OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ XVI). POLEROWANIE POWIERZCHNI ZA POMOCĄ POLERKI KĄTOWEJ

W poprzednim artykule naszego cyklu porad dotyczących przygotowania i obróbki stali nierdzewnych mówiliśmy zagadnienia związane z polerowaniem za pomocą satyniarki. W niniejszej części zajmiemy się polerowaniem za pomocą polerki kątowej.

W przypadku wyrobów i konstrukcji wykonywanych ze stali stopowych INOX charakteryzujących się niezbyt szerokimi płaszczyznami używanie omówionej w poprzednim artykule satyniarki Metabo SE 17-200 RT jest najczęściej optymalnym wyborem narzędzia. Natomiast w przypadku dużych powierzchni płaskich albo powierzchni ukształtowanych przestrzennie lepszym rozwiązaniem będzie na ogół polerka kątowa. Pracując ruchem rotacyjnym, uzyskujemy

inny ślad prowadzenia maszyny, większy zasięg pracy w jednej pozycji operatora ustawionego względem wyrobu oraz konieczną kontrolę temperatury powierzchni polerowanej. Dlatego polerowanie stali INOX przy użyciu szlifierki kątowej z regulacją obrotów uważamy za rozwiązanie doraźne, możliwe do zastosowania na małych powierzchniach. Do pracy na stanowiskach polerowania stali nierdzewnej firma Metabo oferuje dwa modele polerek kątowych: PE 15-20 RT i PE 12-175. Pierwszy z modeli wyposażony jest w silnik o mocy znamionowej 1500 W współpracujący z wydajną przekładnią planetarną realizującą wysoki moment obrotowy (18 Nm), który w procesie polerowania stali INOX na wolnych obrotach jest bardzo pożądany. Zastosowana do sterowania napędem pełnookresowa elektronika Vario-Tacho-Constamatic (VTC) z pokrętłem regulacyjnym umożliwia płynne dostosowanie prędkości obrotowej do rodzaju obrabianego materiału w zakresie 300–1900 obr./min i utrzymywanie jej pod obciążeniem na stałym poziomie. Jest to bardzo ważna funkcja podczas polerowania stali stopowych.

W zależności od fazy obróbki polerskiej szlifierz wykorzystuje odpowiedni poziom obrotów dla zachowania optymalnej wydajności i jak najwyższej jakości wykonywanych prac. Pomaga mu w tym elektronika realizująca łagodny rozruch maszyny sterowana włącznikiem z funkcją przyspieszania bez szarpnięć. Podczas jego wciskania operator decyduje o intensywności polerowania i ma możliwość płynnej regulacji obrotów aż do wartości ustawionej potencjometrem obrotowym znajdującym się w korpusie maszyny nad częścią uchwytową rękojeści. Jeśli wartość prędkości obrotowej jest wykorzystywana w pozycji ustalonej, operator ma możliwość zablokowania włącznika i w ten sposób może skoncentrować się na prowadzeniu maszyny po materiale i regulowaniu siły docisku. Jest to bardzo ważne ze względu na konieczność kontroli temperatury powierzchni stali stopowych, aby nie nastąpiło lokalne jej przegrzanie skutkujące przebarwieniami charakterystycznymi dla zawartych w stali związków chromu i niklu. Elektronika realizuje również funkcję zabezpieczenia przed ponownym samoczynnym uruchomieniem urządzenia po zaniku i ponownym przywróceniu zasilania.

Ponieważ obróbka stali stopowych charakteryzuje się długotrwałymi procesami, elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem chroni silnik przed przegrzaniem, zaś automatyczne wyłączenie urządzenia w przypadku nadmiernego zużycia szczotek węglowych chroni wirnik przed nadmiernym zużyciem komutatora. Dzięki wąskiemu uchwytowi o doskonałej ergonomii oraz gumowej osłonie przekładni konstrukcja tej polerki umożliwia optymalne prowadzenie maszyny i niemęczącą pracę. Blokada wrzeciona umożliwia odkręcanie talerza polerskiego bez dodatkowych narzędzi. Konstrukcja tej maszyny pozwala na zastosowanie talerzy polerskich o średnicy do 180 mm.

Drugą z polerek rotacyjnych w ofercie Metabo, którą możemy polecić do polerowania stali INOX, jest model PE 12-175. Jest ona nieco krótsza od omówionej powyżej, wyposażona w silnik o mocy znamionowej 1200 W, realizuje obroty w zakresie od 700 do 2200 obr./min i zgodnie ze specyfikacją producenta dla tego modelu możemy wykorzystać talerze o maksymalnej średnicy 175 mm. Wyłącznik urządzenia realizuje tylko funkcję załączania i wyłączania, jednak pozostałe rozwiązania techniczne w zakresie elektronicznej regulacji obrotów oraz zabezpieczeń maszyny są analogiczne jak w modelu PE 15-20 RT.
W ofercie Metabo znajdziemy cztery talerze o średnicach od 113 mm do 173 mm z szybkim mocowaniem materiałów eksploatacyjnych na rzep. W zależności

od miejsca, w którym odbywa się polerowanie, operator ma możliwość dobrania talerza o odpowiedniej wielkości oraz mocowanych na nim gąbek (zgrubna i wykańczająca), futra polerskiego oraz filcu. W zależności od fazy polerowania możemy zastosować odpowiednie pasty polerskie: białą, brązową albo niebieską (zostały one opisane w poprzednim odcinku naszego cyklu). Przypominamy o zasadzie stosowania jednego rodzaju pasty polerskiej na jednej nakładce polerskiej. W celu zachowania czystości wykańczanej powierzchni po wykonaniu każdego kroku polerowania należy usunąć pozostałości pasty i spolerowanego materiału za pomocą dostępnych w ofercie Metabo ściereczek z mikrowłókien. W przypadku polerowania stali stopowych podatnych na polerowanie o wysokim połysku (szczególnie lustrzanym) proponujemy zastosowanie wapna wiedeńskiego w ostatniej fazie polerowania. W celu zabezpieczenia wykończonej powierzchni przed zabrudzeniem, smugami i odciskami palców polecamy zastosowanie aerozolu do pielęgnacji stali szlachetnej omówionego w poprzednim odcinku. Tak wypolerowana powierzchnia wyrobów ze stali szlachetnej przez długi czas będzie estetyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Polerowanie powierzchni z wykorzystaniem polerek rotacyjnych jest po satyniarce drugą z metod wykonania tej czynności. W następnym odcinku naszego cyklu zajmiemy się polerowaniem miejsc o utrudnionym dostępie.

 

Dane techniczne polerek kątowych Metabo PE 15-20 RT i PE 12-175

Model

PE 15-20 RT

PE 12-175

Moc znamionowa (W)

1500

1200

Moc oddawana (W)

1000

680

Moment obrotowy (Nm)

18

14

Prędkość obwodowa na biegu jałowym (m/s)

300-1900

700-2200

Gwint wrzeciona

M 14

M 14

Średnica talerza (mm)

maks. 180

maks. 175

Ciężar bez kabla (kg)

2,4

2,4

Długość kabla (m)

4

4

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments