OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM PRODUKTÓW METABO (CZĘŚĆ IV). CIĘCIE ELEMENTÓW STALOWYCH PRZECINARKAMI, PILARKAMI I WYRZYNARKAMI

Stale stopowe odporne na korozje są coraz częściej wykorzystywane do budowy maszyn, urządzeń oraz jako elementy konstrukcyjne w budownictwie i wystroju wnętrz w warunkach narażenia na czynniki korozyjne. W ofercie Metabo znajdziemy elektronarzędzia mające zastosowanie w całym procesie przygotowania i obróbki tych stali. W poprzednim odcinku omówiliśmy kompaktowe szlifierki kątowe przeznaczone do ich cięcia. W niniejszym odcinku zajmiemy się wykorzystaniem do cięcia przecinarek, pilarek i wyrzynarek oferowanych przez Metabo.

 

Oprócz szlifierek kątowych, omówionych w poprzednim odcinku cyklu, do cięcia stali stopowych w warunkach warsztatowych albo na budowie firma Metabo oferuje: półstacjonarną przecinarkę do metalu CS 23-355 SET, taśmową pilarkę do metalu

MBS 18 LTX oraz wyrzynarki sieciowe i akumulatorowe. Półstacjonarna przecinarka do metalu Metabo CS 23-355 SET to maszyna przewidziana do cięcia tarczą korundową o średnicy zewnętrznej do 355 mm (wewnętrzna średnica mocowania – 25,4 mm). Napęd z silnikiem jednofazowym prądu przemiennego o mocy znamionowej 2300 W zapewnia prędkość obrotową na biegu jałowym na poziomie 4000 min-1. Silnik i przekładnia, mocowane na łożyskach kulkowych, przystosowane są do wysokich obciążeń. Dzięki temu maszyna umożliwia wydajne i szybkie cięcie profili, rur i prętów ze stali stopowych (oczywiście przy wykorzystaniu odpowiedniej tarczy). W zakresie dostawy maszyny otrzymujemy tarczę A 36-R Flexiamant Super Inox o wymiarach: 350x3x25,4 mm. Jest to specjalna tarcza o średniej twardości, o minimalnej zawartości żelaza i siarki (Fe + S < 0,1%) skonstruowana do cięcia stali nierdzewnej, zapewniająca dużą wydajność cięcia przy długiej żywotności. Przecinarka CS 23-355 SET ma blokadę wrzeciona ułatwiającą wymianę tarcz oraz regulowany ogranicznik głębokości cięcia. Stolik roboczy maszyny stanowiący jej podstawę wyposażony jest w system szybkomocujący materiał z bezstopniową regulacją nachylenia pod kątami -15÷45°. Osłona tarczy tnącej jest obracana i dobrze chroni operatora przed iskrzeniem podczas przecinania materiału, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa pracy. Wbudowany uchwyt i blokada transportowa przyczyniają się do wygody przenoszenia maszyny.

Metabo_CS23-355-1

Do wygodnego cięcia rur, prętów, kątowników itp. ze stali stopowych możemy używać taśmowej pilarki do metalu Metabo MBS 18 LTX która jest specjalistycznym, przenośnym narzędziem akumulatorowym w klasie 18 V. Urządzenie bardzo dobrze spisuje się przy pracach związanych z montażem konstrukcji metalowych, również balustrad ze stali nierdzewnej. Jako lekka akumulatorowa pilarka taśmowa nadaje się do precyzyjnego i czystego cięcia stali stopowych. Mocny napęd, łatwa i szybka regulacja napięcia oraz prowadzenia brzeszczotu taśmowego zapewniają niski poziom wibracji i umożliwiają wykonywanie precyzyjnych cięć. Wytrzymała obudowa z masywnym metalowym ogranicznikiem i osłoną brzeszczotu umożliwiają swobodne manewrowanie pilarką podczas pracy. Oferowane przez Metabo brzeszczoty taśmowe mają zęby specjalnie profilowane i hartowane indukcyjnie, co zapewnia minimalne rozgrzewanie ciętego materiału i długi okres ich użytkowania, prawie beziskrowe cięcie oraz możliwość pracy bez użycia chłodziwa. W zakresie dostawy producent wyposażył pilarkę MBS 18 LTX w brzeszczot taśmowy o nieregularnej podziałce zęba 14/18 TPI, co czyni tę maszynę jeszcze bardziej uniwersalną zarówno w przypadku cięcia elementów litych, jak też profili.

0229800S_810

Jako narzędzia pomocnicze do cięcia stali stopowych w przypadkach, kiedy omówione wyżej urządzenia nie mogą być zastosowane, Metabo proponuje mocne wyrzynarki oraz pilarki z brzeszczotem szablastym. Wyrzynarka akumulatorowa STA 18 LTX 140 (18 V) to wyjątkowo mocna wyrzynarka z pełnookresową elektroniką Vario-Tacho-Constamatic (VTC) umożliwia regulację częstotliwości skoków odpowiednio do rodzaju obrabianego materiału i zapewnia jej utrzymanie na stałym poziomie pod obciążeniem. Automatyka rozruchu z samoczynnym zwiększaniem częstotliwości skoków ułatwia rozpoczynanie cięcia. Wyrzynarka ta charakteryzuje się długą żywotnością dzięki optymalnej konstrukcji przekładni i silnika oraz wytrzymałej obudowie przekładni wykonanej z aluminiowego odlewu ciśnieniowego. Do cięcia blach i profili ze stali stopowych producent

poleca dwa brzeszczoty Expert Inox o podziałce zęba 1,1 mm (do cięcia materiałów o grubości ścianki 1-2 mm), oraz 1,4 mm (do cięcia materiałów o grubości ścianki 2-4 mm). Brzeszczoty te mają korpus wykonany ze stali narzędziowej, do którego przyspawana jest laserowo listwa zębata z węglika spiekanego. Podczas cięcia stali stopowych zaleca się pracę z ustawieniem kąta podcinania na 0°, redukcję obrotów na poziom 1-2 oraz smarowanie brzeszczotu i linii cięcia na materiale za pomocą środka do cięcia w postaci smaru.

Metabo_SSEP1400MVT-1

Pilarka z brzeszczotem szablastym SSEP 1400 MVT wyposażona jest w mocny silnik o mocy 1400 W z funkcją utrzymania stałej liczby skoków. Konstrukcja wykonana w technologii Metabo Vibra Tech (MVT) pozwala na korzystną redukcję drgań, co zwiększa ergonomię użytkowania maszyny i bezpieczeństwo pracy w trudno dostępnych miejscach. Z brzeszczotem szablastym H+M Flexible o grubości 0,9 mm i nieregularnej podziałce zęba 10-14 TPI dobrze nadaje się do cięcia rur i prętów ze stali stopowych. Przecięte elementy powinny być odpowiednio wykończone bądź spawane i dopiero wtedy wykańczane. Dalszymi fazami procesu obróbki stali stopowych z wykorzystaniem maszyn, wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych znajdujących się w ofercie firmy Metabo zajmiemy się w następnych odcinkach tego cyklu porad.

Tomasz Żurkowski, pins

1302200_52S_51

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments