OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM NARZĘDZI METABO (CZĘŚĆ III). CIĘCIE SZLIFIERKAMI KĄTOWYMI

Stale stopowe odporne na korozję są coraz częściej wykorzystywane do budowy maszyn, urządzeń oraz jako elementy konstrukcyjne w budownictwie i wystroju wnętrz w warunkach narażenia na czynniki korozyjne. W ofercie Metabo znajdziemy elektronarzędzia mające zastosowanie w całym procesie przygotowania i obróbki tych stali. Najpierw opowiemy o kompaktowych szlifierkach kątowych przeznaczonych do ich cięcia.

 

Metabo produkuje innowacyjne kompaktowe szlifierki kątowe klasy profesjonalnej na tarcze o średnicy 115, 125 i 150 mm. Tę grupę urządzeń tworzy 29 modeli o mocy od 900 do 1700 W. Inżynierowie z Metabo, konstruując kompaktowe szlifierki, zadbali o maksymalne zwiększenie (1) ich efektywności pracy, (2) odporności na duże

przeciążenia i (3) wytrzymałości na agresywny pył szlifierski oraz (4) o wygodną obróbkę w najtrudniejszych warunkach. To zaś umożliwiły silniki MARATHON II (drugiej generacji). Jednostki te mają zmniejszoną średnicę i jednocześnie zwiększoną moc (maksymalnie do 1700 W) m.in. za sprawą mniejszego stojana, w którym zastosowano opatentowaną technologię nawijania uzwojeń. Są one rozmieszczone na większej powierzchni i pozwalają w większym stopniu wykorzystać siłę elektromotoryczną powstającą w silniku. Modyfikacja stojana umożliwiła zwiększenie średnicy wirników o 8,5% i komutatorów o 22,5%. Jak wiadomo, większa średnica wirnika oznacza wyższy moment obrotowy generowany przez silnik. Zaś im większy jego komutator, tym mniejsze straty energii i wyższa sprawność jednostki napędowej. W efekcie wspomnianych modyfikacji w silnikach MARATHON II sporo mniejszych od klasycznych komutatorowych jednostek napędowych uzyskano wzrost momentu obrotowego do 50% i maksymalnej mocy oddawanej o 20%. Niewielkie rozmiary tych jednostek pozwoliły też na opracowanie bardziej ergonomicznych szlifierek kątowych, które Metabo wprowadzało na rynek od 2014 r.
Jednakże silniki MARATHON II są nie tylko kompaktowe i mocne, ale też bardzo odporne na przeciążenia i przegrzewanie. Zastosowano w nich bowiem wysoce wydajny wentylator, który wywołuje przepływ powietrza o prędkości do 400 km/h. Aby do maksimum wykorzystać jego możliwości, Metabo zmieniło w swoich szlifierkach miejsca wlotów powietrza. Znajdują się one w tyle ich korpusów, gdyż w tym miejscu nie są zatykane przez dłonie operatorów.

Metabo_WEV10-125Quick-4

Niemiecki producent zadbał też o wysoką wytrzymałość silników MARATHON II na pył
i kurz szlifierski. W tym celu zmodyfikował koszyczek odbijający agresywne drobiny pyłu oraz zwiększył grubość warstw żywicy epoksydowej, które chronią uzwojenia stojana i wirnika. Opracował też w tym celu recepturę żywicy epoksydowej bardziej odpornej na agresywny pył szlifierski. Nadmieniamy, że silniki MARATHON II zawierają jej o 30% więcej od poprzedniej generacji tych jednostek napędowych.
Jak już wspominaliśmy, na bazie tak skonstruowanych jednostek napędowych opracowano 29 modeli szlifierek o mocy od 900 do 1700 W. Ich wyposażenie techniczne oczywiście jest zróżnicowane i zawiera wiele przydatnych systemów oraz układów elektronicznych ułatwiających, jak też optymalizujących prace szlifierskie oraz cięcie różnych materiałów.

0047600S_51_B

Co zatem możemy znaleźć w nowych kompaktowych szlifierkach Metabo? Wszystkie ich modele zostały wyposażone w sprawdzone od 1966 r. mechaniczne sprzęgło bezpieczeństwa S-automatic, odłączające silnik w momencie zablokowania tarczy. Zastosowane systemy sprawiają, że użytkownik może pracować bez przestojów i uciążliwej konieczności ponownego uruchamiana maszyny. Opracowano też modele szlifierek wyposażone w elektroniczne sprzęgło chroniące operatora przed obiciem maszyny na skutek zakleszczenia tarczy, jak i w ergonomiczny i całkowicie zintegrowany wyłącznik z funkcją czuwakową. W zakresie mocy od 1250 do 1700 W są dostępne maszyny wyposażone w kombinację wyłącznika oraz opatentowanego hamulca tarczy, który po wyłączeniu silnika zatrzymuje ją w ciągu zaledwie 2 s. System jest sterowany mechanicznie, a nie elektrycznie, dlatego tarcza zatrzymuje się po upływie 2 s również w wypadku przerwy w dopływie prądu. W ten sposób producent do minimum zredukował ryzyko wypadku podczas pracy oraz

obrażeń. Szlifierki kątowe o mocy od 1250 W Metabo wyposażyło dodatkowo w najskuteczniejszy na rynku system antywibracyjny, rękojeść pomocniczą Metabo VibraTech oraz zintegrowany Autobalancer. Już samo zastosowanie Autobalancera powoduje ok. 50-proc. redukcję wibracji przenoszonych na dłonie i ramiona operatora. Dzięki temu obróbka zgrubna w trybie ciągłym możliwa jest przez czas znacznie dłuższy niż osiem godzin, ponieważ nie zostaje przekroczona graniczna wartość ekspozycji podczas szlifowania powierzchniowego, która według normy EN 60745 wynosi 5 m/s². Ekstremalnie niski poziom wibracji nie tylko wydłuża żywotność maszyny, lecz również podwaja żywotność tarcz ściernych, co daje użytkownikom duże oszczędności. Są również modele RT wyposażone w ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść główną, która ułatwia operowanie nimi.

Metabo_WEV15-125Quick-4

W kompaktowych szlifierkach kątowych Metabo znajdziemy też rozbudowane układy elektroniczne, takie jak zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem oraz antyprzeciążeniowe, regulację obrotów i ich stabilizację (Vario i TachoConstamatic) oraz łagodny rozruch. Jest też automatyczne wyłączenie urządzenia w przypadku nadmiernego zużycia szczotek węglowych, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia silnika. Wymianę ściernic ułatwia nam beznarzędziowy System Ouick – wystarczy po wyłączeniu maszyny podczas zwalniania tarczy nacisnąć czerwony przycisk wrzeciona M-Ouick, a nakrętka mocująca Ouick odkręca się samoczynnie.

0057200S_51_B

Reasumując, 29 modeli kompaktowych szlifierek o mocy od 900 do 1700 W, z różnym wyposażeniem i średnicą tarcz od 115 do 150 mm oraz odpowiednim osprzętem, stanowi w klasie kompaktowej systemową odpowiedź Metabo na każdy wymóg i każdą możliwość zastosowania podczas obróbki stali stopowych. W przypadku wytrzymałych i mocnych szlifierek kątowych o mocy 1250, 1550 oraz 1700 W inżynierowie z Nürtingen postawili na maksymalizację postępu pracy podczas długotrwałego i intensywnego cięcia oraz szlifowania. W stosunku do wcześniejszych modeli parametr ten wzrósł nawet o 30%. Dlatego do profesjonalnej obróbki stali szlachetnych szczególnie nadają się modele o wysokim momencie obrotowymi i mocy 1550 W z regulowaną prędkością obrotową, wśród których są maszyny wyposażone w przekładnię redukcyjną generujące obroty od 2000 do 7600/min.

pins (wykorzystano mat.Metabo)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments