O dwóch typach szlifierek mimośrodowych

Szlifierki mimośrodowe łączą w swoim działaniu ruch obrotowy z oscylacyjnym. Dlatego pole ich zastosowań jest szersze od szlifierek oscylacyjnych, gdyż nadają się one do szlifowania zgrubnego niektórych materiałów, np. drewna.

Szlifierki mimośrodowe to elektronarzędzia o zasadzie działania bardzo zbliżonej do zasady pracy szlifierek oscylacyjnych. Główna różnica pomiędzy tymi maszynami sprowadza się do wykorzystania w szlifierkach mimośrodowych, oprócz oscylacji, ruchu obrotowego stopy szlifierskiej. Ten dodatkowy ruch powoduje, że szlifierki mimośrodowe są bardziej agresywne w działaniu niż szlifierki oscylacyjne. Konsekwencją tego jest ich większa zdolność do usuwania materiału od szlifierek oscylacyjnych. Wśród szlifierek mimośrodowych wyróżnia się dwa podstawowe typy: z ruchem obrotowym

(1) niewymuszonym i (2) wymuszonym. W pierwszego typu elektronarzędziach ruch obrotowy wytwarzany jest przez siłę odśrodkową generowaną przez mechanizm mimośrodowy. Stąd nie ma w nich żadnej bezpośredniej lub pośredniej transmisji obrotów z silnika do stopy szlifierskiej w celu wprawienia jej w ruch obrotowy. Konsekwencja takiej zasady działania jest to, iż prędkość obrotową stopy możemy regulować jedynie przez nacisk szlifierką na obrabianą powierzchnię. Zgodnie z tym, efektem słabszego nacisku jest większa prędkość obrotowa oraz szybkość szlifowania, i odwrotnie, skutkiem silnego nacisku jest mniejsza prędkość obrotowa i szybkość szlifowania.

Szlifierki mimośrodowe drugiego typu, czyli z ruchem obrotowym wymuszonym, to elektronarzędzia, w których stopa szlifierska obracana jest przez silnik. Transmisja ruchu obrotowego do stopy szlifierskiej odbywa się za pośrednictwem mechanizmów przekładni. Dlatego jego wielkość w niewielkim stopniu zależy od siły nacisku operatora na elektronarzędzie. Warto tu zwrócić uwagę, że nie produkuje się szlifierek wykorzystujących wyłącznie oscylacje i wymuszony ruch obrotowy stopy szlifierskiej. Urządzenia te są dwufunkcyjne, tj. mają dwa tryby pracy: (1) oscylacje z ruchem obrotowym wymuszonym i (2) niewymuszonym. Pierwszy tryb pracy umożliwia intensywne szlifowania zgrubne, a drugi doskonale nadaje się do obróbki wykańczającej. Dlatego maszyny dwufunkcyjne są bardziej uniwersalne od szlifierek oscylacyjnych i mimośrodowych z ruchem obrotowym niewymuszonym.

Reasumując nasze rozważania, należy powiedzieć, że szlifierki mimośrodowej z wymuszonym ruchem stopy szlifierskiej powinniśmy używać wtedy, gdy chcemy uzyskać dużą wydajność szlifowania zgrubnego. Jeśli nie zależy nam na szybkości pracy, w zupełności wystarczy nam szlifierka mimośrodowa z niewymuszonym ruchem obrotowym stopy, która w zakupie jest z reguły tańsza. Możemy nią wykonać zarówno szlifowanie zgrubne, jak i wykańczające.

 

 

Szlifierki mimośrodowe Festool z ruchem obrotowym niewymuszonym (od lewej) i wymuszonym

 

Autor: pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments