Obcinak do rur odpływowych KNIPEX DP50 – test redakcyjny

Obcinak KNIPEX DP50 umożliwia sprawne cięcie i fazowanie rur odpływowych w jednej operacji. Przyspiesza więc wydatnie ich obróbkę.

Regulowane i automatycznie dociskane ostrze

Pod względem konstrukcyjnym obcinak KNIPEX DP50 to odmiana popularnego wśród hydraulików obcinaka obwodowego, który – jak wiadomo – stosuje się do cięcia rur metalowych: miedzianych, aluminiowych i stalowych. KNIPEX DP50 przeznaczony jest jednak do cięcia rur odpływowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Dlatego zastosowano w nim nie obrotowy, stalowy krążek tnący, lecz ostrze stałe. Wykonano je z wysokiej jakości stali łożyskowej. Ma ono specjalny kształt, który umożliwia jednoczesną realizację dwóch operacji: cięcia i fazowania rur. Dzięki temu

skraca czas obróbki rur z tworzywa sztucznego, usprawniając w ten sposób ich instalację.
Jak wiadomo, w obcinakach do rur metalowych do wywierania nacisku krążka tnącego służy mechanizm śrubowy. Jego docisk reguluje się więc przez pokręcanie śrubą za pomocą gałki. W przypadku testowanego obcinaka KNIPEX DP50 funkcję tę pełni sprężyna. Korzyści z jej zastosowania są dwie – po pierwsze, użytkownik zawsze tnie z prawidłowym dociskiem ostrza do rury, a po drugie, nie musi go regulować podczas cięcia, co wydatnie skraca czas pracy i jednocześnie ją ułatwia.


W testowanym obcinaku KNIPEX DP50 wysunięcie ostrza jest regulowane 3-stopniowo i dostosowane do rur o średnicach 32, 40 lub 50 mm. Jego pozycję ustawia się za pomocą suwakowego mechanizmu zapadkowego wyposażonego w przycisk odblokowujący. Z kolei założenie obcinaka na rurę i jego pozycjonowanie ułatwia mechanizm dźwigniowy z przyciskiem w kształcie spustu. Służy on do chowania ostrza i zwiększenia prześwitu na rurę.
Testowanym obcinakiem KNIPEX DP50 możemy przecinać rury z tworzywa sztucznego o wspomnianych średnicach 32, 40 lub 50 mm i grubości ścianki do 2,4 mm. Ważną jego zaletą jest możliwość cięcia rur w odległości od ich krawędzi wynoszącej minimum 10 mm.
Jak wiadomo, ostrza w narzędziach tnących z czasem ulegają zużyciu. I tak jest w przypadku obcinaka do rur KNIPEX DP50. Jednakże, aby usprawnić jego eksploatację, zastosowano w nim podwójne ostrze, które eliminuje przestoje w pracy w wypadku stępienia się wykorzystywanej dotąd krawędzi tnąco-frezującej. Gdy jest ona tępa, ostrze odwraca się i do pracy wykorzystuje drugą krawędź tnąco-frezującą. Sama czynność odwrócenia ostrza czy jego wymiany jest łatwa do wykonania. Polega ona na demontażu bolca blokowanego kulkowo, a następnie na odwróceniu ostrza lub zamontowaniu nowego. Gniazdo ostrza jest tak wykonane, że nie musimy go pozycjonować w celu zamocowania bolca blokującego. Co ważne, czynność odwrócenia czy wymiany ostrza nie wymaga użycia narzędzi – wykonuje się ją łatwo palcami.
Korpus obcinaka KNIPEX DP50 wykonany jest wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które wzmocniono włóknem szklanym. Zastosowano w nim dwie pary łożyskowanych rolek prowadzących dostosowujących się do wielkości obrabianych rur i ułatwiających prowadzenie narzędzia. Co ważne, użytkownik nie ma problemu z precyzyjnym pozycjonowaniem obcinaka na rurze, gdyż punkt cięcia jest bardzo dobrze widoczny. Narzędzie wyposażone jest w ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść, a jego masa wynosi 294 g, zaś długość – 202 mm.

Obcinak KNIPEX DP50 – wyniki testów

Narzędzie było testowane przez firmę hydrauliczną trudniącą się montażem instalacji wodnych w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Zdaniem jej pracowników, obcinak KNIPEX DP50 znacznie usprawnia obróbkę rur odpływowych, gdyż dzięki niemu ich docinanie oraz fazowanie można wykonać sprawnie i całkowicie ręcznie w jednej operacji, bez użycia dodatkowych narzędzi, np. unieruchamiającego imadła. Ocena ta w 100% potwierdza praktyczny sens głównej idei konstrukcji narzędzia. Ważną cechą obcinaka KNIPEX DP50 jest też możliwość jego szybkiego dostosowania do średnicy rury i dokładnego pozycjonowania, a także łatwego pokręcania za pomocą wygodnej rękojeści. W ocenie pracowników firmy hydraulicznej,

obsługa narzędzia w wypadku fachowców trudniących się montażem rur i naprawą instalacji wodno-kanalizacyjnych czy CO jest intuicyjna, gdyż są oni dobrze zaznajomieni z podobnymi w konstrukcji i działaniu obcinakami do rur metalowych. Za pożądaną z punktu widzenia praktycznego cechę obcinaka KNIPEX DP50 testujący uznali też możliwość docinania rur blisko ich krawędzi w minimalnej odległości 10 mm. Swoją ocenę uzasadnili zmniejszeniem liczby odpadowych krótkich odcinków rur, które dzięki temu można wykorzystać do budowy instalacji. Testowane narzędzie umożliwia więc bardziej ekonomiczne rozplanowanie formatowania rur odpływowych, którego celem jest zmniejszenie materiałowych kosztów instalacji i ilości odpadów, co z kolei jest ważne z punktu widzenia ochrony środowiska.
Jak wiadomo, do cięcia rur z tworzywa sztucznego można użyć wielu narzędzi ręcznych czy nawet elektronarzędzi. W opinii testujących, obcinak KNIPEX DP50 w porównaniu do popularnych nożyc do rur z tworzywa sztucznego zapewnia znacznie łatwiejsze ich obcinanie i nie obciąża dłoni, gdyż nie wymaga od użytkownika aplikacji dużej siły. Nie powoduje też niekorzystnej deformacji rur (zgniecenia) i nie wymaga wykonania dodatkowego ich fazowania. Pracuje się więc nim łatwiej, wydajniej i dokładniej. Z kolei w porównaniu z piłą brzeszczotową ręczną lub mechaniczną (pilarką szablastą czy wyrzynarką) obcinak KNIPEX DP50 nie wymaga wykonania operacji manualnego fazowania krawędzi, co oznacza głównie oszczędność czasu i większą łatwość pracy.

Obcinak do rur KNIPEX DP50 – ocena testerów*

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość ciecia rur5
2. Dokładność cięcia5
3. Skuteczność fazowania (kompletność wykonania danej operacji)5
4. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji5
5. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
6. Poręczność5
* Skala ocen: 1-5

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
Bogdan
7 miesięcy temu

Jaka cena