NOWY ROZDZIAŁ W HISTORII SZKOŁY DRZEWNEJ I LEŚNEJ W GARBATCE-LETNISKU
12 stycznia 2018 r. stał się ważną datą w historii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, zwanej też Szkołą Drzewną i Leśną. Od tego dnia nowym organem prowadzącym placówki zostało województwo mazowieckie.
Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisku, obchodząca w tym roku 70-lecie istnienia, od początku kształci uczniów w zawodach związanych z technologią i obróbką drewna: stolarza, cieśli, tapicera i innych. Na uroczystość przekazania szkoły zarządowi województwa mazowieckiego przez powiat kozienicki licznie przybyli goście, m.in.: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski – wicemarszałek województwa mazowieckiego, Leszek Ruszczyk – poseł na sejm RP, Andrzej Jung – starosta kozienicki, Krzysztof Stalmach-
wicestarosta, Małgorzata Bebelska – wiceburmistrz gminy Kozienice, Tomasz Sot – nadleśniczy nadleśnictwa Kozienice, Zenon Kurkowski – emerytowany wieloletni dyrektor szkoły. Był również obecny Michał Walczak – dyrektor handlowy firmy Festool Polska, która od wielu lat z powodzeniem wspiera Szkołę Drzewną w Garbatce-Letnisku.
Po odsłuchaniu hymnu szkoły, wniesieniu sztandaru dyrektor placówki Mirosław Dziedzicki przywitał gości i krótko przypomniał historię Garbatki-Letniska, jej okolic oraz okoliczności powstania szkoły, akcentując zaangażowanie tworzących ją nauczycieli. Podziękował za dotychczasową współpracę staroście powiatowemu Andrzejowi Jungowi, zaznaczając:
– Szkoła Drzewna pod władzą powiatu kozienickiego miała się bardzo dobrze i dynamicznie się rozwijała. Kierownictwo szkoły nawiązało dobre relacje z jego zarządem, a współpraca opierała się na wzajemnym zrozumieniu.
Szczególny sentyment marszałka
Marszałek Adam Struzik podkreślił, że szkoła w Garbatce-Letnisku ma unikalny charakter i to na skalę całego kraju, bo kształci fachowców na mało popularnych obecnie kierunkach, jednak ważnych społecznie i dla gospodarki regionu. Marszałek otrzymał symboliczny klucz, otwierający nie tylko szkołę, ale także drogę do jej przyszłych sukcesów.
Dodał przy tym, że rozwój technologii drewna jest istotny społecznie i gospodarczo, bowiem materiał ten stanowi od wieków podstawę w działalności człowieka.
– Mam szczególny sentyment zarówno do drewna jak i do zawodu stolarza – powiedział Adam Struzik – ponieważ był on pierwszą wyuczoną profesją mojego ojca. Z moich młodzieńczych lat pamiętam zapach drewna, kleju, potrafię odróżnić poszczególne narzędzia stolarskie, gdyż pomagałem ojcu w pracy.
Festool Polska – silne wsparcie szkoły
– Po chyba już dziesięciu latach współpracy firmy Festool ze szkołą w Garbatce z dumą cieszę się z tego, że mogę tutaj być, a przede wszystkim z tego, co wspólnie ze szkołą osiągnęliśmy – powiedział Michał Walczak, dyrektor handlowy firmy Festool Polska. – Nasza współpraca wzniosła się na najwyższy poziom, a przy tym stała się zażyła i przyjacielska. Wzięliśmy Szkołę Drzewną pod swoją opiekę merytoryczną i wyposażyliśmy w najnowocześniejszy sprzęt Festool, aby pomóc jej w krzewieniu pasji i budowaniu ducha rzemiosła. Była to dla nas doskonała i bardzo owocna decyzja. Podjęliśmy ją po to, abyśmy w Polsce mieli prawdziwie profesjonalnych rzemieślników, którzy są z dumni z tego, co robią.
Szerokie perspektywy
Dzięki przekazaniu szkoły przez powiat kozienicki zarządowi województwa mazowieckiego placówka zyskała nowe możliwości rozwojowe. Z informacji, które przekazali marszałek województwa Adam Struzik i poseł Leszek Ruszczyk, wynika, że jeszcze tego roku rozpocznie się budowa nowego budynku Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku. Nowoczesny obiekt umożliwi skuteczne kształcenie młodzieży i dorosłych na nowych kierunkach. Infrastrukturalnie inwestycję zaprojektowano na miarę XXI w.
Warto wspomnieć, jak bardzo znaczące w ofercie edukacyjnej Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku było otwarcie Centrum Kształcenia
– Mam nadzieję, że nowy obiekt wzbogaci naszą szkołę nie tylko materialnie, ale też otworzy jej drzwi dla uczniów i kursantów z całej Polski oraz znacznie wzmocni osiągniętą już pozycję czołowej placówki kształcącej w zawodach związanych z obróbką drewna – powiedział Mirosław Dziedzicki.
DŻ