OBRÓBKA STALI WĘGLOWEJ Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ II). OBRÓBKA ZGRUBNA ZA POMOCĄ SZLIFIEREK KĄTOWYCH. ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE I BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA

Stal występuje najczęściej w postaci blach płaskich i profilowych o różnej grubości, a także wałków, prętów, rur okrągłych oraz prostokątnych, profili konstrukcyjnych i specjalnych. Pierwszą operacją technologiczną zarówno w warunkach warsztatowych, jak i na budowie jest cięcie materiału. Możemy je wykonać przy użyciu różnej wielkości maszyn i urządzeń.

 

Rozcinanie, skracanie, cięcie kształtowe i wymiarowe elementów stalowych możemy wykonywać różnymi technikami. W warunkach przemysłowych używa się: ploterów plazmowych czy laserowych, elektrodrążarek albo techniki cięcia strumieniem wody. W warunkach warsztatowych stosuje się urządzenia mniejsze i prostsze w obsłudze, takie jak: stacjonarne przecinarki z tarczą korundową albo pilarską z zębami z węglików spiekanych, tokarki

do metalu, piły ramowe tnące brzeszczotem maszynowym oraz stacjonarne przecinarki taśmowe do metalu. Przy mniejszym zakresie prac warsztatowych albo w warunkach budowy wykorzystuje się zazwyczaj lekkie urządzenia półstacjonarne albo elektronarzędzia i, oczywiście doraźnie, narzędzia ręczne. Wśród elektronarzędzi najpopularniejsze są: szlifierki kątowe, lekkie przecinarki stołowe, przenośne pilarki taśmowe do metalu, pilarki tarczowe do metalu, piły szablaste, wyrzynarki oraz nożyce do blachy.

 

Szlifierki kątowe są licznie reprezentowaną grupą elektronarzędzi Metabo. W aktualnej ofercie znajdujemy kilkanaście typoszeregów maszyn dostępnych w wielu wariantach kompletacyjnych. Ogółem: 132 pozycje katalogowe. Są to konstrukcje napędzane silnikami elektrycznymi (zasilanymi sieciowo albo bezprzewodowo) oraz pneumatycznymi. Systematyka modeli pod względem średnicy tarcz dzieli je na trzy grupy: 115–150 mm (klasa kompakt), 180–230 mm i przecinarki 355 mm. W każdej z grup znajdziemy modele proste i doposażone w różne rozwiązania podnoszące komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jest to szczególnie ważne przy typowo profesjonalnym, długotrwałym wykorzystaniu maszyn, gdzie niebagatelną rolę odgrywa czynnik znużenia pracą. Metabo stosuje w swoich produktach najnowsze rozwiązanie techniczne, materiałowe i konstrukcyjne. Zarówno na budowie jak też w zastosowaniach warsztatowych warto stosować szlifierki kątowe wyposażone we włącznik czuwakowy. Podstawową funkcją zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania jest natychmiastowe wyłączenie maszyny po zwolnieniu tego włącznika oraz zabezpieczenie przed ponownym niezamierzonym uruchomieniem po przywróceniu zasilania. Włącznik ten dodatkowo dla wygody użytkownika posiada powierzchnię z wykończeniem antypoślizgowym oraz jest ergonomicznie wyprofilowany i umieszczony w wygodnym dla przeciętnego użytkownika miejscu. Podczas długotrwałej pracy szlifierz często używa rękojeści pomocniczej. Oprócz wersji podstawowej dostępna jest rękojeść wykonana w technologii Metabo VibraTech (MVT), która znacząco tłumi drgania przenoszone na dłoń, nadgarstek, przedramię i bark. Działanie to sprzyja mniejszemu zmęczeniu i dokładniejszemu wykonywaniu operacji szlifowania.

Drugim rozwiązaniem ograniczającym szkodliwe wibracje jest stosowany w wybranych modelach autobalanser. Jest on zintegrowany z obudową przekładni i może redukować wibracje nawet o 50%, jednocześnie przyczyniając się do wydłużenia żywotności maszyny i nawet dwukrotnego zwiększenia trwałości stosowanych ściernic. Kolejnym rozwiązaniem mechanicznym przyczyniającym się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa użytkowania szlifierek kątowych Metabo jest osłona tarczy umożliwiająca szybką zmianę położenia względem osi szlifierki tak, aby operator miał jak najlepszy dostęp do obrabianego materiału i odpowiednią jego widoczność. Osłonę można obracać ręcznie na pierścieniu mocującym bez potrzeby użycia narzędzi, a ponadto po ustaleniu dogodnej pozycji jest ona blokowana w sposób uniemożliwiający samoczynne obrócenie. Szybką wymianę tarcz bez użycia narzędzi umożliwia system Metabo Quick. Dzięki zastosowanej blokadzie wrzeciona i nakrętce mocującej Metabo M-QUICK 14/EWS wymiana tarczy staje się bezpieczniejsza. Innym rozwiązaniem podnoszącym znacząco bezpieczeństwo użytkowania szlifierek kątowych jest opatentowany hamulec ściernicy.

Ten hamulec tarczowy zapewnia zatrzymanie tarczy w ciągu 2 s po świadomym wyłączeniu maszyny przez operatora lub przypadkowym zaniku zasilania. Od 1966 r. niemiecki producent stosuje mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic, które w przypadku zablokowania tarczy w ciętym materiale minimalizuje zjawisko odrzutu do najniższego poziomu dostępnego na rynku, zapewniając maksymalną ochronę użytkownika i możliwość szybkiego wznowienia pracy. Rozwiązanie to znakomicie działa zarówno

w chwili wystąpienia zdarzenia, jak również podczas kontynuowania pracy, gdyż zablokowanie tarczy często prowadzi do miejscowego jej uszkodzenia, co z kolei prowadzi do nierównomiernej pracy oraz ponownego zakleszczenia się tarczy. W niekorzystnym przypadku może ona ulec tak poważnemu uszkodzeniu, że zostanie rozerwana, co grozi uszkodzeniem ciała operatora, a nawet osób postronnych. Reasumując: sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic znakomicie podwyższa bezpieczeństwo pracy, szczególnie podczas operacji cięcia. Oprócz wymienionych mechanicznych systemów bezpieczeństwa, Metabo w wybranych modelach szlifierek kątowych oferuje też rozwiązania realizowane przez elektronikę.

Pierwszym takim systemem działającym już w chwili uruchamiania maszyny jest łagodny rozruch (tzw. soft start). Zmniejszony odrzut rozruchowy odczuwalny jest szczególnie w szlifierkach posiadających ponadprzeciętną moc oraz moment obrotowy i pozwala operatorowi lepiej panować nad maszyną. Bardziej rozbudowanym rozwiązaniem jest stosowana w wybranych modelach pełnookresowa elektronika Tacho-Constantmatic (TC) realizująca nie tylko łagodny start, ale również stabilizację obrotów w przypadku zmiennego obciążenia i elektroniczne zabezpieczenie przeciążeniowe. W wybranych modelach dostępna jest zastosowana do sterowania napędem pełnookresowa elektronika Vario-Tacho-Constamatic (VTC) z pokrętłem regulacyjnym umożliwiająca płynne dostosowanie prędkości obrotowej do rodzaju obrabianego materiału. Funkcja ta umożliwia spokojniejszą pracę ściernicy na materiale i poprawia kontrolę nad prowadzeniem maszyny. Ważnym rozwiązaniem ze względu bezpieczeństwa pracy jest również elektroniczne zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem szlifierki. Funkcja ta znakomicie redukuje ryzyko wypadku po zaniku zasilania albo omyłkowym wyciągnięciem wtyczki z gniazda. Po przywróceniu zasilania szlifierkę kątową należy świadomie wyłączyć i ponownie włączyć, aby uniknąć niezamierzonego ponownego uruchomienia. W wybranych modelach zabezpieczenia mechaniczne zostały zastąpione elektroniką. Na przykład omówione powyżej sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic jest zastępowane elektronicznym wyłącznikiem bezpieczeństwa, który reaguje na zablokowanie tarczy. Wśród tak wielu wariantów szlifierek kątowych Metabo znajdujących zastosowanie do obróbki stali czarnej klient może wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. W następnym artykule naszego cyklu omówimy kilka szczególnie polecanych modeli znajdujących zastosowanie do cięcia iszlifowania.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar