NOWY STANDARD WYDAJNOŚCI OD MILWAUKEE®

Trzecia generacja wiertarko-wkrętarkek M18 FUEL™ FDD2 i FPD2 i wkrętarka udarowa M18 FID2.

Marka Milwaukee® opracowała trzecią generację wiertarko-wkrętarek i wkrętarek M18 FUEL™ klasy heavy duty, która rewolucjonizuje osiągi i konstrukcję tego typu maszyn, wyznaczając nowe standardy mocy, produktywności i czasu pracy. Wiertarko-wkrętarki i wkrętarki udarowe nowej generacji marki Milwaukee® dzięki gruntownemu przeprojektowaniu bezszczotkowego silnika, podzespołów mechanicznych i elektronicznych generują o 60% więcej mocy, są dwa razy efektywniejsze i do tego mają najmniejsze, kompaktowe wymiary na rynku. – Gdy w

2012 r. wprowadzaliśmy oryginalne rozwiązania dla operacji wiercenia i montażu, umocniliśmy naszą czołową pozycję w tym segmencie elektronarzędzi. Połączyliśmy wtedy technologię akumulatorowego zasilania i mechaniczną konstrukcję maszyn, uwzględniając oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników na całym świecie. Natomiast konsekwentnie przez wiele lat, inwestując w nowe technologie i opracowując naszą trzecią generację wiertarko-wkrętarek i wkrętarek udarowych, przesunęliśmy te granice bardzo daleko – informuje Sendi Spoljaric, group product manager w Milwaukee Tool. – Dokonaliśmy rewolucji w elektronarzędziach M18 FUEL™ przeznaczonych do wiercenia oraz montażu.

 

 

Wiertarko-wkrętarki Milwaukee® M18 FUEL™ FDD2 i FPD2

Przyjrzyjmy się więc podstawowym składowym technicznym tej rewolucji. Sercem trzeciej generacji wiertarko-wkrętarek Milwaukee® M18 FDD2 i FPD2 jest bezszczotkowy silnik POWERSTATE™. Jest to nowej generacji jednostka napędowa o zmniejszonych gabarytach i znacznie większej mocy w porównaniu do dotychczas produkowanych tego typu silników. Co ważne, nowy POWERSTATE™ ma też wyższą o 30% moc przy dużych prędkościach. Uzyskano to, stosując precyzyjną technologię uzwajania stojana i o 30% więcej miedzi, jak również łożysko wirnika z odlewaną wkładką, która zmniejsza długość jednostki napędowej. Kolejnej zmiany konstrukcyjnej dokonano w montowanej w silniku płytce elektroniki REDLINK PLUS™. Zmodyfikowano jej budowę i zredukowano długość oraz zwiększono pojemność cieplną, stosując nowy mikrokontroler. Dzięki temu nowa elektronika REDLINK PLUS™ sprawdza się w trudnych zastosowaniach, gdzie wymagane jest użycie dużych prędkości obrotowych. Umożliwia też precyzyjną płynną regulację obrotów silnika (do tego służy włącznik główny) oraz aplikację momentu obrotowego optymalnego do szerokiego zakresu operacji obróbczych lub montażowych.
Silnik POWERSTATE™ współpracuje z 2-biegową przekładnią planetarną. Dzięki opatentowanej konstrukcji ma długość mniejszą o 22 mm i średnicę o 6 mm.

Zoptymalizowano też jej przełożenia do wartości: 0–550 obr./min (I bieg) i 0–2000 obr./min (II bieg); uzyskując o 30% większy moment obrotowy (135 Nm) i dwa razy większą prędkość wiercenia podczas ciężkich zastosowań (2000 obr./min). Przeprojektowano też konstrukcję sprzęgła „E-Clutch”, ma ono zmniejszoną długość, szerokość oraz ciężar i oferuje 15 ustawień momentu obrotowego. Ustawia się je pierścieniem, który służy także do blokady sprzęgła w celu wiercenia oraz do włączania trybu wiercenia udarowego (model M18 FPD2, częstotliwość udarów dla I i II biegu – 0–8800/0–35.000 min-1).
Oprócz tych rozwiązań mamy zupełnie nowy szybkomocujący uchwyt wiertarski. Jego wewnętrzny mechanizm mocniej trzyma wiertła i ogranicza nieprawidłowe ich montowanie ze zbyt małą lub dużą siłą. Uchwyt ma oksydowane szczęki o podwyższonej trwałości i jest o 10% odporniejszy na korozję. Radełkowana powierzchnia jego stalowej tulei umożliwia mocowanie akcesoriów z momentem większym o 30% w stosunku do uchwytów konkurencyjnych narzędzi.

Dzięki omówionym zmianom konstrukcyjnym inżynierowie z Milwaukee® uzyskali najbardziej kompaktowe, o długości całkowitej 175 mm, i najlżejsze (1,4 kg bez akumulatora, z baterią 5.0 Ah – 2,1 kg) wiertarko-wkrętarki na rynku o napięciu zasilania
18 V, klasy heavy duty oferujące wysoką moc 135 Nm.

Dzięki temu profesjonaliści mogą nimi efektywnie pracować w miejscach o utrudnionym dostępie, co było do tej pory niemożliwe z powodu za dużych wymiarów dostępnych urządzeń.
Wiertarko-wkrętarki Milwaukee® M18 FDD2 i FPD2 trzeciej generacji są też wzorem ergonomii, mają optymalnie wyprofilowaną rękojeść główną pokrytą miękką okładziną gumową, jak również uchwyt dodatkowy o dużej wytrzymałości umożliwiający pewną aplikację wysokich momentów obrotowych. Pracę w ciemnościach wspomaga jasno świeca dioda (o 40% silniejsza niż w modelach drugiej generacji), a duży hak pozwala wieszać maszynę w odpowiednim miejscu w warsztacie lub na pasku spodni.

 

Wkrętarka udarowa Milwaukee® M18 FUEL™ FID2

Także w niej zastosowano unowocześniony silnik POWERSTATE™ i elektronikę REDLINK PLUS™, którą omówiliśmy w rozdziale o wiertarko-wkrętarkach Milwaukee® M18 FUEL™ trzeciej generacji. Jednostka napędowa współpracuje z całkowicie nowym kowadełkowym mechanizmem udarowym o zmniejszonej o 13 mm długości. Planetarna przekładania wkrętarki udarowej Milwaukee® M18 FUEL™ FID2 również została zoptymalizowana. Dzięki temu m.in. sprzęt oferuje o 30% wyższe prędkości wkręcania i 25% większy moment obrotowy (226 Nm) niż wkrętarki poprzedniej generacji. Ma on elektroniczne 4-trybowe sterowanie szybkością pracy (obroty/udary/moment: 1900/1200 min-1/119 Nm, 2800/3400 min-1/176 Nm, 3600/4300 min-1/226 Nm), w tym zoptymalizowany tryb dla wkrętów samogwintujących (3600/4300 min-1). Eliminuje on ryzyko uszkodzenia łbów tych wkrętów, gdyż narzędzie zatrzymuje się automatycznie po ich dokręceniu. Podobnie jak trzeciej generacji wiertarko-wkrętarki Milwaukee® M18 FUEL™ prezentowana wkrętarka udarowa Milwaukee® M18 FUEL™ FID2, mając długość całkowitą 117 mm, jest najbardziej kompaktową tego typu maszyną na rynku (krótsza o 17 mm od poprzedniego modelu). Waży bez akumulatora tylko 1000 g, co jest kolejnym rekordem, który ustanowiło Milwaukee® w klasie wkrętarek udarowych o napięciu zasilania 18 V i efektywnej sile rzędu 200 Nm.

W urządzeniu zastosowano 6-kątny uchwyt narzędziowy 1/4”. Aby zamontować w nim osprzęt, np. bit, należy go włożyć w gniazdo uchwytu, a kliknięcie oznacza prawidłowe zamontowanie. Natomiast żeby wyjąć z niego narzędzie robocze, odciągamy tuleję uchwytu. Z ciekawszych rozwiązań podnoszących wygodę pracy mamy diodę oświetlającą miejsce wkręcania/wykręcania, która świeci o 40% jaśniej niż w poprzedniej generacji wkrętarce Milwaukee®, jak też ergonomiczną rękojeść pokrytą gumową wykładziną zwiększającą komfort użytkowania przez cały dzień. Urządzenie wyposażone jest także w solidny chromowany zaczep do paska i praktyczny schowek na bity.

Reasumując, nowe wiertarko-wkrętarki Milwaukee® M18 FUEL™ FDD2 i FPD2 oraz wkrętarka udarowa M18 FID2 kontynuują wysoką dynamikę rewolucji technologicznej amerykańskiej marki w klasie elektronarzędzi 18 V przeznaczonych do najtrudniejszych zadań (heavy duty). Zapewniają najwyższą produktywność oraz wygodę pracy na rynku i ustanawiają dla konkurencji nowe, wysokie standardy w konstrukcji tego typu maszyn.

pins

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar