OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ VI). TARCZE DO OBRÓBKI ZGRUBNEJ I POŚREDNIEJ

W naszym cyklu porad dotyczących przygotowania i obróbki stali stopowych odpornych na korozję omówiliśmy już zagadnienia związane z cięciem tych materiałów. W poprzedniej części zajmowaliśmy się obróbką zgrubną i pośrednią w zakresie maszyn polecanych do szlifowania. W niniejszej części omówimy materiały eksploatacyjne z oferty firmy Metabo mające zastosowanie w tej fazie obróbki.

 

Obróbka zgrubna i pośrednia stali INOX przy użyciu szlifierek kątowych dotyczy wyrównywania płaskich spoin spawalniczych, szlifowania narożników, krawędzi, gratowania oraz szlifowania spoin pachwinowych. Do tych prac w ofercie firmy Metabo znajdziemy tarcze korundowe, ściernice fibrowe i listkowe oraz szczotki z drutu nierdzewnego. Tarcze korundowe o nazwie handlowej FLEXIAMANT SUPER

INOX to ściernice o drobnej ziarnistości, dające efekt dokładnego szlifowania przy intensywnym i szybkim usuwaniu materiału. Niska zawartość żelaza, siarki i chloru (Fe+S+Cl ≤ 0,1%) pozwala na wysoką jakość szlifowania stali nierdzewnych i kwasoodpornych (V2A, Nirosta, INOX). Odgięta płaszczyzna tarcz oraz możliwość szlifowania krawędziowego pozwalają na wszechstronne zastosowanie przy zróżnicowanych kształtach wyrobów. Tarcze o symbolu A 46 P / 40 są produkowane w wymiarze 125 x 4x 22,23 mm. Producent kwalifikuje je jako średnio twarde i poleca do obróbki zgrubnej i pośredniej bez konieczności wymiany tarczy. W tej grupie znajdziemy też tarcze miękkie o symbolu A 36-O o średnicach zewnętrznych od 115 mm do 230 mm charakteryzujące się bardzo dobrą wydajnością podczas obróbki ubytkowej oraz długą żywotnością. Drugą grupą tarcz specjalistycznych do szlifowania stali INOX w ofercie Metabo są tarcze M-CALIBUR w wykonaniu CA 36-O. Jest to najnowsza generacja tarcz z ziarnem ściernym wykonanym z ceramicznego korundu, zapewniającego najwyższą wydajność i najszybszy postęp prac. Ściernice te określane jako średnio twarde dostępne są w średnicach zewnętrznych 115 i 125 mm i o grubości 7 mm. Oprócz tarcz szlifierskich korundowych do zgrubnej i pośredniej obróbki stali stopowych na płaszczyznach i krawędziach wypukłych Metabo proponuje krążki fibrowe z ziarnem ceramicznym albo korundem cyrkonowym. Ziarno ceramiczne mające właściwość samoostrzenia się zapewnia niezwykle dużą wydajność usuwania materiału przy niewielkim docisku, co pozwala na minimalne rozgrzewanie szlifowanej powierzchni oraz bardzo długą żywotność tarczy. W ofercie Metabo znajdują się krążki fibrowe o średnicy 125 mm i czterech granulacjach od P 24 do P 80. Krążki te mocuje się na talerzu podporowym.

Metabo_M-Calibur-2

Do mocowania krążków z ziarnem ceramicznym producent zaleca używanie talerzy podporowych z żeberkami chłodzącymi (np. Ø 125 mm, nr zam. 623291000). Z kolei krążki fibrowe z ziarnem w postaci korundu cyrkonowego to klasyczny materiał ścierny do szlifowania zgrubnego, pośredniego i wykańczającego stali INOX z efektem równomiernej obróbki. Korund cyrkonowy zapewnia jednocześnie dużą wydajność obróbki i długą żywotność ściernicy. W ofercie Metabo znajdują się takie krążki fibrowe o średnicach 115, 125 i 180 mm i granulacjach od P36 do P120. W fazie obróbki pośredniej i wykańczającej możemy z powodzeniem stosować również ściernice lamelkowe. W ofercie znajdziemy trzy rodzaje takich ściernic polecanych do obróbki stali stopowych.

2646000S_50

Pierwszy rodzaj to uniwersalne ściernice lamelkowe KLS. Produkowane są z wysokiej jakości płótna ściernego z ziarnem korundowym połączonego z wysokiej jakości włókniną ścierną. Połączenie tych materiałów pozwala na usuwanie obrabianego materiału i dokładne szlifowanie w jednym cyklu roboczym. Ściernice te nadają się zarówno do obróbki spoin spawalniczych, jak też do usuwania niewielkich uszkodzeń i zarysowań na obrabianych elementach. Drugi rodzaj ściernic lamelkowych to FLAEXIAMANT CONVEX z ziarnem ściernym w postaci wysokiej jakości korundu cyrkonowego. Ściernice te mają zaokrąglone ku górze lamelki i są przeznaczone do obróbki spoin pachwinowych oraz płaszczyzn. Charakteryzują się dużą efektywnością usuwania materiału przy długiej żywotności ściernicy oraz dają efekt

równomiernego szlifowania. Dzięki precyzyjnemu ułożeniu lamelek zapewniają również komfortową pracę przy niskim poziomie wibracji. W ofercie Metabo znajdziemy tego rodzaju ściernice o średnicy 125 mm i trzech granulacjach od P40 do P80. Trzeci rodzaj ściernic lamelkowych to FLAEXIAMANT SUPER CONVEX z ziarnem ściernym ceramicznym. Ściernice te również mają zaokrąglone ku górze lamelki i są przeznaczone do obróbki spoin pachwinowych oraz płaszczyzn. Charakteryzują się bardzo dużą efektywnością usuwania materiału przy bardzo długiej żywotności ściernicy oraz dają efekt równomiernego szlifowania bez nadmiernego nagrzewania obrabianej powierzchni.

 

Metabo_M-Calibur-3

Podobnie jak FLAEXIAMANT CONVEX zapewniają również komfortową pracę przy niskim poziomie wibracji jednak zdecydowanie większej skuteczności szlifowania. Dzięki dużej wytrzymałości ściernice listkowe FLAEXIAMANT SUPER CONVEX idealnie nadają się do ekstremalnych zadań podczas szlifowania stali stopowych, stopów tytanu, mosiądzu i brązu. W ofercie znajdziemy tego rodzaju ściernice o średnicy 125 mm i granulacjach P 60 oraz P 80. Uzupełnieniem oferty w zakresie obróbki zgrubnej i pośredniej stali INOX z wykorzystaniem specjalizowanych szlifierek kątowych są szczotki garnkowe ze splatanego drutu, oczywiście ze stali szlachetnej. Mają one zastosowanie do wygładzania podłużnych i punktowych spoin spawalniczych, usuwania zanieczyszczeń (np. szlaki, zgorzeliny, starych farb). Jeśli decydujemy się na wykorzystanie szczotek do szlifowania stali stopowych, to tylko w tym wykonaniu, poniweaż standardowe szczotki ze zwykłego drutu stalowego mogą w procesie obróbki pozostawiać cząsteczki żelaza, które powodują korozję.

1622700s_51

Omówione materiały do obróbki zgrubnej i pośredniej w połączeniu ze szlifierkami dedykowanymi do stali INOX mającymi konstrukcję pozwalającą na pracę ze zredukowanym poziomem obrotów z zachowaniem odpowiedniej mocy i momentu obrotowego dają szybkie efekty pracy przy zachowaniu wysokiej jakości wykończenia powierzchni, która w ten sposób jest dobrze przygotowana do wykonania obróbki wykańczającej. Tymi zagadnieniami zajmiemy się w następnych odcinkach cyklu.

TomaszŻurkowski
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments