OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ XVII): POLEROWANIE RUR I MIEJSC TRUDNO DOSTĘPNYCH

W poprzednich artykułach naszego cyklu porad dotyczących przygotowania i obróbki stali nierdzewnych omówiliśmy zagadnienia związane z polerowaniem powierzchni za pomocą satyniarki oraz polerki kątowej. W niniejszej części zajmiemy się polerowaniem rur i miejsc trudno dostępnych.

Polerowanie powierzchni elementów wykonywanych ze stali stopowych INOX bardzo dokładnie je wygładza, nadając estetyczny wygląd, a ponadto zabezpiecza przed przyleganiem zanieczyszczeń. Dlatego też należy polerować spawy i rury również w miejscach o utrudnionym dostępie, gdzie zanieczyszczenia często się kumulują podczas użytkowania i są trudne do usunięcia. W ofercie firmy Metabo do obróbki rur polecana jest szlifierka taśmowa oznaczona symbolem RBE 15-180. W 8. odcinku naszego cyklu omawialiśmy

jej walory w zakresie szlifowania, ale po zastosowaniu miękkiej taśmy filcowej RBS w połączeniu z pastą polerską znakomicie nadaje się również do polerowania. Duża moc silnika (1550 W), wysoki moment obrotowy oraz elektronika VCT sterująca pracą szlifierki zapewniają utrzymanie parametrów polerowania na stałym poziomie. Konstrukcja maszyny pozwala na obróbkę rur o średnicy do 180 mm przy wykorzystaniu kąta opasania powierzchni rury aż do 270°. W zależności od fazy polerowania możemy zastosować odpowiednie pasty polerskie: białą, brązową albo niebieską (zostały one opisane w poprzednim odcinku naszego cyklu). Operując szlifierką taśmową RBE 15-180, należy zwrócić uwagę na przyłożenie taśmy równoległe do obrabianego materiału i prowadzenie jej pod kątem prostym do powierzchni rury, aby taśma nie zsuwała się z rolek prowadzących. Zaleca się również ustawienie obrotów maszyny na poziomie odpowiadającym prędkości obwodowej taśmy od 10 do 20 m/s (na skali potencjometru regulującego obroty będą to odpowiednio wartości od 1,5 do 4).

 

W przypadku spoin pachwinowych i miejsc trudno dostępnych polerki kątowe o klasycznej budowie nie mają zastosowania. W takich przypadkach możemy sięgnąć po specjalistyczne szlifierki opracowane przez firmę Metabo do szlifowania stali INOX w miejscach o utrudnionym dostępie. Proponujemy wykorzystać szlifierkę do spoin pachwinowych KNSE 9-150, która jest zasilana sieciowo. Posiada moc znamionową 950 W i obroty tarczy regulowane płynnie w zakresie 900–3800 na minutę. Jej dane techniczne, budowę i zastosowania szlifierskie omawialiśmy już w 7. odcinku naszego cyklu. W fazie wstępnej polerowania można użyć kompaktowej tarczy z włókniny „Unitized”. Jest to tarcza o średnicy 150 mm wykonana ze sprasowanej włókniny ściernej o średniej gradacji. Dostępna jest w dwóch grubościach: 3 mm i 6 mm. Krawędzi tarczy możemy nadawać kształt za pomocą pilnika do profilowania (w dostawie ze szlifierką w wersji Set). Dzięki temu tarcze z włókniny „Unitized” dogładzają miejsca o utrudnionym dostępie po wcześniej stosowanych ściernicach, redukując liczbę etapów i czas obróbki oraz podwyższając estetykę wykończenia elementów. Podczas stosowania tych tarcz zalecana jest prędkość obrotowa na poziomie 3000 obr./min. Do operacji polerowania stosujemy filcową tarczę polerską o miękkiej strukturze z omawianymi wcześniej pastami polerskimi. W tym przypadku zalecamy prędkość obrotową w przedziale od 900 do 1100 obr./min.

 

Oczywiście, to operator decyduje ostatecznie na każdym etapie polerowania o ustawieniu regulacji prędkości obrotowej szlifierki. Intensywność postępu polerowania zależy nie tylko od zastosowanej pasty i prędkości obrotowej, ale również od nacisku taśmy bądź tarczy na obrabianą powierzchnię. Podczas polerowania, tak samo jak podczas innych operacji obróbki stali INOX, należy kontrolować temperaturę powierzchni i nie dopuścić do jej przegrzewania. W przypadku pojawienia się pierwszych charakterystycznych przebarwień świadczących o nadmiernym wzroście temperatury powierzchni operację polerowania należy przerwać na dłuższą chwilę w celu oceny stopnia intensywności i kolorystyki występującego efektu miejscowego przegrzania. Efekt ten zależy od wielu czynników. Oczywiście, najważniejsze to skład stopu polerowanej stali (omawiany we wprowadzeniu do naszego cyklu porad w artykule 1.) i reakcja chromu, niklu i innych

dodatków na wzrost temperatury. Ważna jest również grubość polerowanego elementu (wpływa na kumulację ciepła) oraz jego kształt (nierównomierny rozkład temperatury). Najwyższą ostrożność należy zachować podczas polerowania krawędzi kształtowych, szczególnie tych, które były wcześniej spawane. Operator polerki mający doświadczenie z danym stopem stali INOX szybko reaguje na powyższe zjawiska niebezpieczeństwa lokalnego przegrzania materiału. W przypadku zmiany stopu, grubości i kształtu obrabianych elementów zachowuje szczególną ostrożność i wie dobrze, że zbyt duża ilość pasty polerskiej nałożonej miejscowo na taśmę bądź tarczę filcową może być przyczyną szybkiego i nierównomiernego wzrostu temperatury. Dlatego zalecamy oczyszczanie filcu z nadmiaru pasty polerskiej, a po jego ewentualnym nierównomiernym zużyciu wymianę na nową taśmę/tarczę. Przypominamy o zasadzie stosowania jednego rodzaju pasty polerskiej na jednym filcu. W celu zachowania czystości wykańczanej powierzchni po wykonaniu każdego kroku polerowania, należy usunąć z niej pozostałości pasty i spolerowanego materiału za pomocą dostępnych w ofercie Metabo ściereczek z mikrowłókien.

 

 

W przypadku wykańczania stali stopowych podatnych na polerowanie o wysokim połysku (większa zawartość niklu) proponujemy zastosowanie wapna wiedeńskiego w ostatniej fazie polerowania. W celu zabezpieczenia wykończonej powierzchni przed zabrudzeniem, smugami i odciskami palców polecamy zastosowanie aerozolu do pielęgnacji stali szlachetnej omówionego w poprzednim odcinku. Tak wypolerowana powierzchnia wyrobów ze stali szlachetnej przez długi czas będzie estetyczna i łatwa w utrzymaniu czystości.

 

Dane techniczne szlifierki taśmowej do rur Metabo RBE 15-180 i szlifierki do spoin pachwinowych Metabo KNSE 9-150

4
Model RBE 15-180 KNSE 9-150
Moc znamionowa (W) 1550 950
Moc oddawana (W) 940 510
Wymiary taśmy szlifierskiej (mm) 40 x 760 n.d.
Średnica ściernicy (mm) n.d. 150
Prędkość obwodowa na biegu jałowym (m/s) 8,4 – 28 b.d
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (obr./ min.) b.d. 900 – 3800
Maks. średnica rury (mm) 180
Kąt opasania (°) 270
Ciężar bez kabla (kg) 3,4 2,7
Długość kabla (m) 4
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar