Obróbka metalu z LUNĄ (część I)

LUNA Polska wydała obszerny katalog z oferowanymi pod jej marką produktami. Katalog jest podzielony na trzy części: metal, drewno i warsztat W poniższym artykule skupimy się na ofercie z pierwszej części katalogu: maszyny oraz narzędzia do obróbki metalu.

Prezentację maszyn i narzędzi do obróbki metalu Luna rozpoczyna przedstawieniem nożyc do cięcia blachy. W ofercie znajdują się ręczne, mechaniczne oraz hydrauliczne nożyce. Wybór odpowiedniej maszyny ułatwiają przystępnie podane parametry urządzeń. W przypadku nożyc należy przykładowo uwzględnić: długość roboczą cięcia, grubość przecinanego materiału, rodzaj tego materiału, kąt cięcia, rodzaj prowadnicy, precyzję cięcia, rodzaj noża i

częstotliwość korzystania z maszyny.
Kolejną grupą przedstawionych w katalogu urządzeń są giętarki, o napędzie ręcznym, mechanicznym lub hydraulicznym. Istotną sprawą jest to, jaki profil chcemy uzyskać (kąt i promień gięcia), a także czy będzie to gięcie proste (jedno gięcie), czy ma się odbyć zaginanie kilku boków. Oprócz giętarek krawędziowych są również oferowane giętarki walcowe. Ich wydajność zależy od długości walca i jego średnicy. Napęd w przypadku tych maszyn może być ręczny lub mechaniczny.

Dużą grupę oferowanych maszyn stanowią wiertarki. Napęd wrzeciona może być realizowany przez przekładnie zębate lub pasowe. W zależności od potrzeby można wybrać wiertarkę stołową lub kolumnową. W przypadku każdego modelu wiertarki dokładnie omówiona jest jej budowa, zastosowanie, zakres regulacji stołu, sposób napędu i łożyskowania wrzeciona, itd. Podane są także niezbędne wymiary m.in. całkowita wysokość, maksymalne średnice wierconych otworów, skok wrzeciona, maksymalna i minimalna odległość od końca wrzeciona od stołu, a także wymiary stołu i jego rowków itd. Do tego podana jest moc silnika, wymagane parametry elektrycznej sieci zasilającej oraz masa urządzenia. Niektóre z maszyn mają laserowy wskaźnik miejsca wiercenia. Napęd na wrzeciono może być ręczny lub automatyczny (elektryczny bądź mechaniczny). Bardziej zaawansowane technicznie konstrukcje mają cyfrowy miernik głębokości wiercenia. W katalogu oferta urządzeń marki LUNA została rozszerzona o wiertarki marki FERAX i ARBOGA. Uzupełnieniem oferty są również wiertarki marki LUNA ze stopą magnetyczną do wykonywania otworów w konstrukcjach stalowych za pomocą wierteł krętych lub koronowych.

Katalog oferuje szeroki zakres maszyn do przecinania elementów metalowych. Mogą to być: przecinarki tarczowe, pionowe i poziome piły taśmowe, a także tradycyjne ramowe piły do cięcia metalu. W zależności od technologicznego zaawansowania napęd podczas przecinania można realizować ręcznie, półręcznie (za pomocą cylindra hydraulicznego), półautomatycznie (maszyna przecina i blokuje obrabiany materiał pneumatycznie lub hydraulicznie) lub w pełni automatycznie (gdy posuw jest automatyczny).
Oferta szlifierek zawiera: szlifierki taśmowe do zgrubnej i dokładnej obróbki metalu, tradycyjne dwutarczowe szlifierki stołowe, a także ostrzarki wodne wolnoobrotowe firmy TORMEK.

Kolejną grupę maszyn do obróbki metalu stanowią frezarki. Wśród nich znajduje się wiele frezarek uniwersalnych, które mają obracaną głowicę w dwóch osiach, a także wiertarko-frezarki (czyli wiertarki z funkcją frezowania) i frezarko-wiertarki (frezarki z funkcją wiercenia). Frezarki mogą być wyposażone we wrzeciona ze stożkiem Morse’a lub ze stożkiem ISO. Napęd na wrzeciono może być realizowany w prostszych konstrukcjach przekładnią pasową lub w bardziej zaawansowanych przez skrzynię przekładniową.

Wśród różnorodnych maszyn do obróbki metalu nie mogło zabraknąć tokarek. Mogą one być wykorzystane do różnych zastosowań: w warsztatach serwisowych, szkoleniowych, ale także i przy produkcji. Od prostszych maszyn typu LUNA ML 1130 o mocy silnika 1,5 kW, z 3-szczękowym uchwytem o średnicy 130 mm i tarczą tokarską o średnicy 250 mm poprzez bardziej skomplikowane wyposażone w elektroniczny przyrząd pomiarowy LIMIT 15139-0200 z wyświetlaczem cyfrowym pokazującym średnice, a także umożliwiającym ustawienie pozycji zerowej, aż do tokarek suportowych napędzanych silnikiem 5,5 kW o rozstawie kłów do 2000 mm, średnicy toczenia ponad łożem 460 mm. W katalogu opisano również tokarkę suportową

marki TAKANG o mocy silnika 3,7 lub 5,6 kW.
W ofercie firmy LUNA znajduje się też wiele pras, m.in.: prasy warsztatowe, prasy kolanowe i prasy zębate. Mogą one posiadać napęd ręczny, pneumatyczny, hydrauliczno-powietrzny lub hydrauliczno-elektryczny. O ile prasy zębatkowe i warsztatowe wytwarzają stały nacisk w całym zakresie skoku, to prasa kolanowa wytwarza dużą siłę docisku podczas krótkiego momentu pod koniec suwu. Oprócz pras LUNA są oferowane również prasy COMPAC.

W katalogu jest opisanych wiele akcesoriów niezbędnych przy obróbce mechanicznej metalu, m.in.: uchwyty wiertarskie (kluczykowe i bezkluczykowe), trzpienie do uchwytów wiertarskich, tuleje chwytowe, tuleje redukcyjne, uchwyty tokarskie, wiertła rdzeniowe, uchwyty frezerskie, samonastawne uchwyty gwintownicze, obciągacze do ściernic, imaki tokarskie, imadła maszynowe, przeróżne dociski dźwigniowe i szybkomocujące, cyfrowe przetworniki pozycji i wiele innych.


Gwarancją bezpiecznej pracy oraz bezawaryjności pracy wszystkich urządzeń jest ich prawidłowa instalacja oraz eksploatacja. Komplementarna oferty Luny, obejmuje również usługę montażu i szkolenia z eksploatacji maszyny. Po odpowiedniej instalacji maszyny upoważniony technik dokona jej przeglądu i wstępnego rozruchu, a przyszły operator zostanie wstępnie przeszkolony. W trakcie szkolenia zostanie również udzielony instruktaż bezpiecznej pracy na maszynie, a także omówione zagadnienia związane z jej prawidłową eksploatacją.

Należy pamiętać, iż w każdym urządzeniu, szczególnie po dłuższym i intensywnym okresie pracy, należy wymienić części eksploatacyjne. Stabilność oferty, serwis i możliwość uzyskania części wymiennych w trakcie czasem i kilkudziesięcioletniej eksploatacji maszyn stanowi bardzo dużą wartość dla użytkownika. Jest to bardzo istotny punkt w wyborze dostawcy maszyny, bowiem nawet korzystnie zakupione urządzenie może okazać się bezużyteczne bez wsparcia serwisowego oraz części eksploatacyjnych. Luna – szwedzka marka świętująca swoje 100-lecie, w swoim Centrum Serwisowym w Katowicach oferuje m.in. naprawy pogwarancyjne maszyn i narzędzi, wzorcowanie przyrządów pomiarowych, kalibracje kluczy dynamometrycznych itp. W Katowicach można również obejrzeć prezentacje i pokazy sprzedawanych maszyn, odbyć interesujące szkolenia z obsługi i eksploatacji, a także uzyskać foldery ofertowe i materiały szkoleniowe.

Przy wstępnym opisie każdej z grup maszyn i urządzeń są zawsze proponowane rozmaite dodatkowe akcesoria, które pracę daną maszyną mogą ułatwiać (dodatkowe oświetlenie, różne prowadnice itp.)
Analizując ofertę firmy LUNA dotyczącą obróbki elementów z metalu, można spokojnie stwierdzić, że każdy klient poszukujący maszyn z tej dziedziny znajdzie urządzenie dostosowane do jego potrzeb.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar