Obcinak do rur KNIPEX TubiX® XL – test redakcyjny

TubiX® XL to obcinak do rur o zwiększonych możliwościach roboczych. Umożliwia bowiem docinanie rur o średnicach 6-76 mm.

Konstrukcja i parametry cięcia

KNIPEX TubiX® XL 90 31 03 BK to obwodowy obcinak do rur o masie 950 g i długości 256 mm. Narzędzie posiada korpus wykonany z aluminium i śrubowo sprężynowy mechanizm QuickLock, którego zadaniem jest precyzyjne pozycjonowanie krążka tnącego na rurach o średnicach 6-76 mm. Jest on łatwy w obsłudze dzięki zapadkowej blokadzie i śrubowemu mechanizmowi dociskowemu, którym można dozować nacisk krążka tnącego na rurę. Narzędzie ma chowany w korpusie gratownik z ostrzem szlifowanym, przeznaczony do usuwania zadziorów ze

ścianek rur i ich wygładzania.
Do prowadzenia obcinaka po rurze służą cztery rolki. Zamocowano je w korpusie z użyciem łożysk igiełkowych, aby ich ruch obrotowy był precyzyjny. Na łożysku igiełkowym porusza się także krążek do cięcia. Zastosowanie w obcinaku łożysk igiełkowych umożliwia wykonanie dokładnie liniowego cięcia rur. Ponadto zmniejsza tarcie, co – jak wiadomo – wydatnie ułatwia pracę. Narzędzie wyposażone jest w zapasowy krążek do cięcia, który znajduje się w schowku pokrętła.

Dzięki temu jest on zawsze pod ręką. Jego wymiana polega na demontażu osi wyposażonej w blokadę kulkową i nie wymaga użycia dodatkowych żadnych narzędzi. Można ją przeprowadzić, posługując się jedynie palcami. Krążek tnący wykonany jest z twardej stali sprężynowej. Dzięki temu można wykonać nim dużą liczbę cięć.

Obcinak KNIPEX TubiX® XL 90 31 03 BK przeznaczony jest do docinania rur miedzianych, aluminiowych, mosiężnych i wykonanych ze stali nierdzewnej o średnicach 6-76 mm (1/4”-3”) i grubości ścianki do 2 mm. Można wykorzystać go także przecinania stalowych rurek pancernych i zdejmowania izolacji z kabli zbrojonych drutem stalowym (kable SWA – Steel Wire Armoured Cable). Jak łatwo zauważyć, narzędzie jest przeznaczone dla instalatorów: hydraulików i elektryków.

Ocena* obcinaka do rur KNIPEX TubiX® XL dokonana podczas testów

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena, czy narzędzie nie jest uciążliwe dla operatora5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość ciecia rur5
2. Dokładność cięcia5
3. Skuteczność gratowania (kompletność wykonania danej operacji)5
4. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji5
5. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
6. Poręczność5

Obcinak do rur KNIPEX TubiX® XL 90 31 03 BK – wyniki testów

Narzędzie było testowane przez firmę zajmującą się montażem pomp ciepła i klimatyzatorów. W jej ocenie obcinak KNIPEX TubiX® XL 90 31 03 BK jest bardzo solidnie wykonany. Ma nie tylko bardziej masywny korpus, ale także ramię krążka tnącego i znajdującą się w nim śrubę dociskową, która posiada gruby gwint prostokątny. Zdaniem pracowników firmy testującej wpływa to pozytywnie na dokładność cięcia, szczególnie po dłuższym czasie eksploatacji narzędzia. Zauważyli oni, że KNIPEX TubiX® XL od standardowych obcinaków do rur różni się również posiadaniem wspomnianego zapadkowo-śrubowego mechanizmu (QuickLock), służącego do pozycjonowania na rurze, który umożliwia skokowe przesuwanie ramienia z krążkiem tnącym.

Jak wiadomo, standardowe obcinaki mają wyłącznie mechanizm śrubowy, który do swojej obsługi wymaga dłuższego czasu. Jest on tym dłuższy, im z większym oporem pokręca się śrubą nastawczą. Dlatego dla testujących ważną cechą obcinaka KNIPEX TubiX® XL jest możliwość łatwego nasmarowania śruby nastawczej w celu zmniejszenia jej tarcia; natomiast w obcinakach standardowych czynność ta wymaga demontażu narzędzia, co jest czasochłonne i może zakończyć

się jego uszkodzeniem. Zdaniem testujących, łatwość obsługi narzędzia i jego szybkiego pozycjonowania na rurze to, oprócz solidnego wykonania, kluczowe cechy obcinaka KNIPEX TubiX® XL. Ich konsekwencją jest przyspieszenie pracy, nawet w porównaniu do elektronarzędzi.
Testujący zauważyli, że testowany obcinak ma wydłużoną dźwignię i dlatego podczas cięcia nie wymaga użycia dużej siły. Nie jest więc męczący w pracy. Tnie się nim dokładnie pod warunkiem zastosowania odpowiedniego docisku krążka do rury. Firma instalatorska pozytywnie oceniła też zakres pracy testowanego obcinaka, który jest średnio większy o 50-30% w stosunku do większości dostępnych na rynku tego typu narzędzi. W jej opinii obcinak KNIPEX TubiX® XL 90 31 03 BK spełnia wygórowane operacyjne wymagania profesjonalistów i do tego ekonomizuje pracę.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments