O dwóch różnych technikach oscylacji stosowanych w elektronarzędziach

Obecnie wielu sprzedawców i autorów pseudoporadnikowych publikacji, chwalących się swoją wiedzą oraz kompetencjami w dziedzinie elektronarzędzi, myli zasady działania szlifierek delta i oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących. Dlatego postanowiliśmy podać na temat tych urządzeń kilka ważnych i przydatnych informacji, które pozwolą zrozumieć zasady ich działania.

Na temat oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących spotyka się wiele błędnych opinii. W publikacjach (nie będziemy tu ich wymieniać), które ogłaszają się, że są kompetentnymi poradnikami zakupowymi, pomimo że zawierają masę błędów merytorycznych (ich lista zapełniłaby co najmniej rozkładówkę naszego pisma), wywodzi się zasadę działania oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących od szlifierek delta, które obecnie wyszły

prawie zupełnie z produkcji. „Gazeta Narzędziowa” i portalnarzedzi.pl, jak przyznajemy, ma też w tym mały udział, bo często zestawialiśmy szlifierki delta z oscylacyjnymi wielofunkcyjnymi urządzeniami szlifująco-tnącymi, jednakże wskazując przy tym na różnicę w zasadzie działania tych urządzeń. Ponieważ jesteśmy czasami czytani po łebkach i bardzo często kopiowani przez osoby niekompetentne (nasze teksty przerabia się w internecie i czasopismach zajmujących się narzędziami oraz firmach public relation), dochodzi do wielu nieporozumień i błędnych twierdzeń na temat narzędzi. Aby im zapobiec, postanowiliśmy wyjaśnić niektóre podstawowe kwestie. Zaczynamy więc od oscylacyjnych wielofunkcyjnych urządzeń szlifująco-tnących i szlifierek delta. Otóż te dwa rodzaje urządzeń nie mają ze sobą więcej wspólnego niż elektronarzędzia różnych rodzajów oraz podobny „na oko” kształt. Zasady ich działania są bowiem diametralnie różne, choć do ich scharakteryzowania używa się pojęcia oscylacji.

Szlifierki delta to typ kompaktowych szlifierek oscylacyjnych ze stopą trójkątną, przeznaczonych głównie do szlifowania w miejscach trudno dostępnych, np. w narożnikach, kantach itp., lub do obróbki szlifierskiej niewielkich elementów. Zastosowano w nich mimośrodowy mechanizm oscylacji stopy szlifierskiej, który powoduje poruszanie się jej po okręgu ruchem krzywoliniowym o promieniu zwykle od 2 do 7 mm (maksymalnie 11 mm). Średnica ta nosi miano mimośrodu, gdyż – jak wiadomo – okrąg jest szczególnym przypadkiem elipsy. Ponieważ taki ruch jest okresowy, określa się go mianem oscylacji. Dla łatwego odróżniania nazwijmy go oscylacją mimośrodową. Przypominamy, słowo „oscylacja” wywodzi się od łacińskiego „oscillatio”, które oznacza czynność wahania lub kołysania się.

Zasada działania oscylacyjnego wielofunkcyjnego urządzenia szlifująco-tnącego jest zupełnie inna, gdyż oparta nie na mechanizmie mimośrodowym, lecz krzywkowym. Jego działanie polega na nadaniu osi (wrzecionu roboczemu elektronarzędzia) ruchu obrotowego o cyklicznie zmiennym kierunku i niewielkiej amplitudzie (maksymalnie 3°). Przypomina to w pewnym sensie ruch wahadła, przy czym jest on nadawany przez poziomą oś jego zawieszenia, a nie poprzez odchylenie od pionu w polu grawitacyjnym jakiejś zawieszonej w jednym punkcie masy (tzw. wahadło fizyczne, nie mylić z matematycznym). Taki ruch dla łatwego rozróżniania pojęciowego nazywamy oscylacją osiową.

Jakie są konsekwencje praktyczne obu rodzajów oscylacji? Decyduje o nich charakterystyka liniowa i wektorowa (kierunku) generowanego ruchu. Zgodnie z nią oscylacja mimośrodowa nadaje punktom ruch obrotowy o promieniach niewspółśrodkowych, których długość jest równa wielkości mimośrodu. Dlatego ten typ oscylacji doskonale nadaje się do napędu płaskich narzędzi szlifujących, takich jak papiery czy płótna ścierne, które muszą być przy tym zamocowane w płaskiej stopie. Tego typu ruchu z powodu niewspółśrodkowości okręgów, po których poruszają się punkty, nie można wykorzystać do cięcia, gdzie wymaga się równomiernego styku ostrza z obrabianym materiałem.

W przypadku oscylacji osiowej punkty poruszają się naprzemiennie w obu możliwych kierunkach po okręgach o różnych promieniach, które jednakże mają wspólny środek. To zaś oznacza, że nadaje się ona, podobnie jak oscylacja mimośrodowa, do wprawiania w ruch wspomnianych płaskich narzędzi szlifierskich. Ale na tym nie koniec, oscylacja osiowa może też napędzać narzędzia tnące, tj. brzeszczoty segmentowe, piłki, itp., bo umożliwia stałą styczność ostrza z obrabianym materiałem. Z jej użyciem możemy więc ciąć lub szlifować za pomocą wąskich krawędzi (usuwanie fug czy klejów).
Jak

widać, oscylacja osiowa pod względem zastosowań jest bardziej wszechstronna od mimośrodowej. Jej to właśnie zawdzięczają swoją szybko rosnącą popularność oscylacyjne wielofunkcyjne urządzenia szlifująco-tnące, zwane niekiedy z angielska multi-toolami. Obecnie w znacznym stopniu wyparły one szlifierki delta (poza specjalistycznymi i wysoce profesjonalnymi modelami, np. produkcji Festool), od których są bardziej wszechstronne, gdyż szlifują i tną.

Przypomnijmy, pierwsze oscylacyjne wielofunkcyjne urządzenia szlifująco-tnące opracowała niemiecka firma FEIN ponad 30 lat temu. Nazwała je, biorąc pod uwagę odmienne parametry techniczne, MultiMastrami oraz Supecutami. Po wygaśnięciu patentów na mechanizm krzywkowy wytwarzanie multi-tooli rozpoczęli inni producenci elektronarzędzi, co doprowadziło do zaprzestania lub ograniczenia przez nich produkcji szlifierekdelta.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKADEMIA ŚLUSARSTWA (CZĘŚĆ XVI). POGŁĘBIANIE, ROZWIERCANIE I NAWIERCANIE

Wykonanie otworu w przedmiocie metalowym nie zawsze kończy jego obróbkę. W wielu wypadkach wykonany wiertłem otwór należy pogłębić lub rozwiercić. Często wiercenie otworu o tolerowanym położeniu jego środka powinno być poprzedzone nawiercaniem.

Wiele otworów wykonanych w częściach metalowych służy do wykonania połączeń śrubowych, nitowanych lub kołkowych. Otwory takie często muszą mieć kształt bardziej skomplikowany niż możliwy do uzyskania przy użyciu wiertła krętego. Często w połączeniach śrubowych łeb śruby lub wkrętu nie może wystawać ponad górną powierzchnię przedmiotu. Aby wpuścić łeb śruby w materiał, należy wywiercony w nim uprzednio otwór powiększyć od czoła, wykonując na pewnej długości wgłębienie o potrzebnej średnicy. Ta

czynność nosi nazwę pogłębiania. Otwory pogłębia się pogłębiaczami, które dzieli się na walcowo-czołowe i stożkowe. Pogłębiacze walcowo-czołowe posiadają czop prowadzący o średnicy wykonanego uprzednio otworu oraz trzy, cztery lub więcej ostrzy na powierzchni czołowej. Podczas operacji pogłębiania przedmiot obrabiany musi być pewnie i nieruchomo zamocowany, a pogłębiacz prowadzony w osi otworu. Pogłębiacze walcowe służą także do obróbki powierzchni czołowych i obrzeży nadlewów. Pogłębiaczami stożkowymi można wykonywać wgłębienia na stożkowy łeb śruby lub wkręta. Można nim również usuwać ostre krawędzie wywierconego otworu. Pogłębiacze stożkowe mogą posiadać kąt wierzchołkowy 30°, 45°, 60°, 90° i 120°. Spotyka się również pogłębiacze specjalne do obróbki powierzchni wielostopniowych i kształtowych.

Jeżeli w wykonanym otworze ma być umieszczony dokładnie pasowany element współpracujący, np. łożysko, czop, tulejka, to musi on być wykonany z dużą dokładnością wymiarową, a jego ścianki wewnętrzne powinny być bardzo gładkie. W takich wypadkach po wierceniu konieczne jest rozwiercanie otworu, czyli powiększenie średnicy otworu na dokładny wymiar z jednoczesną poprawą gładkości powierzchni. Operację tę wykonuje się za pomocą narzędzi zwanych rozwiertakami. Otwory przeznaczone do rozwiercania wykonuje się wiertłami średnicy nieco mniejszej od wymaganej. Dokładny wymiar otworu uzyskuje się po rozwiercaniu. Naddatek materiału pozostawiony na rozwiercanie zależy od średnicy i waha się od 0,05 mm dla O1,6 mm do 0,75 mm dla O20 mm. Do otworów o średnicy od 8 mm wzwyż zaleca się stosowanie dwóch rozwiertaków: zdzieraka, a następnie wykańczaka. Zdzierak usuwa około 80% naddatku, a wykańczak pozostałe 20%. W przypadku gdy nie jest wymagana duża dokładność wymiaru i kształtu, można poprzestać na rozwiercaniu zdzierakiem. Rozwiertaki w zależności od średnicy posiadają od trzech do 12 ostrzy. Przy parzystej liczbie ostrzy są one rozmieszczone nierównomiernie na obwodzie, ponieważ zapewnia to większą dokładność wymiaru i kształtu obrabianego otworu. Ostrza (zęby) rozwiertaków mogą być proste lub śrubowe (prawo- lub lewoskrętne). Kąt nachylenia zębów śrubowych wynosi od 7 do 15°. Rozwiertaki z zębami śrubowymi mają lepsze prowadzenie w otworze, a stosuje się je do obróbki otworów z rowkami i kanalikami. Oprócz rozwiertaków o stałym wymiarze spotyka się również rozwiertaki nastawne i rozprężne, których średnicę można regulować w niewielkim zakresie. W rozwiertakach tych, o średnicy nieprzekraczającej na ogół 30 mm, zakres regulacji średnicy wynosi zazwyczaj 0,25–1,0 mm. Stosuje się je najczęściej przy pracach remontowych. Do obróbki otworów stożkowych stosuje się rozwiertaki stożkowe. Mogą mieć zbieżności 1:100, 1:50, 1:30 i 1:10. Komplet rozwiertaków stożkowych składa się z trzech sztuk: wstępnego, zdzieraka i wykańczaka.
W zależności od rodzaju obrabianego materiału rozwiertak należy smarować: przy obróbce stali – olejem mineralnym, aluminium – terpentyną z naftą, duraluminium – olejem rzepakowym, miedzi – emulsją wodno-olejową. Otwory w żeliwie, mosiądzu i brązie można rozwiercać na sucho.

 

 

Przy rozwiercaniu ręcznym, po zamocowaniu obrabianego przedmiotu, należy częściowo wprowadzić rozwiertak do wywierconego otworu i sprawdzić kątownikiem prostopadłość narzędzia do powierzchni przedmiotu. Następnie nałożyć pokrętło na kwadratowy koniec chwytu i

wprawić narzędzie w ruch obrotowy w kierunku skrawania, wywierając jednocześnie z góry lekki nacisk na obydwa ramiona pokrętła. Nie należy obracać rozwiertaka w otworze w stronę przeciwną, gdyż naraża to ostrza rozwiertaka na wyłamania, a powierzchnie otworu mogą ulec zniekształceniu. Po rozwierceniu otworu rozwiertakiem zgrubnym, wyjmuje się go i wkłada w otwór rozwiertak wykańczający i powtarza wszystkie czynności. Rozwiertak wyjmuje się zazwyczaj z przeciwnej strony po całkowitym przejściu przez otwór. Dlatego podczas mocowania przedmiotu w imadle należy zachować pod nim odpowiednią przestrzeń na wybieg rozwiertaka. Przedmioty duże, ciężkie i stabilne nie wymagają mocowania do rozwiercania.
Przy rozwiercaniu otworów stożkowych bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie otworu do rozwiercania. Gniazda stożkowe o małej zbieżności (1:100, 1:50) rozwierca się jednym rozwiertakiem po uprzednim wywierceniu otworu o odpowiedniej średnicy. Jeżeli gniazdo ma dużą głębokość, otwór wierci się dwuetapowo, co obejmuje wiercenie na pełną głębokość oraz powiercanie nieco większym wiertłem na około połowę głębokości. Rozwiercanie otworów stożkowych o dużej zbieżności kompletem trzech rozwiertaków wymaga uprzednio wykonania otworu trójstopniowego. Po pełnym wierceniu wykonuje się dwukrotne powiercanie, każdorazowo na około 1/3 głębokości.

 

Nawiercanie polega na wykonywaniu na powierzchni przedmiotu zagłębień zwanych nakiełkami. Jest to zabieg, który łączy w sobie wiercenie i pogłębianie. Nawiercanie wykonuje się najczęściej na powierzchniach czołowych wałków lub grubych prętów, które są przeznaczone w dalszej kolejności do toczenia lub szlifowania. Nawiercanie jest stosowane często przed wierceniem otworu o dużej średnicy i dokładnym (tolerowanym) położeniu jego środka. Nakiełki zapewniają bardzo dobre prowadzenie wiertła. Rozróżnia się nakiełki zwykłe, chronione i łukowe. Wymiary nakiełków są znormalizowane. Nawiercanie wykonuje się za pomocą nawiertaków, które nazywają się analogicznie do odmian nakiełków. Są to narzędzia dwustronne, które mają na obu końcach części robocze i którymi nawierca się nakiełki. Część środkowa nawiertaka ma walcowy chwyt, który umożliwia zamocowanie go w uchwycie wiertarki.

dr Jan Krzos

Literatura uzupełniająca

Figurski J., Popis S., Wykonywanie elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, WSiP, Warszawa 2015.
Cichosz P., Narzędzia skrawające, WN-T, Warszawa 2006.
Górecki A., Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych, WSiP, Warszawa2012.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 lat temu

tylko dlaczego niezły tekst o rozwiercaniu ilustruje pogłębiacz stożkowy i pogłębianie otworu?

copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu