O DWÓCH PROSTYCH METODACH WYKONYWANIA POŁĄCZEŃ KOŁKOWYCH (CZĘŚĆ II)
Ostatnio marka YATO wprowadziła do sprzedaży dwa zestawy służące do wykonywania połączeń kołkowych elementów drewnianych i wykonanych z materiałów drewnopochodnych: YT-44111 i YT-44120. W pierwszym artykule naszego cyklu omówiliśmy zestaw YT-44111. Teraz pokażemy, jak prawidłowo użyć zestawu YT-44120 do łączenia elementów drewnianych czy płytowych.
W skład zestawu YATO YT-44120 (fot. 1) wchodzą: szablon centrujący, stalowe tuleje o średnicach 6, 8 i 10 mm (3 sztuki) oraz aluminiowe kołki pozycjonujące o średnicach 6, 8 i 10 mm (3 sztuki). Jest więc jasne, że zestaw ten umożliwia wykonanie połączeń kołkami drewnianymi o tych właśnie trzech średnicach.
Pierwszą czynnością podczas łączenia elementów z jego użyciem
Teraz przystępujemy do wiercenia otworów. W przypadku krótszych elementów wykorzystujemy do tego pozycjonowanie szablonu za pomocą zderzaka (fot. 6). Dlatego podczas wiercenia w elementach krótkich wystarczy szablon odwrócić o 180°, aby wykonać otwory bliższe ich drugiego boku (fot. 7). Dzięki temu uzyskamy równomierne rozlokowanie otworów (fot. 8). Natomiast w wypadku długich elementów, zderzak wykorzystujemy wyłącznie do wywiercenia pierwszego otworu w łączonym elemencie (fot. 9). Potem zderzak należy zdemontować (fot. 10), gdyż jego funkcję przejmą aluminiowe kołki pozycjonujące. Pierwszy z nich umieszczamy w wybranej tulei pozycjonującej i otworze wykonanym z użyciem zderzaka (fot. 11). Następnie wiercimy kolejny otwór: przesuwamy wzdłuż obrabianego elementu szablon i blokujemy go kołkiem aluminiowym. Czynność tę powtarzamy do momentu wykonania wszystkich otworów (fot. 12-15). W ten sposób uzyskujemy równomierne i dokładne ich rozmieszczenie na dowolnie długim elemencie (fot. 16). Po wywierceniu otworów we wszystkich łączonych elementach, ich montaż zaczynamy od mocowania kołków (fot. 17). Następnie dokonujemy zmontowania elementów (fot. 18). Omówiona metoda dotyczy wyłącznie montażu doczołowego, czyli połączenia poziomego elementów meblowych (fot. 19). W przypadku najczęściej wykonywanego połączenia prostopadłego, w celu wywiercenia otworów w drugim elemencie należy najpierw zdemontować boki centrujące szablon, odkręcając śruby mocujące (fot. 20). Następnie odpowiednio ustawić szablon na elemencie, w którym wykonywane są otwory z użyciem zderzaka pozycjonującego, i wywiercić otwory pod kołki z użyciem tulei prowadzących (fot. 21 i 22), postępując tak samo, jak w przypadku elementów wąskich: krótkich lub długich. Po wykonaniu pierwszego otworu, szablon można zablokować aluminiowym kołkiem, zwiększając dokładność pracy (fot. 21 i 22). Gdy otwory są gotowe, mocujemy w nich kołki (fot. 23), a potem łączymy boki płyty meblowej (fot. 24), w efekcie uzyskując dokładne kołkowe połączenie prostopadłe elementów (fot. 25).
Jak widać, zestaw YATO YT-44120 umożliwia wykonanie w prosty i precyzyjny sposób połączeń kołkowych elementów drewnianych. Pozwala on na dokładniejsze pozycjonowanie otworów pod kołki, niż omówiony w poprzednim odcinku zestaw YATO YT-44111. Przyrząd YATO YT-44120 przeznaczony
pins