OBRÓBKA RUR CENTRALNEGO OGRZEWANIA NARZĘDZIAMI OD HÖGERT TECHNIK

Marka Högert Technik oferuje dużą gamę narzędzi do obróbki rur stosowanych w instalacjach centralnego ogrzewania: obcinaki i gratowniki.

Obcinaki HT1P618 i HT1P619

Przeznaczone są do szybkiego, wygodnego i bezzadziorowego (czystego) cięcia rur miedzianych i aluminiowych. Narzędzia te mają nóż łagodnie ingerujący w obrabiany materiał i niewytwarzający bardzo ostrych krawędzi, zadr czy wiórów. Cięcie nimi nie zmienia kształtu rury, co jest istotne przy łączeniu elementów instalacji za pomocą kolanek czy muf. Prezentowane obcinaki z powodu swojej kompaktowej konstrukcji mogą być używane w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości zastosowania klasycznych tego typu narzędzi.

Obcinaki HT1P618 i HT1P619 mają korpus w formie otwartej rury cylindrycznej. Oczywiście, jej kształt wewnętrzny został w odpowiedni sposób zmodyfikowany na potrzeby tych narzędzi. W ich środku znajdują się nóż i rolki prowadzące. Obcinaki umożliwiają cięcie rur o średnicy 15 mm (HT1P618) i 22 mm (HT1P619). Taka konstrukcja znacznie zmniejsza ich wymiary i czyni je, jak już wspominaliśmy, kompaktowymi narzędziami.

Ich obsługa sprowadza się do włożenia rury do wnętrza korpusu, czyli między nóż i rolki, wykonania kilku obrotów wokół obrabianego materiału. Za dociśniecie noża do obrabianej rury odpowiada sprężyna. Operacja obcięcia trwa zaledwie kilka sekund.


Gratowniki HT1P621 i HT1P620

Służą do obróbki krawędzi rur, głównie do usuwania powstałych podczas cięcia zadziorów. HT1P621 to klasyczny gratownik nożowy. W jego rękojeści montuje się beznarzędziowo profilowane ostrza wykonane ze stali szybkotnącej HSS. W tym celu należy nacisnąć przycisk sprężynowej blokady, wyjąć z okrągłego gniazda zużyty nóż i następnie włożyć nowy. Narzędzia te wyposażono w magazynek na zapasowe noże. Przeznaczone są do gratowania rur miedzianych, aluminiowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych.
Z kolej HT1P620 to gratownik cylindryczny, w którego wnętrzu znajdują się trzy obustronne ostrza ułożone w ostrosłup o podstawie trójkąta. Umożliwiają one obróbkę zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony obciętej krawędzi rury. Gratownik HT1P620 przeznaczony jest do obróbki rur miedzianych, aluminiowych, polipropylenowych oraz poliestrowych (Cu, AL, PP, PVC). Jego zakres średnic obrabianych rur to 4–40 mm.


Bardzo istotnymi walorami obcinaków i gratowników Högert Technik, oprócz wygody i łatwości operowania, są wspomniane niewielkie gabaryty i masa. Narzędzia te z powodzeniem mieszczą się w kieszeni spodni roboczych, co ułatwia nie tylko ich przenoszenie, ale także stosowanie.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments