OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ X) MASZYNY DO WYKAŃCZANIA POWIERZCHNI METODĄ SATYNOWANIA

W naszym cyklu porad dotyczącym przygotowania i obróbki stali nierdzewnych omówiliśmy już zagadnienia związane z cięciem tych materiałów oraz obróbką szlifierską zgrubną i pośrednią, w tym też powierzchni krzywoliniowych. W niniejszej części zajmiemy się zagadnieniami związanymi ze szlifowaniem miejsc trudno dostępnych.

W przypadku spoin pachwinowych i miejsc trudno dostępnych szlifierki kątowe o klasycznej budowie tracą zastosowanie. W takich przypadkach możemy sięgnąć po specjalistyczne szlifierki opracowane przez firmę Metabo do szlifowania stali INOX w miejscach o utrudnionym dostępie. W siódmej części naszego cyklu omawialiśmy szlifowanie spawów pachwinowych za pomocą szlifierek rotacyjnych o specjalnej budowie. W niniejszym odcinku zajmiemy się grupą maszyn napędzających

liniowo taśmę ścierną. Szlifierki te w wielu pracach zastępują pracochłonną obróbkę pośrednią i wykańczającą wykonywaną za pomocą pilników ręcznych. Modele dostępne w aktualnej ofercie Metabo to: pilnik taśmowy BFE 9-20, akumulatorowy pilnik taśmowy BF 18 LTX 90 oraz pneumatyczny pilnik taśmowy o symbolu DBF 457. Zasada działania dla tej grupy maszyn jest wspólna, różnią się tylko rodzajem zasilania i parametrami roboczymi.

 

0225900a_02

 

Pilnik taśmowy Metabo BFE 9-20

Zastosowano w nim zasilanie sieciowe i silnik Marathon o mocy znamionowej 950 W. Silnik ten ma opatentowane zabezpieczenie przeciwpyłowe gwarantujące długą żywotność. Pełnookresowa elektronika Vario-Constamatic (VC) z pokrętłem regulacyjnym umożliwia płynne dostosowanie prędkości obwodowej taśmy szlifierskiej do rodzaju obrabianego materiału w zakresie 9–20 m/s. Elektronika realizuje również funkcję łagodnego rozruchu napędu (bez szarpnięć). W zależności od fazy obróbki i zastosowanego materiału ściernego szlifierz wykorzystuje odpowiedni poziom obrotów dla zachowania wysokiej wydajności i jakości obróbki. Konstrukcja maszyny pozwala na zastosowanie wymiennych ramion prowadzących taśmę szlifierską. Nasada szlifierska może być obracana bez użycia narzędzi o 270°, co pozwala na optymalne dopasowanie do każdej pozycji roboczej w miejscach trudno dostępnych. Wyposażenie standardowe modelu BFE 9-20 stanowią dwa ramiona. Pierwsze daje możliwość stosowania taśm o szerokościach 6 i 9 mm, drugie – 19 mm. W zestawie znajdziemy również pakiety zawierające po 10 taśm szlifierskich o szerokości 6 i 19 mm z ziarnem cyrkonowym o granulacji P60 i P120 oraz taśmy włókninowe 6 x 457 mm i 19 x 657 mm (po 2 sztuki). Pełny asortyment taśm o rozmiarach: 6 x 457 mm, 13 x 457 mm oraz 19 x 457 mm znajdziemy w ofercie materiałów eksploatacyjnych Metabo. Taśmy z płótna ściernego z nasypem z korundu cyrkonowego dostępne są w granulacji: P40, P60, P80 i P120. Służą do szlifowania zgrubnego oraz gratowania stali zwykłej i szlachetnej.

 

 

s-18-ltx-115-0015485s_51n

 

Charakteryzują się dużą wydajnością usuwania materiału przy zachowaniu długiej żywotności oraz równomiernego efektu szlifowania. Taśmy szlifierskie z ziarnem ceramicznym występują tylko w wymiarze 13 x 457 mm. Charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością usuwania materiału przy ekstremalnie długiej żywotności uzyskanej dzięki efektowi samoostrzenia się ziarna ceramicznego podczas pracy. Stosując te taśmy podczas obróbki stali szlachetnej, najlepsze efekty jakości szlifowania uzyskamy przy prędkości obrotowej 15–25 m/s. Trzeci rodzaj taśm, czyli taśmy włókninowe, występuje w pełnym zakresie wymiarów i w trzech ziarnistościach: zgrubne, średnie i bardzo drobne. Wymiany taśmy dokonujemy bez użycia narzędzi, a przed przystąpieniem do dalszej pracy sprawdzamy poprawność jej prowadzenia i ewentualnie dokonujemy korekty.

 

se-17-200-rt-set-0225950s_51

Akumulatorowy pilnik taśmowyMetabo BF 18 LTX 90

Jest to kompaktowe urządzenie bezprzewodowe zasilane bateriami Li-Ion o napięciu 18 V i pojemnościach dostępnych aktualnie dla technologii Ultra-M. Charakteryzuje się podobnymi cechami użytkowymi jak omówiony wyżej model przewodowy, jednak jest poręczniejsze w operowaniu w miejscach o utrudnionym dostępie. Nasadę szlifierską można obracać bez użycia narzędzi o 270°,

co umożliwia optymalne dopasowanie maszyny do każdej pozycji roboczej. Wytrzymały silnik chroniony jest przed dostępem metalowych zanieczyszczeń przeciwpyłowym filtrem siatkowym, który jest zdejmowany z korpusu maszyny w przypadku potrzeby oczyszczenia. Zastosowana elektronika zabezpiecza silnik przed przegrzaniem, zapewnia płynny rozruch urządzenia i utrzymanie prędkości obwodowej taśmy szlifierskiej podczas pracy na stałym poziomie 8 m/s. Jest to poziom prędkości zoptymalizowany do pracy bezprzewodowej we wszystkich fazach obróbki szlifierskiej, łącznie z satynowaniem. Do wykonywanych prac możemy stosować te same materiały szlifierskie jak w modelu BFE 9-20.

 

Pneumatyczny pilnik taśmowy Metabo DBF 457

Jest to kompaktowe urządzenie przeznaczone do szlifowania, satynowania i gratowania w trudno dostępnych miejscach. Nasada szlifierska może być obracana o 360°, co pozwala na optymalne dopasowanie do każdej pozycji roboczej. Odprowadzenie zużytego powietrza zostało zaprojektowane tak, aby uniknąć zawirowań pyłu w obszarze pracy. W odróżnieniu od wcześniej omówionych modeli DBF 457 ma możliwość pracy z wykorzystaniem tylko ramienia prowadzącego taśmy o szerokości 13 mm. W przypadku tego modelu o napędzie pneumatycznym należy zwrócić uwagę na wyjątkowo niski poziom wibracji i małą masę, co czyni tę konstrukcję przydatną w procesach obróbki stali szlachetnych na stanowiskach produkcyjnych. W konstrukcjach z zastosowaniem stali stopowych INOX wymagane jest zachowanie estetyki obrabianych detali. Obróbką zapewniającą odpowiednie efekty końcowe zajmiemy się w następnych odcinkach naszego cyklu.

Dane techniczne satyniarek Metabo SE 17-200 RT Set i S 18 LTX 115

* Nie dotyczy

Model

SE 17-200 RT Set

S 18 LTX 115

Moc znamionowa (W)

1700

n.d.

Moc oddawana (W)

1070

n.d.

Moment obrotowy (Nm)

17

b.d.

Rodzaj akumulatora

n.d.*

Li-Ion

Napięcie akumulatora

n.d.

18 V

Prędkość obwodowa na biegu jałowym (m/s)

800-3000

3000

Gwint wrzeciona

M 14

M 14

Średnica ściernicy (mm)

100-200

100-200

Szerokość ściernicy (mm)

50-100

50-100

Ciężar bez kabla (kg)

2,9

n.d.

Długość kabla (m)

4

n.d.

Ciężar (z akumulatorem) (kg)

n.d.

3,1

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar