Obcinak do rur KNIPEX TubiX

Niemiecka firma KNIPEX opracowała obcinak do rur TubiX® usprawniający cięcie rur miedzianych, aluminiowych, mosiężnych i ze stali nierdzewnej.

Regulacja QuickLock

Jak wiadomo, obcinak do rur wymaga wstępnej regulacji dostosowującej go do ich średnicy. Służy do tego prosty mechanizm śrubowy z pokrętłem znajdującym się w tylnej części tych narzędzi. Konieczność wstępnego ustawiania rozstawu roboczego obcinaka utrudnia jednak operację cięcia rur i powoduje jej wydłużenie, co – jak wiadomo – zmniejsza wydajność pracy. Aby temu zaradzić niemiecka firma KNIPEX zastosowała w obcinaku TubiX® opatentowany przez siebie mechanizm QuickLock. Umożliwia on precyzyjne pozycjonowanie krążka tnącego na rurach o różnych średnicach. Użytkownik nie musi

więc tracić cennego czasu na czynności regulacyjne, a dokładniej mówiąc, na pokręcanie śrubą pozycjonującą krążek tnący. Operację obróbki rur usprawnia także kryjący się w korpusie obcinaka KNIPEX TubiX® rozkładany gratownik. Możemy nim po cięciu wygładzić ich ścianki i usunąć zadziory.

Rolki prowadzące i krążek tnący

Jak przystało na produkt z najwyższej półki jakościowej, obcinak do rur KNIPEX TubiX® został wyposażony w rolki prowadzące i krążek tnący zamocowane na precyzyjnie obracających się łożyskach igiełkowych. Dzięki temu nie dochodzi do zbaczania krążka z linii cięcia na skutek niedokładnie osiowego obracania się rolek prowadzących. Aby zapewnić wykonanie bardzo dużej liczby cięć i obniżyć koszty eksploatacji narzędzia, Knipex w obcinaku TubiX® zastosował krążek tnący wykonany z wysokiej jakości twardej stali sprężynowej. Niemiecki producent uprościł też jego wymianę, przyspieszając w ten sposób obsługę narzędzia. W tym celu wystarczy tylko zdemontować śrubę mocującą.
Obcinakiem KNIPEX TubiX® 90 31 02 SB możemy obrabiać rury miedziane, aluminiowe, mosiężne i wykonane ze stali nierdzewnej o średnicach 6-35 mm (1/4” – 1 3/8”). Jego korpus wykonano ze lekkiego i trwałego stopu magnezowego. Mieści on nie tylko rozkładany gratownik, ale także zapasowy krążek tnący. Narzędzie waży 332 g, a jego długość wynosi 260 mm.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments