OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ XII). SZLIFOWANIE I FREZOWANIE PRZY UŻYCIU SZLIFIEREK PROSTYCH (CZĘŚĆ A).

W naszym cyklu porad omawiających przygotowanie i obróbkę stali stopowych INOX poruszaliśmy już zagadnienia związane z cięciem oraz szlifowaniem, z uwzględnieniem obróbki powierzchni krzywoliniowych i miejsc trudno dostępnych. W niniejszej części zajmiemy się zagadnieniami związanymi
z frezowaniem i szlifowaniem spawów oraz miejsc trudno dostępnych przy użyciu szlifierek prostych.

 

W jednym z poprzednich artykułów naszego cyklu stwierdziliśmy, że w przypadku spoin pachwinowych i miejsc trudno dostępnych szlifierki kątowe o klasycznej budowie mają bardzo ograniczone zastosowanie. Omówiliśmy wtedy specjalistyczne szlifierki oraz pilniki taśmowe opracowane przez firmę Metabo do szlifowania stali INOX w miejscach o utrudnionym dostępie. W niniejszym odcinku zajmiemy się grupą maszyn

nazywanych szlifierkami prostymi. Mogą one pracować z wykorzystaniem ściernic trzpieniowych, ale również za pomocą frezów do obróbki stali stopowych.

Rozwiązania te możemy zastosować z powodzeniem do fazowania krawędzi elementów kształtowych (profili), przy obróbce spawów (szczególnie pachwinowych), oraz w wielu innych aplikacjach (np. przy usuwaniu zendry). W pracach tych szlifierki proste dają operatorowi większą kontrolę nad procesem obróbki niż omawiane wcześniej rozwiązania. Ponadto ważnym aspektem przy pracach długotrwających jest znaczna redukcja czynników szkodliwych na stanowisku pracy w stosunku do innych technik szlifowania.

Podczas obróbki powierzchni techniką frezowania powstaje dużo mniej pyłów niż przy zeszlifowywaniu analogicznej ilości materiału. Ponadto wióry metalowe, będąc znacznie cięższe od pyłów, nie unoszą się w powietrzu tak intensywnie i dość szybko spadają na powierzchnie poziome znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska pracy. Szlifierki proste właściwie dobrane do wykonywanych czynności generują też zdecydowanie mniejsze wibracje przenoszone na ręce operatora niż inne maszyny omawiane w poprzednich odcinkach naszego cyklu. Również poziom hałasu może być dużo niższy. Zatem pracownik przy pracy ciągłej jest narażony na dużo mniejsze działanie czynników szkodliwych. Mniej męcząca praca przy użyciu stosunkowo lekkich maszyn, jakimi są szlifierki proste (szczególnie w wersji pneumatycznej), procentuje również szybkością obróbki i podniesieniem poziomu jakości wykonywanych czynności. Dlatego proponujemy użytkownikom zainteresować się możliwościami, jakie dają szlifierki proste przy obróbce stali INOX.

W aktualnej ofercie firmy Metabo na naszym rynku dostępne są zarówno maszyny o napędzie elektrycznym zasilane sieciowo i akumulatorowo, jak i szlifierki proste o napędzie pneumatycznym. W pierwszej z wymienionych grup możemy wybierać z pięciu modeli. Wszystkie wyposażone są w silniki Metabo Marathon z opatentowanym zabezpieczeniem przeciwpyłowym gwarantującym długą jego żywotność. Wyposażone są również w nowoczesną elektronikę Vario-Constamatic (VC) umożliwiającą regulację obrotów odpowiednio do rodzaju obrabianego materiału i średnicy zastosowanego narzędzia. Elektronika utrzymuje obroty na niemal stałym poziomie pod zmiennym obciążeniem, podnosząc tym samym efektywność i jakość obróbki. Elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem zapewnia długą żywotność silnika. Zdecydowane podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy gwarantują: funkcja zabezpieczenia przed ponownym uruchomieniem po zaniku napięcia zasilania, która zapobiega przypadkowemu włączeniu po przywróceniu zasilania oraz elektroniczna funkcja wyłączenia silnika w przypadku blokady narzędzia roboczego. Najmniejszą z tej grupy jest szlifierka GE 710 COMPACT, która dzięki swej niewielkiej długości jest wyjątkowo poręczna. Model ten charakteryzuje się również najwyższym z proponowanych przez Metabo szlifierek prostych poziomem obrotów (13.000 – 35.000 obr./min.).

Modele GEP 710 PLUS i GE 710 PLUS mają długie wrzeciono idealnie nadające się do pracy w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo obudowa wrzeciona może być zabezpieczona zdejmowaną gumową osłoną podnoszącą komfort i bezpieczeństwo pracy. Model GEP posiada wyłącznik z funkcją czuwakową, natomiast GE – tradycyjny wyłącznik przesuwny. Poza tym oba modele mają analogiczną konstrukcję. Przy korpusie maszyny szyjka ma okrągłą część obudowy o typowej średnicy 43 mm pozwalającej zamocować urządzenie do użytku

stacjonarnego. Narzędzia trzpieniowe (frezy i ściernice) mocowane są w precyzyjnej tulei, która gwarantuje dokładny ich bieg po okręgu (bez bicia), a zastosowana blokada wrzeciona ułatwia ich wymianę.

Dwa kolejne modele: GEP 950 PLUS i GE 950 PLUS oferują podobne cechy konstrukcyjne, lecz dysponują wyższą mocą i niższym zakresem obrotów (2500–8700/min.). Dzięki temu możemy używać wybranych narzędzi roboczych o średnicy maksymalnej do 55 mm. Dodatkowo wysoki moment obrotowy realizowany przez wytrzymałą przekładnię planetarną oraz wzmocniona obudowa z ciśnieniowego odlewu aluminiowego gwarantują trwałość i długą żywotność urządzenia. Modele te charakteryzują się też niskim poziomem wibracji (2,5 m/s2), w tym również przy stosowaniu narzędzi roboczych o średnicy do 50 mm. Parametry te oraz dodatkowy uchwyt boczny zapewniają niemęczącą pracę, także w trybie ciągłym.

W ofercie Metabo znajdują się również odpowiedniki omówionych szlifierek prostych zasilane akumulatorowo. Modelowi GEP 710 PLUS odpowiada bezprzewodowa GPA 18 LTX, GE 710 PLUS – GA 18 LTX, zaś GE 950 G – GA 18 LTX G. Maszyny bezprzewodowe zasilane są bateriami Li-Ion o napięciu 18 V i pojemnościach dostępnych aktualnie dla technologii Ultra-M. Charakteryzują się podobnymi cechami użytkowymi jak omówione wyżej szlifierki zasilane sieciowo, jednak nie mają płynnej regulacji obrotów. Ich wytrzymały silnik chroniony jest przed dostępem metalowych zanieczyszczeń przeciwpyłowym filtrem siatkowym, który jest zdejmowany z korpusu maszyny w przypadku potrzeby oczyszczenia.

Zastosowana elektronika zabezpiecza silnik przed przegrzaniem, zapewnia płynny rozruch urządzenia i utrzymanie prędkości obrotowej wrzeciona podczas pracy na stałym poziomie. Tylną część urządzenia, w której umieszczona jest, bateria można obracać w trzech położeniach o 270° i dzięki temu dopasować kształt korpusu do warunków pracy.
Metabo oferuje również szlifierki proste o napędzie pneumatycznym. Omówieniem tej grupy produktów oraz wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych polecanych do obróbki stali INOX zajmiemy się w następnym odcinku naszego cyklu.

Dane techniczne szlifierek prostych Metabo GEP 950 G PLUS, GEP 710 PLUS, GE 710 COMPACT, GPA 18 LTX, GA 18 LTX G i GA 18 LTX

Model GEP 950 G PLUS GEP 710 PLUS GE 710 COMPACT GPA 18 LTX GA 18 LTX G GA 18 LTX
Moc znamionowa (W) 950 710 710 n.d. n.d. n.d.
Moc oddawana (W) 510 430 430 n.d. n.d. n.d.
Rodzaj akumulatora n.d. n.d. n.d. Li-Ion Li-Ion Li-Ion
Napięcie akumulatora n.d. n.d. n.d. 18 V 18 V 18 V
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (obr/min.) 2500 – 8700 10000 – 30500 13000 – 34000 25000 6000 25000
Prędkość obrotowa pod obciążeniem max.(obr/min.) 7200 24000 24000 b.d. b.d. b.d.
Średnica szyjki mocowania (mm) 43 43 43 43 43 43
Maks. średnica tarczy szlifierskiej (mm) 55 50 43 50 55 50
Otwór tulei mocującej (mm) 6 6 6 6 6 6
Ciężar bez kabla (kg) 1,7 1,6 1,4 n.d. n.d. n.d.
Długość kabla (m) 4 4 4 n.d. n.d. n.d.
Ciężar (kg) n.d. n.d. n.d. 2,1 2,2 2,1

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar