Obcinak KNIPEX BiX – test redakcyjny

KNIPEX BiX® to kieszonkowy obcinak do rur z tworzywowych i tulejek uszczelniających oraz skraplających. Można nim ciąć rury o średnicach 20-50 mm.

Konstrukcja i główne cechy użytkowe obcinaka KNIPEX BiX®

Obcinak do rur KNIPEX BiX® to narzędzie, które konstrukcyjnie wzorowane jest na ściągaczach do izolacji mających otwierany, rurkowaty korpus złożony z dwóch elementów o kształcie zbliżonym do półrurek, wykonanych z tworzywa sztucznego. Przykładem takich narzędzi są znane z oferty KNIPEX ściągacze do izolacji oznaczone jako 16 64 125 SB i 16 90 130 SB. Gdy dokładnie porówna się obcinak KNIPEX BiX® z tymi ściągaczami, to okazuje się, że od tych

narzędzi zapożycza on ideę cięcia obwodowego i związanego z jego realizacją składanego, rurowatego korpusu o kieszonkowych wymiarach. Kształt obcinaka i zastosowane w nim ostrze są oczywiście odpowiednio dobrane do operacji cięcia rur z tworzywa sztucznego.


Pod względem złożoności obcinak do rur tworzywowych i tulejek KNIPEX BiX® można zaliczyć do najprostszych narzędzi ręcznych dostępnych obecnie na rynku. Składa się on tylko z 6 części i ma jedynie 3 śrubowe połączenia. Dwie z nich o kształcie półrurowatym tworzą składany korpus. Elementy te wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Różnią się one nie tylko kształtem, ale także wielkością. Dlatego po złożeniu korpusu obcinak nie ma walcowatego kształtu, tak jak ściągacze do izolacji, lecz swoim profilem przypomina małą, drukowaną literę „a”. Do ruchomego połączenia dwóch elementów tworzących korpus obcinaka zastosowano trzpień stalowy o niewielkiej średnicy pełniący funkcję osi oraz tworzywową, monolityczną blokadę z tworzywa, która uniemożliwia przypadkowe rozłożenie narzędzia mogące skutkować skaleczeniem dłoni czy stępieniem ostrza w skrzynce warsztatowej na skutek ocierania się go o znajdujące się w niej narzędzia.

Kolejnymi elementami obcinaka KNIPEX BiX® są nóż i odpowiednio wyprofilowanie jego mocowanie wykonane z odlewu cynkowego mocowanego śrubowo w mniejszej gabarytowo części korpusu. Sam nóż jest ze specjalnej chirurgicznej stali nierdzewnej made in Solingen. Z użyciem wspomnianego cynkowego mocowania może on być montowany albo w środku składanego korpusu obcinaka, albo na jego krawędzi (w tym celu należy odkręcić blokującą śrubę i odwrócić je o 180°). W drugim wypadku umożliwia cięcie rur przy ich krawędzi w odległości od niej wynoszącej 2-3 mm. Co ważne, takie usytuowanie noża umożliwia też łatwe i do tego dokładne obcinanie rur bezpośrednio przy ścianach. Obcinak KNIPEX BiX® stanowi więc w przypadku rur z tworzywa sztucznego alternatywę dla giętkich brzeszczotów przeznaczonych dla pił szablastych, których wadą jest mała dokładność cięcia. Głównym powodem tego, jak łatwo się domyśleć, jest konieczność ich wyginania podczas cięcia. Warto tu wspomnieć, że za mocowaniem noża w korpusie obcinaka KNIPEX BiX® znajduje się schowek na dwa zapasowe noże, które są na jego standardowym wyposażeniu. Dostęp do schowka blokuje wspomniane cynkowe mocowanie.

Cięcie obcinakiem KNIPEX BiX® polega na zaciśnięciu go na rurze, przebiciu jej ścianki ostrzem i obracaniu narzędzia w lewą stronę. Wykonuje się je bezwiórowo, dokładnie po wyznaczonej linii, co pozwala uzyskać dużą dokładność cięcia. Jak wspomniano, obcinak KNIPEX BiX® przeznaczony jest do przecinania niezbrojonych rur z tworzywa sztucznego, jak też tulejek uszczelniających i skraplających o średnicy 20-50 mm i grubości ścianki wynoszącej do 2,4 mm. Z jego zalet skorzystają głównie hydraulicy i elektrycy.

Obcinak do rur KNIPEX BiX® – wyniki testów

Narzędzie przetestowała firma hydrauliczna trudniąca się montażem instalacji wodnych w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Jej pracownicy zwrócili przede wszystkim uwagę na kieszonkowe wymiary narzędzia, szeroki zakres jego zastosowań, jak też możliwość docinania rur przy ścianie. Te trzy cechy, zdaniem testujących, czynią z obcinaka Knip KNIPEX BiX® narzędzie

doskonale sprawdzające się podczas różnych prac naprawczych. Małe wymiary to przede wszystkim łatwość transportu, zaś duży zakres cięcia to możliwość zastąpienia wielu alternatywnych narzędzi i oszczędność miejsca w torbie serwisowej. Jak wiadomo, jeśli fachowcy wybierają się na naprawę do klienta, to często nie wiedzą, jaki ma typ instalacji i jakich narzędzi wymaga. Dlatego nierzadko dochodzi do sytuacji, że brakuje im jakiegoś narzędzia. – Całego warsztatu nie jesteśmy w stanie zabrać do klienta – mówią testujący obcinak KNIPEX BiX®. W ich ocenie, eliminuje on w dużym stopniu ryzyko takiego zdarzenia i dzięki temu znacznie usprawnia drobne naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnych. Zauważyli oni także, że przydatność obcinaka KNIPEX BiX® do takich prac zwiększa możliwość docinania nim rur blisko przy ścianie. Eliminuje to np. czasochłonne i powodujące zapylenie podkuwanie młotowiertarką.

Zdaniem testujących, obcinak KNIPEX BiX® może być wykorzystany jako narzędzie uzupełniające obwodowe obcinaki do rur podczas montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych. Powody są głównie dwa. Po pierwsze, zmniejsza liczbę odpadowych krótkich odcinków rur, gdyż dzięki niemu można je wykorzystać w instalacji. Po drugie, umożliwia ekonomiczne rozplanowanie formatowania rur odpływowych – zmniejsza więc materiałowe koszty instalacji i ilość odpadów, co ma obecnie ma duże znaczenie dla ochrony środowiska.

pins

Obcinak do rur KNIPEX DP50 – ocena dokonana podczas testów*

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia4,5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii4
Cechy operacyjne 
1. Łatwość ciecia rur4,5
2. Dokładność cięcia5
4. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji4.0
5. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
6. Poręczność4,6
* Skala ocen: 1-5
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments