NOWOCZESNE SPOSOBY MONTAŻU W PODŁOŻU BETONOWYM. I INNYCH MATERIAŁACH BUDOWLANYCH POCHODZENIA CERAMICZNEGO

Beton, żelbeton, cegła ceramiczna pełna lub dziurawka, porotherm czy wreszcie gazobeton – to elementy, z których wykonane są istniejące lub nowo wznoszone budowle. W przeciwieństwie do materiału, jakim jest drewno, gdzie wybór łącznika raczej nie stwarza problemu i potrafimy lepiej lub gorzej wybrać prawidłowy wkręt, który zapewni nam zakładaną wytrzymałość, mocowanie w betonie czy w gazobetonie nie zawsze spełnia nasze oczekiwania i wymagania dotyczące wytrzymałości projektowych. Dlatego zajęliśmy się tematem zamocowań w materiałach budowlanych.

Idąc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rynku, firma ESSVE, która od pół wieku jest liderem rynku połączeń budowlanych w Skandynawii, a w Polsce działa od 27 lat, wprowadziła

do oferty szeroką gamę wkrętów do betonu i gazobetonu. Wszystkie produkty mogą zadowolić najbardziej wymagających wykonawców i projektantów, a jedyny na rynku kompletny system przechowywania i transportu ESSBOX, chroniony patentem, pomoże i zapewni komfort pracy.

Wkręty do betonu ESSVE

To pierwsza grupa produktowa, o której warto wiedzieć. Wkręty do betonu są alternatywą dla kołków z koszulką plastikową. Jednak należy zadać sobie pytanie: dlaczego, wybierając łącznik do betonu, powinniśmy użyć wkrętów ESSVE? Odpowiedź jest prosta. Kilka kształtów łba: sześciokątny, kulisty, wpuszczany czy talerzykowy zapewni nam możliwość mocowania elementów wykonanych z różnych rodzajów materiałów (stal, drewno, plastik). Wybierając średnice 6,3 i 7,5 mm, zapewniamy sobie odpowiednią wytrzymałość wkrętów na ścinanie i wyrywanie z podłoża. Długości od 30 do 250 mm pozwolą zamontować element o grubości do 210 mm. Dziecinnie prosty montaż pod warunkiem doboru odpowiedniej średnicy wiertła 5 lub 6 mm w zależności od średnicy wkręta. Dwie powłoki antykorozyjne – ocynk elektrolityczny nadający hartowanej stali węglowej odporność antykorozyjną w klasie C1 oraz powłoka antykorozyjna CorrSeal®, która pozwoli nam na mocowanie w ekstremalnych strefach klimatycznych, gdzie wymaganą minimalną klasą antykorozyjną jest klasa C4. Wreszcie opakowanie wchodzące w skład systemu ESSBOX dopełnia całość, powodując, że wybór wkrętów do betonu ESSVE jest strzałem w dziesiątkę.

Żeby prawidłowo zamontować element wkrętem do betonu, musimy pamiętać o kilku zasadach obowiązujących przy tej aplikacji. Najpierw należy dobrać średnicę wiertła do wkrętów. Dla wkrętów o średnicy 6,3 mm stosujemy wiertła 5 mm, zaś dla mających średnicę 7,5 mm – wiertła 6 mm. Przy tym minimalna głębokość wierconego otworu to 40 + 10 mm, gdzie 40 mm jest minimalną i optymalną głębokością zakotwienia wkręta w otworze. Przy mocowaniu elementów drewnianych zalecane jest wstępne nawiercanie drewna wiertłem o średnicy większej od średnicy wkręta o 1 mm. Należy pamiętać, że nie wolno wykręcać łącznika i wkręcać ponownie w ten sam otwór, gdyż wkręt, zagłębiając się w betonie, nacina sobie gwint. Dlatego ponowne wkręcenie nie zapewni nam wymaganej wytrzymałości.


Wkręty do gazobetonu ESSVE

To druga grupa produktowa, która powinna zrewolucjonizować naszą pracę i spowodować, że będzie łatwiejsza, lżejsza i przyjemniejsza. Podobnie jak wkręty do betonu pakowane są w system przechowywania ESSBOX. Wkręty standardowe z łbem wpuszczanym, kulistym i talerzykowym mają średnicę 8 mm, zaś wkręty ESSVE HL do dużych obciążeń – 10,5 mm. Możemy ich użyć, poza standardowym zastosowaniem w gazobetonie, do bardzo niewdzięcznego materiału, jakim jest porotherm. Długość od 65 do 240 mm daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wariantów montażu. Wszystkie wkręty do gazobetonu i porothermu ESSVE zabezpieczone są powłoką antykorozyjną CorrSeal®, która zapewnia długoletnią trwałość i bezpieczeństwo połączenia.


Podczas używania wkrętów do

gazobetonu i porothermu ESSVE musimy pamiętać, że ich mocowanie wykonujemy bez nawiercania. Minimalną głębokość zakotwienia i maksymalną grubość mocowanego elementu podaje karta katalogowa. Przy mocowaniu elementów drewnianych zalecane jest wstępne nawiercanie drewna wiertłem o średnicy większej od średnicy wkręta o 1 mm. Pamietajmy, że nie wolno wykręcać łącznika i wkręcać ponownie w ten sam otwór. Wkręt bowiem, zagłębiając się w gazobetonie, nacina sobie gwint. Zatem ponowne wkręcenie nie zapewni nam wymaganej wytrzymałości mocowania. Wkręty te, w przeciwieństwie do wkrętów do betonu, po wykręceniu mogą być użyte ponownie.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem szczegółowych informacji zapraszamy na stronę ESSVE www.essve.pl oraz www.essve.com,a także na Facebook (@essvepoland) i Instagram (@Essve_poland) oraz Youtube (@essvepoland), gdzie można pobrać katalogi produktowe ESSVE, a wśród wielu filmów instruktażowych znajdziemy również kilka pozycji prezentujących wkręty do betonu i gazobetonu. Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych tymi technologiami do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z naszym działem sprzedaży
i kierownikamiregionów.

ESSVE
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar