O DWÓCH PROSTYCH METODACH WYKONYWANIA POŁĄCZEŃ KOŁKOWYCH (CZĘŚĆ II)

Ostatnio marka YATO wprowadziła do sprzedaży dwa zestawy służące do wykonywania połączeń kołkowych elementów drewnianych i wykonanych z materiałów drewnopochodnych: YT-44111 i YT-44120. W pierwszym artykule naszego cyklu omówiliśmy zestaw YT-44111. Teraz pokażemy, jak prawidłowo użyć zestawu YT-44120 do łączenia elementów drewnianych czy płytowych.

W skład zestawu YATO YT-44120 (fot. 1) wchodzą: szablon centrujący, stalowe tuleje o średnicach 6, 8 i 10 mm (3 sztuki) oraz aluminiowe kołki pozycjonujące o średnicach 6, 8 i 10 mm (3 sztuki). Jest więc jasne, że zestaw ten umożliwia wykonanie połączeń kołkami drewnianymi o tych właśnie trzech średnicach.
Pierwszą czynnością podczas łączenia elementów z jego użyciem

jest dobranie do średnicy kołka odpowiednich tulei prowadzących wiertło i ich montaż w szablonie (fot. 2). I tak, jak łatwo zauważyć, tuleje 6 mm odpowiadają kołkom o średnicy 6 mm, 8 mm – kołkom 8 mm, zaś 10 mm – kołkom 10 mm. Następnie należy odpowiednio rozmieścić punkty wiercenia otworów pod kołki. Bierzemy przy tym pod uwagę odległości osi trzech tulei prowadzących, które wyznaczają te punkty, jak też zakres odległości ruchomego zderzaka pozycjonującego od środka najbliższej z tulei, wynoszący 1,2-11 cm. Odległość pomiędzy osiami tulei wynosi ok. 3,25 cm, zaś między tulejami skrajnymi (pierwszą i trzecią) – 6,5 cm. Po rozplanowaniu rozmieszczenia otworów ustawiamy zderzak pozycjonujący szablon na elemencie (fot. 3). Pomoże w tym podziałka milimetrowa, którą wykonano na szablonie (fot. 4). Następnie szablon nakładamy na łączony element płytowy, ściskając go ruchomymi bokami (fot. 5). Dzięki temu uzyskujemy zawsze jego centralne położenie, co w efekcie umożliwia wywiercenie otworów w środku najwęższego boku płyty meblowej. Nadmieniamy, że jego grubość nie może być większa niż 6 cm.

Fot. 1. Zestaw YATO YT-44120

Teraz przystępujemy do wiercenia otworów. W przypadku krótszych elementów wykorzystujemy do tego pozycjonowanie szablonu za pomocą zderzaka (fot. 6). Dlatego podczas wiercenia w elementach krótkich wystarczy szablon odwrócić o 180°, aby wykonać otwory bliższe ich drugiego boku (fot. 7). Dzięki temu uzyskamy równomierne rozlokowanie otworów (fot. 8). Natomiast w wypadku długich elementów, zderzak wykorzystujemy wyłącznie do wywiercenia pierwszego otworu w łączonym elemencie (fot. 9). Potem zderzak należy zdemontować (fot. 10), gdyż jego funkcję przejmą aluminiowe kołki pozycjonujące. Pierwszy z nich umieszczamy w wybranej tulei pozycjonującej i otworze wykonanym z użyciem zderzaka (fot. 11). Następnie wiercimy kolejny otwór: przesuwamy wzdłuż obrabianego elementu szablon i blokujemy go kołkiem aluminiowym. Czynność tę powtarzamy do momentu wykonania wszystkich otworów (fot. 12-15). W ten sposób uzyskujemy równomierne i dokładne ich rozmieszczenie na dowolnie długim elemencie (fot. 16). Po wywierceniu otworów we wszystkich łączonych elementach, ich montaż zaczynamy od mocowania kołków (fot. 17). Następnie dokonujemy zmontowania elementów (fot. 18). Omówiona metoda dotyczy wyłącznie montażu doczołowego, czyli połączenia poziomego elementów meblowych (fot. 19). W przypadku najczęściej wykonywanego połączenia prostopadłego, w celu wywiercenia otworów w drugim elemencie należy najpierw zdemontować boki centrujące szablon, odkręcając śruby mocujące (fot. 20). Następnie odpowiednio ustawić szablon na elemencie, w którym wykonywane są otwory z użyciem zderzaka pozycjonującego, i wywiercić otwory pod kołki z użyciem tulei prowadzących (fot. 21 i 22), postępując tak samo, jak w przypadku elementów wąskich: krótkich lub długich. Po wykonaniu pierwszego otworu, szablon można zablokować aluminiowym kołkiem, zwiększając dokładność pracy (fot. 21 i 22). Gdy otwory są gotowe, mocujemy w nich kołki (fot. 23), a potem łączymy boki płyty meblowej (fot. 24), w efekcie uzyskując dokładne kołkowe połączenie prostopadłe elementów (fot. 25).
Jak widać, zestaw YATO YT-44120 umożliwia wykonanie w prosty i precyzyjny sposób połączeń kołkowych elementów drewnianych. Pozwala on na dokładniejsze pozycjonowanie otworów pod kołki, niż omówiony w poprzednim odcinku zestaw YATO YT-44111. Przyrząd YATO YT-44120 przeznaczony

jest do montażu szafek, półek drewnianych itp. Mogą go z powodzeniem używać zarówno profesjonaliści, jak i zaawansowani majsterkowicze.

Fot. 2. Montaż tulei prowadzących wiertło

Fot. 3. Ustawienie i blokada śrubowa zderzaka pozycjonującego szablon na elemencie

Fot. 4. Podziałka milimetrowa ułatwiająca ustawienie zderzaka pozycjonującego szablon

Fot. 5. Prawidłowe ustawienie szablonu na elemencie

Fot. 6. Wiercenie otworów prawych z użyciem zderzaka pozycjonującego

Fot. 7. Wiercenie otworów lewych z użyciem zderzaka pozycjonującego

Fot. 8. Równomiernie rozlokowane otwory w krótszym elemencie

Fot. 9. Podczas łączenia długich elementów zderzak wykorzystujemy wyłącznie do wywiercenia pierwszego otworu

Fot. 10. Demontaż zderzaka pozycjonującego

Fot. 11

Fot. 12

Fot. 13

Fot. 14

Fot. 12, 13, 14 i 15. Wykonanie kolejnych otworów w długim elemencie

Fot. 16. Równomiernie rozlokowane otwory w długim elemencie

Fot. 17. Montaż kołków w wykonanych

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
otworach

Fot. 18. Mocowanie elementów

Fot. 19. Doczołowo połączone elementy

Fot. 20. Demontaż ruchomych boków pozycjonujących szablon na środku elementu obrabianego o grubości do 6 cm

Fot. 21

Fot. 21 i 22. Wykonanie otworów dla połączenia prostopadłego

Fot. 23. Mocowanie kołków podczas montażu prostopadłego elementów meblowych

Fot. 24. Montaż prostopadły elementów

Fot. 25. Wykonane prostopadłe połączenie kołkowe dwóch elementów meblowych

 

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments