OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ XIV)

W naszym cyklu porad dotyczącym przygotowania i obróbki stali stopowych INOX poruszaliśmy już zagadnienia związane z cięciem oraz szlifowaniem, z uwzględnieniem obróbki powierzchni krzywoliniowych i miejsc trudno dostępnych. W niniejszej części kontynuujemy omawianie zagadnień związanych z frezowaniem, szlifowaniem spawów i miejsc trudno dostępnych przy użyciu szlifierek prostych oraz dedykowanych do tych prac materiałów eksploatacyjnych.

 

 

W poprzednich dwóch artykułach naszego cyklu omówiliśmy aktualną ofertę firmy Metabo w zakresie szlifierek prostych. Urządzenia te możemy z powodzeniem stosować do fazowania krawędzi elementów kształtowych (profili),

przy obróbce spawów (szczególnie pachwinowych) oraz w wielu innych aplikacjach (np. przy usuwaniu zendry). W tego typu pracach szlifierki proste dają operatorowi większą kontrolę nad procesem obróbki niż omawiane wcześniej szlifierki kątowe. Ponadto ważnym aspektem prac długotrwających jest znaczna redukcja czynników szkodliwych na stanowisku pracy: wibracji i zapylenia. Właśnie podczas obróbki powierzchni techniką frezowania powstaje dużo mniej pyłów niż przy zeszlifowywaniu analogicznej ilości materiału. Ponadto wióry metalowe jako znacznie cięższe niż pyły nie unoszą się w powietrzu tak intensywnie, gdyż dość szybko spadają na powierzchnie poziome znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska pracy.
Dla efektywnego wykorzystania szlifierek prostych Metabo oferuje szeroki asortyment narzędzi roboczych potrzebnych do obróbki stali INOX w postaci frezów oraz ściernic trzpieniowych. Frezy z węglików spiekanych mają uzębienie naprzemianskośne, które umożliwia komfortową pracę i wysoką kontrolę nad procesem obróbki. Lepsze skrawanie zwiększa wydajność. Frezy te nadają się do niemal wszystkich metali, takich jak np. stal hartowana i niehartowana, stal INOX, tytan, mosiądz, miedź, żeliwo i brąz. Przykładowe zastosowania to: usuwanie zadziorów, gratowanie, obróbka konturów (szczególnie wewnętrznych), fazowanie, frezowanie w celu przygotowania materiału do spawania, wygładzanie spawów, obróbka powierzchni, frezowanie miejsc trudno dostępnych, obróbka kątów ostrych itp. W przypadku stali INOX zła przewodność cieplna tego materiału powoduje szybkie rozgrzewanie się narzędzi i obrabianych detali. Dlatego też w celu uniknięcia uszkodzeń należy zredukować liczbę obrotów, ale równocześnie przestrzegać zaleceń dotyczących prędkości skrawania i stosować odpowiednio mocne napędy (np. omówione w części A i powyżej). W celu zachowania jak najlepszej jakości obróbki i bezpieczeństwa pracy należy pamiętać o tym, że powierzchnia styku części roboczej frezu z materiałem nie może przekraczać 30% jego obwodu. W przeciwnym razie frez może wpadać w wibracje, co grozi wyłamaniem zębów i złą jakością obrabianej powierzchni. W ofercie Metabo znajdziemy 10 profili frezów z wariantami w różnych rozmiarach roboczych. Najbardziej powszechnie stosowane są frezy walcowe z uzębieniem na obwodzie i czole określane według normy DIN 8032 jako kształt ZYAS. Inne to kulisto-walcowe o kształcie WRC, kuliste (KUD), owalne (TRE), w kształcie drzewa (RBF oraz SPG), stożkowo-kuliste (stożek z zaokrągloną częścią roboczą (tzw. KEL) bądź stożkowe ostro zakończone ze spłaszczonym czubkiem (kształt SKM). W ofercie znajdziemy również frezy specjalnie ukształtowane do obróbki krawędzi. System prowadzenia tych narzędzi zapobiega ich ześlizgiwaniu się z obrabianego elementu. Dzięki temu idealnie nadają się do precyzyjnych faz promienistych na ostrych narożnikach oraz krawędziach i zapewniają doskonałą kontrolę nad ostrymi narożami. Wyjątkowa geometria rowków (przecinające się w środku frezu uzębienie standardowe) umożliwia precyzyjne frezowanie wszystkich powierzchni i gwarantuje wysoką wydajność skrawania oraz dużą trwałość. Gładkie czoło wspomaga prowadzenie frezu i zapobiega uszkodzeniom na powierzchni obrabianego przedmiotu.

 

 

Do obróbki zgrubnej i pośredniej techniką szlifowania możemy stosować ściernice trzpieniowe. Występują one w wykonaniu z korundu szlachetnego o ziarnistości K36 i K46 oraz z korundu normalnego o ziarnistości K24 w wersji miękkiej bez zawartości żelaza i siarki bardzo dobrze nadające się do szlifowania stali INOX. Dzięki różnym kształtom możemy dobrać odpowiednie ściernice do przygotowania spawów, usuwania zadziorów i

wygładzania krawędzi. Uzupełnieniem oferty materiałów eksploatacyjnych do szlifierek prostych są kółka szlifierskie lamelkowe z ziarnem w postaci korundu normalnego dostępne w rozmiarach od 50 x 20 mm do 80 x 30 mm i ziarnistości od P40 do P240. Mają zastosowanie do obróbki powierzchni wewnętrznych, wąskich i trudno dostępnych miejsc, elementów profilowanych. Idealnie nadają się do wygładzania, usuwania zadziorów, obróbki powierzchni stali INOX, matowania itp. Najdrobniejsze granulacje tych materiałów ściernych (P180, P240) będą pomocne również w przygotowaniu powierzchni stali stopowych INOX do polerowania. Zagadnieniami z tego zakresu obróbki zajmiemy się w następnym odcinku naszegocyklu.

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar