego
cyklu zajmiemy się kosami z elektrycznym napędem.

 

 Amortyzatory boczne prowadnicy pilarki

 

 Amortyzatory boczne prowadnicy pilarki

 

Sprawdznie stanu amortyzatorów bocznych prowadnicy pilarki

 

Sprawdznie stanu amortyzatorów bocznych prowadnicy pilarki

 

Demontaż bocznej pokrywy obudowy silnika od strony mechanizmu rozruchowego

 

Zaczepy rozruchowe w dobrym stanie technicznym

 

Sprawdzenie poprawności działania silnika na wolnych obrotach

 

Sprawdzenie poprawności działania silnika na wolnych obrotach

 

Sprawdzenie poprawności działania układu smarującego łańcuch

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments