Nowy katalog i zarazem podręcznik narzędziowy firmy PFERD

PFERD jest wiodącym producentem w światowym przemyśle maszynowym. Produkuje i dystrybuuje narzędzia do obróbki powierzchni i do cięcia materiałów, które znajdują zastosowanie w przemyśle metalowym: a więc w stoczniach, odlewniach, stalowniach, ślusarniach, w fabrykach produkujących maszyny i różnego rodzaju pojazdy oraz w budowie rurociągów, itd.

W swojej ofercie PFERD posiada ponad 7500 narzędzi do szerokiego spektrum zastosowań: cięcia, szlifowania, polerowania, frezowania, obróbki powierzchni pilnikami. Przeznaczone są one do obróbki stali konstrukcyjnej i nierdzewnej, aluminium, tworzyw sztucznych oraz innych materiałów. Nowy katalog narzędziowy firmy PFERD w pełni zasługuje też na nazwę

podręcznika. Nie jest to bowiem tylko zwykły katalog z opisem oferowanych narzędzi. Oprócz typowego wykazu narzędzi, ich parametrów fizycznych i zalecanych parametrów obróbki, podaje także przykłady zastosowań i inne cenne wskazówki dla użytkowników oraz omawia normy techniczne. Jak wiadomo, dobór odpowiedniego narzędzia jest zależny od rodzaju obrabianego materiału, zadania obróbkowego oraz optymalnego napędu. Czytelnik katalogu-podręcznika narzędziowego PFERD ma ułatwione zadanie dzięki rozdziałowi „Szybka droga do optymalnego narzędzia”, który zawiera wskazówki dotyczące poruszania się po nim.

 

Katalog-podręcznik narzędziowy PFERD został podzielony na podkatalogi, które zostały opisane liczbami od 201 do 209. Część pierwsza (201) opisuje pilniki z podziałem na pilniki warsztatowe, karoseryjne, frezowane, ze stopów twardych, do ostrzenia pił, do drewna i prac precyzyjnych. Osobno opisano uchwyty, etui i szczotki do pilników. Za pomocą zdjęć zilustrowano typowe prace ślusarskie, a także pokazano różnice w nacięciach ostrzy skrawających w poszczególnych rodzajach tych narzędzi, co może być cenną informacją dla niezaawansowanych użytkowników.

Drugi podkatalog (202) obejmuje trzpienie frezarskie z podziałem na narzędzia ze stopów twardych do uniwersalnych zastosowań, ze stopów twardych do specjalnych zastosowań, czyli do obróbki staliwa, stali nierdzewnej, aluminium, żeliwa i metali nieżelaznych. W dalszej części opisano trzpienie frezarskie z wysokostopowej stali szybkotnącej o różnych uzębieniach. Osobno część tego podkatalogu stanowią wiertła stopniowe, otwornice i wycinaki otworów w materiałach ze stopów twardych. Dla użytkowników bardzo pomocne są ilustracje obrazujące zastosowanie trzpieni frezarskich w zależności od ich kształtu.

W trzecim podkatalogu (203) ujęto ściernice trzpieniowe z dwukierunkowym podziałem: w zależności od kształtu i ze względu na twardość. Warto tu wspomnieć, że w rozdziale „Szybka droga do optymalnego narzędzia” wyszczególniono zastosowanie ściernic o różnym spoiwie z uwagi na rodzaj obrabianego materiału i rodzaj obróbki. Z tych cennych wskazówek na pewno skorzystają nie tylko początkujący praktycy, ale także specjaliści z zaawansowaną znajomością zagadnienia.

W podkatalogu 204. znajdują się opisy narzędzi do szlifu dokładnego i polerowania. W podkatalogu tym na 120 stronach zawarto materiały ścierne na podłożu elastycznym, narzędzia ścierne mocowane na rzep, tarcze fibrowe, włókninowe, filcowe, opaski ścierne i korpusy nośne do nich oraz narzędzia wachlarzowe. W osobne grupy zebrano i opisano pilniki z włókien ceramicznych, narzędzia filcowe do polerowania oraz pasty szlifierskie i polerskie. Niezbędnym ich uzupełnieniem jest opis rodzajów chropowatości oraz wyjaśnienie, jakie czynniki mają wpływ na wartość chropowatości obrabianej powierzchni. Cennym dodatkiem są informacje na temat nowoczesnych materiałów ściernych nasypowych z podziałem na ziarno ścierne, spoiwo i nośnik, czyli podłoże.

 

Kolejna część katalogu-podręcznika narzędziowego PFERD (205) ujmuje narzędzia diamentowe i z CBN (Cubic Boron Nitride – regularny azotek boru). Wyróżniono pilniki diamentowe oraz narzędzia ścierne z nasypem diamentowym i CBN, monowarstwowe oraz na spoiwie żywicznym. W rozdziale „Szybka droga do optymalnego narzędzia” zilustrowano zastosowanie poszczególnych narzędzi w zależności od obrabianego materiału i rodzaju obróbki. Niezwykle interesująca jest część podkatalogu, w której scharakteryzowano rodzaje i wielkości ziaren ściernych oraz rodzaje spoiw i obszary zastosowania tych nowoczesnych narzędzi.

W podkatalogu 206. ujęto znane powszechnie ściernice tarczowe do cięcia i zdzierania. Szczegółowo wyjaśniono dobór optymalnego narzędzia w zależności od obrabianego materiału, procesu obróbki i rodzaju napędu. Zwrócono szczególną uwagę

na problem bezpieczeństwa pracy i tym samym na dobór odpowiedniej prędkości ściernicy. Kolejny podkatalog (207) dotyczy stacjonarnych ściernic tarczowych do cięcia. Są to specjalne narzędzia używane w stacjonarnych przecinarkach, które pracują w bardzo ciężkich warunkach pracy. Znajdują zastosowanie w walcowniach, odlewniach, kuźniach i ogólnie w przemyśle maszynowym. W podkatalogu tym dokładnie opisano sposób oznaczenia tych ściernic na przykładzie typowej etykiety.

W podkatalogu 208. zawarto szeroki asortyment szczotek technicznych z podziałem na szczotki tarczowe plecione i nieplecione, szczotki do maszyn satynujących. Dalej opisano szczotki trzpieniowe, garnkowe, z gwintem, szczotki wewnętrzne i do prac ręcznych. Obszerna tabela z licznymi kolorowymi ilustracjami wyjaśnia dobór odpowiedniego narzędzia w zależności od wykonywanej pracy. Zwrócono szczególną uwagę na bezpieczne użytkowanie tych narzędzi.

W ostatnim podkatalogu (209) zebrano napędy narzędzi. Wyróżniono napędy pneumatyczne i elektryczne. Wyszczególniono napędy wałków giętkich oraz osprzęt do nich. Za pomocą piktogramów objaśniono sposoby mocowania narzędzi oraz charakterystyczne parametry poszczególnych napędów. Ta część podręcznika narzędziowego zawiera wiele cennych wskazówek dla użytkowników narzędzi PFERD ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nie sposób w krótkim tekście opisać wszystkie walory katalogu-podręcznika liczącego ponad 600 stron. Ale na pewno warto powtórzyć za jego wydawcą, że najważniejszym narzędziem PFERD jest jego katalog-podręcznik narzędziowy. Zawiera on szczegółową wiedzę techniczną (inżynierską) o prezentowanych narzędziach, która jest niezbędna do ich prawidłowego doboru i ich użycia w przemyśle oraz rzemiośle. Jest to bardzo cenna zaleta tego wydawnictwa stanowiąca o jego unikalności i wartości nie tylko komercyjnej. Można więc powiedzieć, że PFERD, ucząc techniki, sprzedaje swojenarzędzia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments