Nożyczki dla elektryków Knipex 95 05 20 SB – test

Nożyczki Knipex 95 05 20 SB to narzędzie 2-funkcyjne: przeznaczone do cięcia przewodów elektrycznych i zaprasowywania na nich tulejek kablowych.

Ergonomia i konstrukcja

Nożyczki Knipex 95 05 20 SB to ergonomiczna, kątowa odmiana tego typu narzędzi przeznaczonych do prac elektroinstalacyjnych: dla elektryków, elektromechaników, serwisantów urządzeń elektrycznych (AGD, elektronarzędzi itp.). Testowane nożyczki mają rękojeści ułożone pod kątem ok. 135° w stosunku do ostrzy i dlatego nazywane są kątowymi w odróżnieniu od standardowych tego typu narzędzi, w których wypadku oba ramiona są proste. Rękojeści omawianych nożyczek kątowych Knipex 95 05 20 SB różnią się od rękojeści standardowych nożyczek nie tylko swoim

kątowym ustawieniem, ale także kształtem. Górna nie posiada „oczka” na palec i jest wyprofilowana tak, aby mogła być wygodnie dociskana wnętrzem dłoni. Dolna zaś ma „oczko”, ale odpowiednio powiększone, i wyprofilowane zagłębienia na cztery palce. Trzy z nich znajdują się wewnątrz „oczka”. Jak łatwo zauważyć, nożyczkami kątowymi Knipex 95 05 20 SB pracuje się w podobny sposób jak obcinakami bocznymi do kabli.

Gdy z kolei porówna się je z nożyczkami do kabli z ramionami prostymi, np. Knipex 95 05 155 SB, to okazuje się, że testowany Knipex 95 05 20 SB jest łatwiejszy w trzymaniu i dociskaniu wnętrzem dłoni podczas cięcia. Pracuje się nim także lżej z powodu wydłużenia rękojeści i zwiększenia przez to przełożenia dźwigni narzędzia. Dużą wygodę pracy zapewnia także sprężyna rozwierająca, zaś przechowywanie i transport ułatwia blokada rozwarcia ostrzy, która zabezpiecza je też przez stępieniem. Co ważne, rękojeści nożyczek kątowych Knipex 95 05 20 SB wykonano z przyjemnego w dotyku 2-komponentowego tworzywa sztucznego. W górnej z nich znajduje się niewielki otwór na linkę zabezpieczającą przed upadkiem z wysokości, który zwiększa bezpieczeństwo pracy omawianym narzędziem i chroni je przed zagubieniem. Do jego przenoszenia Knipex oferuje kaburę do paska oznaczoną jako 00 19 75 LE i dostępną jako akcesorium dodatkowe.


Testowane nożyczki dla elektryków wyposażono w podwójne ostrza. Wklęśle wyprofilowane i zaokrąglone służą do cięcia kabli żyłowych lub żyłowych wieloprzewodowych o większym przekroju, tj. do 50 mm2 (średnica – 16 mm). Z kolei ostrza proste przeznaczone są do cięcia żył kablowych o niewielkich przekrojach. Są one drobno ząbkowane, aby nie dochodziło do wysuwania się z nich przewodów podczas cięcia. Ostrza wykonano ze stali nierdzewnej o twardości 56 HRC. Należy tu zauważyć, że doskonale sprawdzą się one także w docinaniu rurowych lub płaskich osłon PCV/PVC do wiązek kablowych, samoprzylepnych taśm izolacyjnych, opasek zaciskowych z tworzywa sztucznego itd.
Nożyczki dla elektryków Knipex 95 05 20 SB mają nie tylko zmodyfikowaną konstrukcję, ale także oferują dodatkową funkcjonalność, której nie znajdziemy w tego typu narzędziach o standardowym wykonaniu, tj. z prostymi ramionami. Jest nią możliwość zaprasowywania tulejek kablowych na końcówkach odizolowanych przewodów. Służą do tego dwa gniazda wykonane w rękojeści dolnej i odpowiadające im dwa trójkątne elementy dociskowe wykonane ze stali nierdzewnej. Znajdują się one w rękojeści górnej. Pierwsze z gniazd służy do obróbki tulejek o przekrojach 0,5-6 mm2, a drugie – do 10-25 mm2.

Nożyczki dla elektryków Knipex 95 05 20 SB – wyniki testów

Jeden egzemplarz narzędzia przekazaliśmy do testów firmie trudniącej się wykonywaniem instalacji elektrycznych niskiego napięcia w budynkach i zakładach przemysłowych. Jej pracownicy wykonywali nożyczkami docinanie i zakańczanie tulejkami przewodów doprowadzających energię elektryczną do oświetlenia sufitowego i ściennego. Zdaniem testujących, nożyczki Knipex 95 05 20 pozwoliły im bardzo sprawnie i wygodnie wykonywać tego

typu prace. Są one bardzo lekkie i poręczne w każdej pozycji roboczej. Ich niewielkie rozmiary ułatwiają pracę na drabinach i przenoszenie w kieszeniach ubrań roboczych. Dodatkowym atutem nożyczek jest, zdaniem testujących elektryków, łatwe i dokładne docinanie pasków izolacji samoprzylepnej, które czasami trzeba wykonać podczas montażu oświetlenia.
Zdaniem testujących, nożyczki kątowe Knipex 95 05 20 SB ułatwiają obróbkę przewodów instalacji elektrycznych niskiego napięcia wykorzystywanych w budynkach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary (długość 160 mm), niską masę (190 g) i zaawansowaną ergonomię sprawdzą się w pracach serwisowych, w których liczy się duża skuteczność narzędzi i maksymalna ich poręczność.

Ocena* nożyczek kątowych Knipex 95 05 20 SB dokonana podczas testów

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość odizolowania5
2. Dokładność i łatwość cięcia5
3. Łatwość zagniatania końcówek5
4. Łatwość chwytania/manipulowania5
5. Wydajność (szybkość) wykonywania operacji5
6. Poręczność5
* Skala ocen: 1-5

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments