Obcinak do gałęzi Ryobi OPS 1821

Teleskopowy obcinak do gałęzi jest jednym z kilkudziesięciu narzędzi Ryobi należących do systemu zasilania ONE+.

 

Ryobi OPS 1821 to dosyć nietypowe narzędzie ogrodowe. I nie tylko ze względu na fakt, że jest zasilane akumulatorem, ale również z powodu ciekawej konstrukcji. Najbardziej interesującym elementem tego narzędzia jest teleskopowy wysięgnik. Po jego całkowitym złożeniu maszyna ma długość ok. 40 cm i świetnie sprawdzi się podczas cięcia gałęzi nisko nad ziemią. Po pełnym rozsunięciu uchwytu obcinak Ryobi umożliwia dosięgnięcie gałęzi na wysokości aż 4 m! Do obsługi nożyc przeznaczone są dwa uchwyty w kształcie litr „D”. W tylnym (głównym)

zintegrowano nie tylko spustowy włącznik zasilania, ale także gniazdo na akumulator. Uchwyt główny wykonany jest w technologii GripZone – producent zastosował antypoślizgową okładzinę do wygodnej pracy i pewnego chwytu. Druga rękojeść (pomocnicza) umieszczona jest mniej więcej pośrodku uchwytu teleskopowego i można zmieniać jej ustawienie, pochylając do przodu i do tyłu.

 

Na przeciwległym końcu do uchwytu głównego z akumulatorem znajduje się głowica tnąca. To silnik z uchwytem narzędziowym. Jednostka napędowa zapewnia maksymalną częstotliwość posuwu brzeszczota 3000 min-1 (skok – 22 mm). Uchwyt na osprzęt to konstrukcja beznarzędziowa – żeby wymienić brzeszczot, wystarczy przekręcić pierścień blokujący. Do obcinaka do gałęzi Ryobi OPS 1821 stosuje się uniwersalne brzeszczoty do pił szablastych o długości maksymalnie 10 cm. Właśnie 102 mm to maksymalna grubość ciętych przez Ryobi gałęzi. Elektronarzędzie z całym „oprzyrządowaniem” – akumulatorem 18 V i brzeszczotem – waży zaledwie 2,7 kg. To zasługa w głównej mierze niewielkiego i lekkiego silnika oraz uchwytu teleskopowego wykonanego z aluminium.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, obcinak do gałęzi Ryobi OPS 1821 należy do grupy narzędzi ONE+. Oznacza to, że może być zasilany jedną z trzech dostępnych baterii – starszej generacji akumulatorem NiCd (18 V/1,7 Ah) lub nowoczesnym Li-Ion (18 V/1,4 lub 2,4 Ah). Wszystkie trzy akumulatory korzystają z jednej wspólnej ładowarki. Trzeba wspomnieć, że ten sposób zasilania to rozwiązanie systemowe stosowane jest w kilkudziesięciu innych maszynach Ryobi. Takie rozwiązanie pozwala posiadać duży zestaw elektronarzędzi, a przy tym tylko jeden czy dwa akumulatory z szybką ładowarką.

 

Dane techniczne obcinaka do gałęzi Ryobi OPS 1821

Maks. prędkość obrotowa

3000 min-1

Długość uchwytu teleskopowego

40-350 cm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion lub Ni-Cd/18 V/1,4; 1,7 lub 2,4 Ah

Waga

2,7 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar