O dwóch konstrukcjach szlifierek do ścian zwanych popularnie „żyrafami”

 

Na rynku spotyka się dwie wersje konstrukcyjne żyraf do szlifowania: z wałkiem giętkim i przekładnią.

Szlifierki do ścian – wady i zalety ich konstrukcji

W pierwszej z konstrukcji, którą mają żyrafy do ścian, silnik napędza stopę szlifującą za pośrednictwem wałka giętkiego i jest umieszczony w korpusie urządzenia, a w drugiej przekazuje obroty przez przekładnię kątową (tzw. napęd sztywny) i dlatego musi znajdować się w głowicy szlifującej. Obie konstrukcje, które mają żyrafy do szlifowania, nie są wolne od pewnych wad i zalet. Jak wiadomo, szlifowanie ścian wymaga sporego momentu obrotowego i dlatego wałek giętki, który ma żyrafa do ścian,

narażony jest na dość duże obciążenia. Konsekwencją tego jest przyspieszenie jego zużycia i dość częste wizyty w serwisie, jeśli jest wykonany z materiału słabej jakości. Ponadto wałek pochłania część energii przekazywanej stopie szlifującej przez silnik, przez co zmniejsza jej efektywność działania. Inaczej mówiąc, zmniejsza sprawność maszyny. Warto tu zwrócić uwagę, że wałki giętkie, które mają żyrafy do gipsu, nie nadają się do transmisji większych mocy, a więc ograniczają konstrukcyjnie możliwości robocze takich maszyn. Oczywiście, można by stosować wałki o większych średnicach, ale to spowodowałoby znaczne zwiększenie obwodu rękojeści i tym samym masy, którą mają żyrafy do gipsu. Utrudniłoby to pracę, w tym szczególnie szlifowanie sufitów.

Niewątpliwą zaletą zastosowania wałka jest uproszczenie konstrukcji głowicy szlifującej i odsunięcie silnika od strefy obróbki, co zmniejsza jego narażenie na oddziaływanie pyłu. Konstrukcje z wałkiem są ergonomiczne z powodu m.in. korzystnego dla operatora rozkładu masy, gdyż silnik umieszczony jest w środkowej części rękojeści. Z kolei zaletą napędu sztywnego jest niewątpliwie większa efektywność energetyczna i znacznie większa efektywność pracy. Jeśli chodzi o jego trwałość, to oceny mogą być rozbieżne, żeby nie powiedzieć sprzeczne. Jak wiadomo, umieszczenie silnika w głowicy szlifującej powoduje znacznie większe narażenie jego i mechanizmów przekładni na przenikanie szkodliwego pyłu szlifierskiego. Dlatego napęd sztywny wymaga bardzo dobrego uszczelnienia. Jednakże nie można zamknąć silnika elektrycznego i przekładni w całkowicie szczelnej obudowie, gdyż jednostka napędowa musi być chłodzona powietrzem. Do tego – jak wiadomo – potrzebne są, oprócz efektywnego wentylatora, otwory wlotowe i wylotowe powietrza chłodzącego. To zaś powoduje konieczność zastosowania technologii niedopuszczającej do osadzania się pyłu we wnętrzu urządzenia. Mamy więc przypadku żyraf do gipsu z napędem sztywnym te same problemy konstrukcyjne i eksploatacyjne, co w przypadku szlifierek kątowych. Są one jednakże nieco bardziej nasilone z powodu specyfiki pracy szlifierek do ścian. Można więc powiedzieć, że w wypadku konstrukcji z tzw. sztywnym napędem – podobnie jak w przypadku szlifierek kątowych – ich trwałość w dużym stopniu zależy od jakości wykonania maszyny i zastosowanych technologii antypyłowych. Dlatego zaleca się kupowanie takich konstrukcji od renomowanych producentów: np. Festool czy Bosch. Zapewniają one dużą wydajność szlifowania i przeznaczone są dla profesjonalistów zajmujących się wykończeniem wnętrz i używających żyrafy do gipsu w codziennej pracy.

Zalecenia eksploatacyjne

Na pewno – zdaniem fachowców – pozytywny wpływ na żywotność żyrafy do gipsu, bez względu jakiej konstrukcji jest, ma częste czyszczenie silnika i mechanizmów, jak też używanie urządzenia wraz z odkurzaczem, który radykalnie zmniejsza zapylenie w obrębie głowicy. Warto zauważyć, że obecnie jest to obowiązek wynikający z przepisów BHP.

Niekorzystne rozłożenie masy – dawna wada żyrafy do ścian o konstrukcji ze sztywnym napędem – zostało wyeliminowane w nowych modelach tych urządzeń. Operator nie musi więc podnosić i przykładać do ściany dość ciężkiej głowicy szlifującej, bo wykonano ją z lekkich materiałów. W porównaniu do szlifierki do ścian z wałkiem giętkim może więc efektywniej i wydajniej szlifować, co oczywiście dla wielu użytkowników ma priorytetowe znaczenie. Warto tu zwrócić uwagę, że zastosowanie dobrego odkurzacza redukuje uciążliwość niekorzystnego rozłożenia masy przez lekkie przysysanie głowicy do obrabianej powierzchni, co odciąża ręce operatora.

Jakiej konstrukcji „żyrafę” powinno
się wybrać?

Należy wziąć pod uwagę własne preferencje co do wygody lub efektywności pracy, a następnie kierować się jakością wykonania oraz renomą producenta lub marki. Warto też zwrócić uwagę na relację ceny do jakości oraz możliwość współpracy sprzętu z dobrymi odkurzaczami przemysłowymi. Fachowcy używający w codziennej pracy żyrafy do ścian i obrabiający duże ich powierzchnie powinni wybrać konstrukcje przekładniowe, czyli z napędem sztywnym, zaś dla wykorzystujących szlifierki do ścian rzadziej lub szlifujących małe powierzchnie dobry wyborem mogą być przyjazne cenowo konstrukcje z wałkiem giętkim.HB

Updated 19.07.2022.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments