OBRÓBKA STALI NIERDZEWNYCH Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ 7). SZLIFOWANIE SPAWÓW PACHWINOWYCH

W naszym cyklu porad dotyczących przygotowania i obróbki stali stopowych odpornych na korozję omówiliśmy już zagadnienia związane z cięciem tych materiałów oraz obróbką szlifierską zgrubną i pośrednią. W niniejszej części omówimy zagadnienia związane ze szlifowaniem spoin pachwinowych i miejsc trudno dostępnych.

Podczas wykonywania prac z wykorzystaniem stali stopowych często mamy do czynienia z obróbką spawów. Jeśli łączymy płaszczyzny bądź naroża wypukłe elementów, nadmiar materiału możemy usuwać metodami szlifierskimi opisanymi w poprzednich odcinkach naszego cyklu. W przypadku spoin pachwinowych i miejsc trudno dostępnych szlifierki kątowe o klasycznej budowie tracą zastosowanie. W takich przypadkach możemy sięgnąć po specjalistyczne szlifierki opracowane przez firmę Metabo

do szlifowania stali INOX w miejscach o utrudnionym dostępie. Nie wystarczy tu tylko odpowiedni kształt obudowy, lecz również odpowiedni dobór parametrów pracy. Stale stopowe są wrażliwe na zbytnie przegrzewanie obrabianej powierzchni, dlatego szlifierki przeznaczone do takich materiałów muszą pozwalać na pracę ze zredukowanym poziomem obrotów i z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej mocy oraz momentu obrotowego. Modele dostępne w aktualnej ofercie niemieckiego producenta to: szlifierka do spoin pachwinowych Metabo KNSE 9-150, akumulatorowa szlifierka do spoin pachwinowych Metabo KNS 18 LTX 150 oraz szlifierka kątowa z płaską głowicą Metabo WEVF 10-125 Quick Inox. Modele te już na pierwszy rzut oka odróżniają się od szlifierek ogólnego zastosowania obudową przekładni kątowej w kolorze czarnym. Pierwsza z tych maszyn korzysta z zasilania sieciowego, ma moc znamionową 950 W i obroty tarczy regulowane płynnie w zakresie 900–3800/min. Dzięki silnikowi Metabo Marathon i pełnookresowej elektronice VTC (Vario-Tacho-Constamatic) z pokrętłem regulacyjnym można w Metabo KNSE 9-150 dostosować obroty do rodzaju obrabianego materiału i szlifować pod obciążeniem ze stałą prędkością skrawania. Smukła budowa szlifierki Metabo KNSE 9-150 oraz wrzeciono do mocowania ściernic, wysunięte znacznie poza korpus maszyny i połączone z dwustopniową przekładnią za pomocą napędu paskowego osłoniętego ramieniem, pozwalają na wygodne operowanie maszyną i szlifowanie w miejscach trudno dostępnych. Położenie osłony tarczy szlifierskiej można zmieniać bez użycia narzędzi. Maszyna ma elektroniczną ochronę przeciążeniową, funkcję łagodnego rozruchu oraz zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w przypadku zaniku i ponownego przywrócenia napięcia zasilania. Są to cechy, które gwarantują bezpieczną pracę szlifierką Metabo KNSE 9-150, ale również pozwalają na sprostanie wymaganiom stawianym przez materiał, który wymaga płynnej pracy bez spadków obrotów już od początkowej fazy obróbki. Szlifierka KNSE 9-150 po dobraniu odpowiednich materiałów ściernych bardzo dobrze nadaje się do szlifowania spoin spawalniczych, usuwania przebarwień powstałych w procesie spawania stali INOX oraz do polerowania.

 

0213300A_05

Odpowiednikiem tej maszyny jest szlifierka do spoin pachwinowych Metabo KNS 18 LTX 150 o zasilaniu akumulatorowym. W modelu tym przewidziano zasilanie bateriami Li-Ion o napięciu 18 V i pojemnościach dostępnych aktualnie dla technologii Ultra-M. Dzięki temu maszyna dysponuje odpowiednią mocą i momentem obrotowym, aby sprostać wymaganiom stawianym szlifierkom kątowym podczas szlifowania stali INOX. Obracany akumulator ułatwia pracę w miejscach o utrudnionym dostępie. Dla wygody użytkownika akumulatory mają wskaźnik stanu naładowania. Układy elektroniki nadzorującej pracę silnika oferują funkcję łagodnego rozruchu, zabezpieczenie przeciążeniowe i stabilizację obrotów szlifierki na poziomie 3800 obr./min. Model ten w porównaniu do maszyn zasilanych z sieci elektrycznej nie ma regulacji obrotów, dlatego nie jest przewidziany do typowego polerowania.

 

0019100A_06G

Trzecia z omawianych maszyn to szlifierka kątowa z płaską głowicą WEVF 10-125 Quick Inox. Ma zasilanie sieciowe i skonstruowana jest specjalnie do usuwania szlaki spawalniczej i różnego rodzaju zanieczyszczeń w miejscach o trudnym podejściu klasyczną szlifierką kątową. Jej silnik Metabo Marathon ma moc znamionową 1000 W. Pełnookresowa elektronika VTC (Vario-Tacho-Constamatic) z pokrętłem regulacyjnym umożliwia płynne dopasowanie prędkości obrotowej tarczy w zakresie 2000–7600 obr./min i utrzymanie

jej pod obciążeniem na stałym poziomie. W maszynie zastosowano elektroniczną ochronę przed przeciążeniem, funkcję łagodnego rozruchu oraz zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w przypadku zaniku i ponownego przywrócenia napięcia zasilania.

 

0019100A_05

Elektroniczna funkcja wyłączenia silnika redukuje zjawisko odrzutu w przypadku zablokowania tarczy, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikowi. Obudowa przekładni umożliwia montaż głowicy szlifierki co 90° w czterech pozycjach kątowych. Ułatwia to cięcie i pracę osób.

0226550S_51
Omówione szlifierki bardzo przyspieszają obróbkę szlifierską spoin pachwinowych i miejsc trudno dostępnych. W konstrukcjach z zastosowaniem stali stopowych łączone elementy często mają powierzchnie krzywoliniowe. Obróbką szlifierską takich powierzchni (np. rur) zajmiemy się w następnym odcinku naszego cyklu.

Dane techniczne szlifierek Metabo KNSE 9-150 Set, WEVF 10-125 Quick Inox i KNS 18 LTX 150

Model KNSE 9-150 Set WEVF 10-125 Quick Inox KNS 18 LTX 150
Moc znamionowa (W)/oddawana 950/510 1000/510
Rodzaj/napięcie akumulatora n.d.* n.d. Li-Ion/18 V
Średnica ściernicy [mm] 150 125 150
Gwint wrzeciona M14 M14 M14
Ciężar (kg)/długość kabla (m) 2,7/4 2,3/4 3-
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (min-1) 900-3800 2000-7600 3800
Prędkość obrotowa pod obciążeniem (min-1) b.d.** 6300 b.d.
Moment obrotowy (Nm) b.d. 3,5 b.d.
 *Nie dotyczy. **Brak danych.

0019100A_01

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar