Nożyce do płyt cementowych Makita DJS800 – test

Aby ułatwić montaż płyt cementowo-włókninowych, Makita opracowała nożyce akumulatorowe DJS800. Dzięki nim cięcie tego typu płyt stało się łatwe, szybkie i precyzyjne.

Konstrukcja nożyc Makita DJS800

Nożyce akumulatorowe do płyt cementowych Makita DJS800 pod względem konstrukcji są odmianą nożyc do blachy. Główna różnica polega na zastosowaniu innych rozmiarowo noży oraz odpowiednio zmodyfikowanej obudowy z rękojeścią typu „D”. Zatem w testowanym elektronarzędziu, tak jak w nożycach do blachy, w głowicy roboczej znajdują się trzy noże. Dwa z nich są nieruchome, a trzeci – umieszczony między nimi – wykonuje cykliczne ruchy w górę i w dół, realizując cięcie. Ruchome ostrze porusza się

z maksymalną prędkością 3000 skoków/min. Taka budowa głowicy sprawia, że podczas cięcia płyty powstaje odpad w postaci jej paska o szerokości 4 mm. Nożycami Makita DJS800 przetniemy płyty cementowo-włókninowe o grubości do 13 mm. Pracę nimi ułatwia możliwość regulacji położenia kątowego głowicy w zakresie 360°, jak też ustawienie noży pod kątem 45° w stosunku do osi narzędzia.

Jak wiadomo, noże są elementem, który podczas pracy ulega stępieniu. Dlatego są one wymienne. W tym celu, posługując się kluczem imbusowym znajdującym się na wyposażeniu narzędzia, należy zdemontować głowicę, a następnie wymienić ostrza. Operacja ta jest łatwa do wykonania i szczegółowo opisana w instrukcji obsługi.
Do napędu nożyc Makita DJS800 zastosowano wysokosprawny silnik bezszczotkowy BLDC. Ich pracą steruje elektronika mikroprocesowa. Jej główne funkcje to: regulacja częstotliwości skoków w zakresie 0-3000/min za pomocą włącznika głównego, szybki hamulec noża, zabezpieczenie przed przeciążeniem i przegrzaniem silnika, jak też przypadkowym uruchomieniem na skutek podłączenia akumulatora. Bezpieczeństwo pracy nożycami Makita DJS800 zwiększa włącznik spustowy z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe ich uruchomienie, jak też wspomniany elektroniczny hamulec noża.
Testowane elektronarzędzie wyposażono w ergonomiczną rękojeść typu „D” pokrytą miękką antypoślizgową wykładziną (soft grip). Pracę nim ułatwia dioda LED służąca do doświetlania miejsca cięcia. Włącza się ją lekko naciskając na włącznik spustowy. Dioda LED gaśnie po 10 s, licząc od momentu wyłączenia sprzętu.
Testowane nożyce Makita DJS800 zasilane są 18-woltowymi akumulatorami LXT o pojemności od 1.5 do 6.0 Ah. Ich ogniwa Li-ion chronione są przez układ elektroniczny przed przeciążeniem, zbyt wysoką temperaturą oraz nadmiernym rozładowaniem.

Nożyce akumulatorowe do płyt cementowych Makita DJS800 – dane techniczne

Napięcie zasilania18 V
Częstotliwość skokowa na biegu jałowym0-3000/min
Maksymalna grubość płyt cementowych13 mm
Rodzaj akumulatora LXT/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1.5,2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Ciężar2,1-2,5 kg (w zależności od podłączonego akumulatora)

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowych nożyc Makita DJS800

Podczas nich formatowaliśmy płytę cementowo-włókninową o grubości 12 mm, która jest tego typu materiałem bardzo często wykorzystywanym w polskim budownictwie. Podczas prób testowych nożycami Makita DJS800 wykonaliśmy trzy typowe operacje: rozkrój płyty, ukośne cięcie w poziomie (45°) i formatowanie elementów prostokątnych stosowanych na różnorakie zabudowy. W zależności od wywieranej siły posuwu, cięliśmy nożycami z prędkością 1,6 do 3 cm/s.
Niewątpliwą korzyścią z użycia nożyc Makita DJS800 jest znaczne ułatwienie i przyspieszenie obróbki płyt cementowo-włókninowych. Jak wiadomo, są one materiałem trudnym w obróbce ze względu na stosunkowo dużą twardość i kruchość. Jego cięcie ręczne, np. jakimś rodzajem piły czy brzeszczotu, jest bardzo żmudne oraz długotrwałe i szybko powoduje stępienie narzędzia. Dlatego często stosowaną metodą cięcia płyt cementowo-włókninowych jest użycie pilarek tarczowych z zamontowaną specjalną tarczą diamentową. Jednakże pilarki nie wszędzie można wykorzystać. Doskonałą alternatywną dla nich są właśnie testowane nożyce Makita DJS800. Są one znacznie bardziej poręcznym i lżejszym narzędziem – cięcie nimi można wykonać praktycznie w każdej pozycji roboczej, nawet nad głową. Nie wymagają jak pilarki tarczowe zastosowania odkurzacza przemysłowego, gdyż wytwarzają minimalne ilości pyłu. Po materiale prowadzi się je łatwo i dokładnie liniowo.

Naszym zdaniem, nożyce akumulatorowe Makita

DJS800 to elektronarzędzie, które znacznie ułatwia i przyspiesza formatowanie płyt cementowo-włókninowych. Jest proste w obsłudze i ergonomiczne, ma niewielkie wymiary i masę. Pracuje się nim dokładnie i, co ważne, bezwysiłkowo.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments