O dwóch różnych technikach oscylacji stosowanych w elektronarzędziach

Obecnie wielu sprzedawców i autorów pseudoporadnikowych publikacji, chwalących się swoją wiedzą oraz kompetencjami w dziedzinie elektronarzędzi, myli zasady działania szlifierek delta i oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących. Dlatego postanowiliśmy podać na temat tych urządzeń kilka ważnych i przydatnych informacji, które pozwolą zrozumieć zasady ich działania.

Na temat oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących spotyka się wiele błędnych opinii. W publikacjach (nie będziemy tu ich wymieniać), które ogłaszają się, że są kompetentnymi poradnikami zakupowymi, pomimo że zawierają masę błędów merytorycznych (ich lista zapełniłaby co najmniej rozkładówkę naszego pisma), wywodzi się zasadę działania oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących od szlifierek delta, które obecnie wyszły

prawie zupełnie z produkcji. „Gazeta Narzędziowa” i portalnarzedzi.pl, jak przyznajemy, ma też w tym mały udział, bo często zestawialiśmy szlifierki delta z oscylacyjnymi wielofunkcyjnymi urządzeniami szlifująco-tnącymi, jednakże wskazując przy tym na różnicę w zasadzie działania tych urządzeń. Ponieważ jesteśmy czasami czytani po łebkach i bardzo często kopiowani przez osoby niekompetentne (nasze teksty przerabia się w internecie i czasopismach zajmujących się narzędziami oraz firmach public relation), dochodzi do wielu nieporozumień i błędnych twierdzeń na temat narzędzi. Aby im zapobiec, postanowiliśmy wyjaśnić niektóre podstawowe kwestie. Zaczynamy więc od oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących i szlifierek delta. Otóż te dwa rodzaje urządzeń nie mają ze sobą więcej wspólnego niż elektronarzędzia różnych rodzajów oraz podobny „na oko” kształt. Zasady ich działania są bowiem diametralnie różne, choć do ich scharakteryzowania używa się pojęcia oscylacji.

Szlifierki delta to typ kompaktowych szlifierek oscylacyjnych ze stopą trójkątną, przeznaczonych głównie do szlifowania w miejscach trudno dostępnych, np. w narożnikach, kantach itp., lub do obróbki szlifierskiej niewielkich elementów. Zastosowano w nich mimośrodowy mechanizm oscylacji stopy szlifierskiej, który powoduje poruszanie się jej po okręgu ruchem krzywoliniowym o promieniu zwykle od 2 do 7 mm (maksymalnie 11 mm). Średnica ta nosi miano mimośrodu, gdyż – jak wiadomo – okrąg jest szczególnym przypadkiem elipsy. Ponieważ taki ruch jest okresowy, określa się go mianem oscylacji. Dla łatwego odróżniania nazwijmy go oscylacją mimośrodową. Przypominamy, słowo „oscylacja” wywodzi się od łacińskiego „oscillatio”, które oznacza czynność wahania lub kołysania się.

Zasada działania oscylacyjnego wielofunkcyjnego urządzenia szlifująco-tnącego jest zupełnie inna, gdyż oparta nie na mechanizmie mimośrodowym, lecz krzywkowym. Jego działanie polega na nadaniu osi (wrzecionu roboczemu elektronarzędzia) ruchu obrotowego o cyklicznie zmiennym kierunku i niewielkiej amplitudzie (maksymalnie 3°). Przypomina to w pewnym sensie ruch wahadła, przy czym jest on nadawany przez poziomą oś jego zawieszenia, a nie poprzez odchylenie od pionu w polu grawitacyjnym jakiejś zawieszonej w jednym punkcie masy (tzw. wahadło fizyczne, nie mylić z matematycznym). Taki ruch dla łatwego rozróżniania pojęciowego nazywamy oscylacją osiową.

Jakie są konsekwencje praktyczne obu rodzajów oscylacji? Decyduje o nich charakterystyka liniowa i wektorowa (kierunku) generowanego ruchu. Zgodnie z nią oscylacja mimośrodowa nadaje punktom ruch obrotowy o promieniach niewspółśrodkowych, których długość jest równa wielkości mimośrodu. Dlatego ten typ oscylacji doskonale nadaje się do napędu płaskich narzędzi szlifujących, takich jak papiery czy płótna ścierne, które muszą być przy tym zamocowane w płaskiej stopie. Tego typu ruchu z powodu niewspółśrodkowości okręgów, po których poruszają się punkty, nie można wykorzystać do cięcia, gdzie wymaga się równomiernego styku ostrza z obrabianym materiałem.

W przypadku oscylacji osiowej punkty poruszają się naprzemiennie w obu możliwych kierunkach po okręgach o różnych promieniach, które jednakże mają wspólny środek. To zaś oznacza, że nadaje się ona, podobnie jak oscylacja mimośrodowa, do wprawiania w ruch wspomnianych płaskich narzędzi szlifierskich. Ale na tym nie koniec, oscylacja osiowa może też napędzać narzędzia tnące, tj. brzeszczoty segmentowe, piłki, itp., bo umożliwia stałą styczność ostrza z obrabianym materiałem. Z jej użyciem możemy więc ciąć lub szlifować za pomocą wąskich krawędzi (usuwanie fug czy klejów).
Jak

widać, oscylacja osiowa pod względem zastosowań jest bardziej wszechstronna od mimośrodowej. Jej to właśnie zawdzięczają swoją szybko rosnącą popularność oscylacyjne wielofunkcyjne urządzenia szlifująco-tnące, zwane niekiedy z angielska multi-toolami. Obecnie w znacznym stopniu wyparły one szlifierki delta (poza specjalistycznymi i wysoce profesjonalnymi modelami, np. produkcji Festool), od których są bardziej wszechstronne, gdyż szlifują i tną.

Przypomnijmy, pierwsze oscylacyjne wielofunkcyjne urządzenia szlifująco-tnące opracowała niemiecka firma FEIN ponad 30 lat temu. Nazwała je, biorąc pod uwagę odmienne parametry techniczne, MultiMastrami oraz Supecutami. Po wygaśnięciu patentów na mechanizm krzywkowy wytwarzanie multi-tooli rozpoczęli inni producenci elektronarzędzi, co doprowadziło do zaprzestania lub ograniczenia przez nich produkcji szlifierekdelta.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

SZLIFOWANIE METALI (CZĘŚĆ V). ARKUSZE I KRĄŻKI ŚCIERNE

Spośród nasypowych narzędzi ściernych do obróbki metali arkusze i krążki ścierne należą do najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych.

 

Półproduktem do wytwarzania arkuszy i krążków są wyroby ścierne, z których przez wycięcie otrzymuje się arkusze o różnych wymiarach i krążki o różnych średnicach. Arkusze ścierne o kształcie prostokąta mają wymiary znormalizowane zgodnie z PN. Wymiary arkuszy są odpowiednio dobrane, zależnie od przeznaczenia. Elementem skrawającym w arkuszu są ziarna ścierne najczęściej z elektrokorundu lub węglika krzemu. W zależności od twardości materiału obrabianego nasyp ścierny na arkuszu może być bardziej lub mniej otwarty, tzn. może być większa lub mniejsza ilość ziaren ściernych na jednostce

powierzchni arkusza lub krążka. Ziarna ścierne, których wymiary zawierają się w granicach 3–400 µm, mocowane są do podłoża za pomocą różnych rodzajów spoiw. Spoiwo często zawiera dodatkowe składniki, które nie pozwalają na zaklejanie czynnej powierzchni arkusza produktami szlifowania.

Arkusze i krążki

Arkusze pełne wykorzystuje się do szlifowania ręcznego, natomiast w elektronarzędziach do szlifowania oscylacyjnego stosuje się arkusze z otworkami, przez które można odsysać ze strefy obróbki pył poszlifierski. W przypadku gdy obróbce podlega powierzchnia lakierowana lub podczas prac wykończeniowo-polerskich stosuje się arkusze ścierne wodoodporne. Arkusze ścierne można stosować nie tylko do szlifowania i wygładzania powierzchni wyrobów metalowych, ale także przedmiotów z drewna i tworzyw sztucznych. Doskonale nadają się do usuwania korozji. Na gładkiej stronie arkusza ściernego producenci umieszczają jego oznaczenie, w którym opisany jest rodzaj arkusza, jego rozmiar, gatunek i wielkość ziarna ściernego oraz charakterystyka spoiwa.

Klingspor_akadem_-1

Krążki ścierne, podobnie jak arkusze, wykonuje się z podłóż ściernych metodą wykrawania. Krążki mają wymiary znormalizowane, a ich średnice zawierają się w granicach od 80 do 1000 mm, ale najczęściej ich wymiary wynoszą od O100 do O800 mm. Krążki mogą być pełne lub z otworkami albo tylko z nacięciami w części środkowej w celu łatwiejszego mocowania ich do ręcznie prowadzonych szlifierek i polerek. Mogą też posiadać otworki na powierzchni roboczej w celu odprowadzenia pyłu np. w szlifierkach obrotowo-oscylacyjnych. W powszechnym użyciu są krążki ścierne mocowane za pomocą kleju lub na rzepy. Podłożem dla ziaren ściernych z różnych rodzajów elektrokorundu lub z węglika krzemu może być papier, płótno lub fibra. Ziarna ścierne krążków najczęściej mają wymiar w granicach 600÷45 µm i są oznaczone jako P30 do P320. Podobnie jak arkusze ścierne krążki znajdują szerokie zastosowanie do szlifowania, czyszczenia i wygładzania powierzchni wyrobów z metalu, drewna i materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych.
Bardzo dobre wyniki uzyskuje się w pracach związanych z usuwaniem rdzy i powłok z powierzchni lakierowanych i malowanych. Krążki samoprzylepne i samoprzyczepne odznaczają się dużą trwałością oraz umożliwiają szybkie i trwałe zamocowanie na dysku szlifierki.

Klingspor_akadem_-2

Do obróbki stali węglowej i stali szlachetnej firma KLINGSPOR wytwarza arkusze i krążki ścierne na podłożu papierowym. Są to m.in. narzędzia oznaczone symbolem PS 21 FK i PS 61 FK. Krążek ścierny PS 21 FK ma pełny nasyp z ziaren elektrokorundu cyrkonowego na wytrzymałym samoprzyczepnym podłożu papierowym. Wysokiej jakości samoostrzący się elektrokorund cyrkonowy gwarantuje wydłużony okres trwałości przy jednocześnie wysokiej wydajności szlifowania, w szczególności w trakcie obróbki metali, głównie stali szlachetnych. Krążek oznaczony PS 61 FK jest wykonany na bazie ziarna elektrokorundu ceramicznego. Pełny nasyp, stabilne podłoże i samoostrzące się ziarno ceramiczne zapewniają agresywne szlifowanie stali i stali szlachetnej.
Uniwersalne arkusze ścierne na podłożu płóciennym do obróbki przedmiotów wykonanych z dowolnego materiału metalowego firma KLINGSPOR oznaczyła symbolami KL 361

JF, KL371 , KL375 J, KL381 J i KL385 JF. Są to narzędzia ścierne z ziarnem elektrokorundu na podłożu z elastycznego, wysokiej jakości płótna o wszechstronnym zastosowaniu w ręcznej i przemysłowej obróbce metali.

sk_ps61f_korn

Do usuwania zadziorów, czyszczenia oraz uszlachetniania powierzchni przedmiotów ze stali szlachetnej KLINGSPOR rekomenduje arkusze NPA 400 z włókniny szlifierskiej z ziarnem elektrokorundu. Producent oferuje szeroki zakres granulacji ziaren ściernych spojonych we włókninie żywicą syntetyczną. W przypadku gdy wymagane jest narzędzie o wysokiej wydajności do zgrubnego czyszczenia, usuwania zadziorów oraz obróbki spawów, doskonale sprawdzą się narzędzia z ziarnem elektrokorundu na włókninie z włóknem poliestrowym oznaczone jako NDS 800. Z kolei krążki z włókniny ściernej SV 484 doskonale nadają się do miękkiego i elastycznego szlifowania powierzchni ze stali szlachetnej*.

Jan Krzos

* Literatura uzupełniająca:
Katalog firmy KLINGSPOR 2016 „Dobry. Bezpieczny. Żółty”,
Pszczołowski W., Rosienkiewicz P.; Obróbka ścierna narzędziami nasypowymi, WNT Warszawa1995.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu