OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ V). SZLIFOWANIE TARCZAMI W FAZIE OBRÓBKI ZGRUBNEJ I POŚREDNIEJ

W ofercie Metabo znajdziemy elektronarzędzia i materiały eksploatacyjne mające zastosowanie w całym procesie przygotowania i obróbki stali stopowych odpornych na korozję. W poprzednich odcinkach omówiliśmy kompaktowe szlifierki kątowe oraz inne maszyny przeznaczone do cięcia tych rodzajów stali. W niniejszym odcinku zajmiemy się obróbką zgrubną i pośrednią w zakresie maszyn do szlifowania.

 

Ze względu na wielość odmian stali stopowych podczas wykonywania prac z zakresu obróbki zgrubnej należy uwzględnić konkretną jej odmianę, rodzaj wyrobu, miejsca obrabiane oraz zamierzony efekt końcowy. Niektóre prace mogą być ograniczone do obróbki zgrubnej w jednym albo dwóch krokach. Inne, np. ze względu na estetykę wykonania, wymagają zaplanowania kilku

faz procesu technologicznego z wykończeniem powierzchni zakończonym polerowaniem albo satynowaniem. Stanowiska pracy zorganizowane w warunkach produkcyjnych, np. w wypadku krótkich serii, albo dla prac jednostkowych w warsztatach zdecydowanie różnią się między sobą pod względem doboru maszyn, wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych. W przypadkach napraw miejscowych wielokrotnie mamy do czynienia z wymaganiami odtworzenia pierwotnego wykończenia powierzchni. Ze względu na powyższe zróżnicowanie możemy dobrać odpowiednie techniki obróbki zgrubnej gwarantujące optymalizację zaplanowanych prac pod względem kosztów oraz czasu i ergonomii wykonania postawionego przed nami zadania. W niniejszym odcinku poświęconym obróbce zgrubnej stali INOX omówimy szlifierki kątowe wraz z opcjonalnym wyposażeniem i materiałami ściernymi oferowanymi przez firmę Metabo.

0017400A_01

Oprócz szlifierek kątowych przeznaczonych do cięcia, omówionych w poprzednim odcinku cyklu, niemiecki producent oferuje również szlifierki do szlifowania stali INOX. Stale stopowe są wrażliwe na zbytnie przegrzewanie obrabianej powierzchni, dlatego maszyny te mają konstrukcję pozwalającą na pracę ze zredukowanym poziomem obrotów z zachowaniem odpowiedniej mocy i momentu obrotowego. Modele te już na pierwszy rzut oka odróżniają się od szlifierek ogólnego stosowania obudową przekładni kątowej w kolorze czarnym. Szlifierka kątowa WEV 15-125 QUICK INOX to maszyna o mocy znamionowej 1550 W i zakresie obrotów 2000–7600/min. Dzięki silnikowi Metabo Marathon i pełnookresowej elektronice VTC (Vario-Tacho-Constamatic) z pokrętłem regulacyjnym umożliwia dostosowanie prędkości obrotowej do rodzaju obrabianego materiału i utrzymanie jej pod obciążeniem na stałym poziomie. Rękojeść pomocnicza Metabo VibraTech (MVT) tłumi drgania, umożliwiając wygodną i precyzyjną pracę w trybie ciągłym.

WS_125_ALLE_A_01G

Maszyna ma elektroniczne zabezpieczenie przeciążeniowe, funkcję łagodnego rozruchu oraz zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w przypadku zaniku i ponownego przywrócenia napięcia zasilania. Smukły korpus i masa (2,5 kg bez przewodu zasilającego) umożliwiają wygodne operowanie maszyną również podczas pracy nad głową i w miejscach o ograniczonym dostępie. Są to cechy, które gwarantują bezpieczną pracę szlifierką, ale również pozwalają na sprostanie wymaganiom stawianym przez materiał, który dla zapewnienia estetyki i równomierności przygotowania powierzchni wymaga płynnej pracy bez spadków obrotów już od początkowej fazy obróbki zgrubnej.

0017400S_810

Drugą szlifierką kątową o zasilaniu sieciowym proponowaną przez Metabo do obróbki stali INOX jest model WEV 17-125 QUICK INOX RT. Maszyna ta ma rozwiązania techniczne analogiczne jak model WEV 15-125 QUICK INOX, dysponuje jednak mocą 1750 W i nieco większym momentem obrotowym. Rękojeść jest dodatkowo wydłużona i pocieniona, co podwyższa jeszcze poziom ergonomii pracy. Silnik Metabo Marathon II z nowym układem chłodzenia i systemem szczotek węglowych pozwala na podwojenie żywotności wirnika.

0017400A_10

Firma Metabo, rozwijając asortyment maszyn akumulatorowych systemu 18V, zadbała, aby w tej ofercie znalazła się również szlifierka do stali nierdzewnych. Model o nazwie W 18 LTX 125 QUICK INOX to smukła konstrukcja o masie nieco niższej od modeli sieciowych, wynoszącej 2,4 kg (z akumulatorem Li-Power 18 V 5,2 Ah). Dzięki technologii Ultra-M

dysponuje odpowiednią mocą i momentem obrotowym i może sprostać wymaganiom stawianym szlifierkom kątowym podczas szlifowania stali INOX. Obracany akumulator ułatwia pracę w miejscach o utrudnionym dostępie. Układy elektroniki nadzorującej pracę silnika mają funkcję łagodnego rozruchu, zabezpieczenie przeciążeniowe i stabilizację obrotów na poziomie 5000 obr./min. Model ten w porównaniu do maszyn zasilanych z sieci elektrycznej nie ma regulacji obrotów. Z tego powodu szlifierka akumulatorowa W 18 LTX 125 QUICK INOX może pracować z różnymi rodzajami ściernic w zakresie szlifowania zgrubnego i pośredniego, lecz nie jest polecana do polerowania stali nierdzewnej.

0109200S_51

Wszystkie trzy modele prezentowanych szlifierek są przystosowane do wykorzystania technologii Metabo Quick, czyli beznarzędziowej wymiany tarcz dzięki nakrętce szybkomocującej. Maszyny te mogą być dodatkowo wyposażone w zewnętrzny drobny filtr siatkowy w układzie przepływu powietrza chłodzącego silnik, co jest szczególnie zalecane podczas pracy w fazie obróbki zgrubnej i pośredniej. Filtr ten, zatrzymując cząsteczki zeszlifowanej stali oraz agresywnego materiału ściernego, dodatkowo przyczynia się do wydłużenia czasu bezawaryjnej pracy tych szlifierek.

0109200A_01

Przedstawione modele wolnoobrotowych szlifierek Metabo do stali INOX przewidziane są głównie do szlifowania spawów na połączeniach rur, profili zamkniętych, gratowania krawędzi elementów obudów urządzeń, konstrukcji budowlanych, szlifowania innymi materiałami ściernymi i szczotkami drucianymi. Niektóre elementy wyposażenia możemy zakupić z prezentowanymi szlifierkami w zestawach (wersje set). Omówieniem tego wyposażenia i szerokiej gamy materiałów do szlifowania stali nierdzewnych zajmiemy się w następnym odcinku naszego cyklu.

Tomasz Żurkowski

Dane techniczne szlifierek kątowych Metabo WEV 15-125 QUICK INOX, WEV 17-125 QUICK INOX RT i W 18 LTX 125 QUICK INOX

Model WEV 15-125 QUICK INOX WEV 17-125 QUICK INOX RT W 18 LTX 125 QUICK INOX
Średnica tarczy szlifierskiej (mm) 125 125 125
Moc znamionowa (W) 1550 1750
Moc oddawana (W) 940 1070
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (obr./min) 2000-7600 2000-7600 5000
Prędkość obrotowa pod obciążeniem (obr./min) 7600 7600
Moment obrotowy (Nm) 5 5
Ciężar bez kabla (kg) 2,5 2,5 2,4 (z akumulatorem 18 V Li-Power 5,2Ah)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar