OBCINAKI DO RUR HÖGERT TECHNIK

Gdy wykonujemy instalację centralnego ogrzewania, każda rura miedziana lub aluminiowa musi być obcięta dokładnie pod kątem prostym, a przy tym nie mogą pozostać żadne zadry ani ostre krawędzie. To trudne dla narzędzi zadanie z powodzeniem wykonamy specjalistycznymi obcinakami do rur Högert Technik HT1P612 i HT1P613.

Obcinaki, jak sama nazwa wskazuje, służą do szybkiego, wygodnego i bezzadziorowego cięcia rur. Narzędzia te charakteryzują się kilkoma istotnymi właściwościami, które dają im przewagę nad tradycyjnym brzeszczotem: nóż obcinaka łagodnie ingeruje w obrabiany materiał i

nie wytwarza bardzo ostrych krawędzi, zadr czy wiórów; cięcie obcinakiem nie zmienia właściwości przestrzennych rury (wewnętrznego światła), co ma duże znaczenie przy łączeniu elementów instalacji za pomocą kolanek czy muf (odnosi się to głównie do rur wykonanych z miękkich i plastycznych materiałów: miedzi czy aluminium), które pod wpływem niekontrolowanego nacisku brzeszczotu czy przecinaka mogą ulec odkształceniu i uniemożliwić prawidłowe połączenie z innymi elementami instalacji; obcinaki ze względu na gabaryty oraz sposób pracy mogą być używane w ograniczonej przestrzeni roboczej; są też idealnym narzędziem do obróbki łamliwych ścianek plastikowych rur kanalizacyjnych. W swojej ofercie marka Högert Technik posiada dwa modele obcinaków do rur: HT1P612 i HT1P613. Mają one klasyczną konstrukcję z u-kształtnym korpusem i ramieniem służącym do ich obracania podczas cięcia. Wyposażono je w wymienny obrotowy nóż krążkowy ze stali szybkotnącej. Zamontowany jest on na ruchomym bolcu z gwintem, który służy do regulacji jego docisku do powierzchni rury oraz rozstawu narzędzia. Pozycję noża ustawia się płynnie, obracając śrubę regulacyjną pokrętłem znajdującym się w końcu ramienia obcinaków. Na przeciwległym końcu ich korpusu są dwie obrotowe rolki dociskowe. Omawiane obcinaki przeznaczone są do obróbki rur z miękkich metali (aluminium, miedź) o średnicach 6–35 mm (model HT1P612) i 6–42 mm (HT1P613).

Prezentowane narzędzia wyposażone są też w wysuwany nóż do gratowania. Ich obsługa sprowadza się do włożenia rury pomiędzy nóż i rolki, dociśnięcia go za pomocą śruby regulacyjnej i wykonania kilku obrotów wokół obrabianego materiału. Czynność ta trwa zaledwie kilka sekund. Następnie nożem, o ile to konieczne, usuwamy grat po cięciu. Nieocenionym walorem obcinaków Högert Technik, oprócz wygody i łatwości pracy, są ich niewielkie rozmiary. Mieszczą się z w kieszeni spodni i są do tego lekkie, gdyż ich korpus wykonano z aluminium.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments