Obcinak do rur kompozytowych i tworzywowych od Knipex

Knipex opracował innowacyjny obcinak do rur 90 25 25 do rur kompozytowych i z tworzyw sztucznych, który podczas cięcia nie powoduje ich deformacji.

Nożyce do rur z tworzyw sztucznych to popularne wśród hydraulików narzędzia. Mają dwie podstawowe wady. Po pierwsze, deformują rury podczas cięcia, a po drugie, wymagają użycia dość dużej siły, co powoduje zmęczenie i urazy dłoni. Niemiecka firma Knipex skutecznie wyeliminowała te wady, opracowując obcinak do rur 90 25 25 z innowacyjnym ostrzem krążkowym. Jak wiadomo, standardowe nożyce mają podłużne ostrze poruszane za pośrednictwem mechanizmu zapadkowego i szerokie okrągłe oparcie na obrabiane rury. Natomiast

w obcinaku 90 25 25 Knipex zastosował ostrze w kształcie okrągłego krążka, obracającego się swobodnie wokół swojej osi, i prosty mechanizm dźwigniowy znany powszechnie ze szczypiec czy nożyczek. Ruch obrotowy krążka umożliwia bezproblemowe zagłębianie się jego ostrza w przecinaną rurę bez powodowania jej deformacji. Podczas cięcia dochodzi jedynie do niewielkiego jej odkształcenia. Po jego wykonaniu rura, ponieważ jest elastyczna, powraca do swojego pierwotnego kształtu. Co ważne, w czasie cięcia omawiany obcinak lub rurę można obracać, co ułatwia i przyspiesza pracę. Taka technika obróbki umożliwia wykonanie cięć korygujących, podczas których odcina się bardzo krótkie odcinki rur. Jak wiadomo, nie można ich wykonać standardowymi nożycami, gdyż w takim wypadku powodują one bardzo dużą deformację rur.

Ważną konsekwencją zastosowania krążkowego ostrza jest też zredukowanie o 60% siły ręki potrzebnej do cięcia w porównaniu do standardowych nożyc do rur z tworzywa sztucznego. Praca prezentowanym narzędziem jest więc znacznie lżejsza i mniej męcząca. Jest ono przeznaczone do cięcia rur o średnicy do 26 mm, wykonanych z tworzywa sztucznego i kompozytowych, w tym mających grubszą warstwę aluminium (np. Geberit Mepla).

Obcinak do rur Knipex 90 25 25 wyposażony jest w odpowiednio profilowane, szerokie podparcie na obrabiane rury (tzw. podkładki z tworzywa sztucznego), które umożliwia dokładne cięcie pod kątem prostym. Jego korpus wykonano nie z tworzywa sztucznego jak w przypadku standardowych nożyc do rur, lecz ze specjalnego gatunku stali elektrycznej chromowo-wanadowej, hartowanej olejowo. Obcinak do rur Knipex wyposażono też w ergonomiczne wielokomponentowe rękojeści i blokadę zabezpieczającą na czas transportu. Jego krążek tnący jest wymienny i wykonany ze specjalnej stali narzędziowej hartowanej olejowo. W przypadku stępienia należy go wymienić, co wiąże się często z czasochłonnym zakupem. Dlatego obcinak do rur Knipex oferowany jest też w rozszerzonej kompletacji 90 25 25 E01, na której wyposażeniu znajduje się drugi, zapasowy krążek tnący.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments