Nowej generacji krążki ścierne Klingspor PS 36 CK/DK

Klingspor PS 36 CK/DK to nowej generacji uniwersalne krążki ścierne przeznaczone dla szlifierek mimośrodowych, rotacyjnych i kątowych oraz obróbki powierzchniowej materiałów drewnianych, metali, tworzyw sztucznych i laminatów.

Krążki ścierne Klingspor PS 36 CK/DK – charakterystyka techniczna

Klingspor opracował swoje nowe krążki ścierne PS 36 CK/DK z myślą głównie o szlifowaniu twardych gatunków drewna. Dlatego zastosował w nich jako ziarno ścierne elektrokorund cyrkonowy. Zakres aplikacji materiałowych tych narzędzi nie został jednak zawężony do twardego drewna, gdyż można nimi z powodzeniem szlifować drewno miękkie, laminaty, tworzywa sztuczne, metale itp. Omawiane krążki ścierne zostały wykonane z bazowych materiałów ściernych o podłożach papierowych

C i D. Materiały te są wysoce wytrzymałe na rozerwanie i przeznaczone do szlifowania mechanicznego. Papier ścierny D, czyli o podłożu cięższym, został zastosowany wyłącznie na krążki o granulacji P40 przeznaczone do szlifowania zgrubnego, których obciążenie podczas pracy jest stosunkowo duże. Na ich pozostałe granulacje – P60, P80, P100, P120, P150, P180 i P220 – użyto papieru lekkiego C.

Na spoiwo krążków ściernych PS 36 CK/DK, które – jak wiadomo – wiąże ścierniwo z podłożem, wykorzystano żywice syntetyczne, zaś nasyp ścierny tych narzędzi wykonano ze wspomnianego ziarna elektrokorundu cyrkonowego. Jest on półotwarty, co oznacza, że krążki Klingspor PS 36 CK/DK pokryte są ziarnem ściernym na 50-70% swojej powierzchni czynnej. Dzięki temu nie dochodzi do ich zatykania urobkiem, a w przypadku krążków perforowanych jest możliwe zastosowanie wydajnego podciśnieniowego odsysania pyłu, np. podłączonego do szlifierki jego odciągu lub odkurzacza przemysłowego. Ważnym pozytywnym efektem zastosowania nasypu półotwartego w połączeniu z odsysaniem pyłu jest znaczne obniżenie temperatury w strefie szlifowania. Jak wiadomo, wydatnie zmniejsza to ryzyko przypalenia obrabianych powierzchni drewnianych i ułatwia uzyskanie perfekcyjnych rezultatów jakościowych.
Prezentowane krążki Klingspor PS 36 CK/DK zostały wyposażone w rzepy służące do ich mocowania na talerzach szlifierek. Dostępne są także wspomniane ich wersje perforowane, czyli z odpowiednio rozmieszczonymi niewielkimi otworami służącymi do odsysania urobku. Przeznaczone są one dla szlifierek mimośrodowych, które mają systemy odpylające umożliwiające czyste szlifowanie.
Krążkami ściernymi Klingspor PS 36 CK/DK można wykonać pełne cykle obróbki powierzchniowej, na które składają się szlifowanie zgrubne, międzyoperacyjne i wykończeniowe. Klingspor szczególne poleca te narzędzia do szlifowania kalibracyjnego i wykończeniowego drewna. Narzędzia te są dostępne w średnicach 125 oraz 150 mm i wersjach perforowanych oraz nieperforowanych.

Test krążków ściernych Klingspor PS 36 CK/DK

Krążki Klingspor PS 36 CK/DK sprawdziliśmy w teście szlifowania klejonego stopnia dębowego. Obróbkę rozpoczęliśmy od wyrównania jego powierzchni za pomocą krążków o granulacji P40 i P60, zaś zakończyliśmy ją szlifowaniem wykończeniowym z użyciem krążków o granulacji P150 i P180. Użyliśmy do tego przekładniowej szlifierki mimośrodowej o mocy 720 W. Szlifowanie zgrubne i międzyoperacyjne krążkami P80 wykonaliśmy ruchem mimośrodowym z wymuszonymi przekładniowo obrotami, zaś w międzyoperacyjnym z użyciem krążków P100 i P120 i wykończeniowym zastosowaliśmy klasyczny ruch mimośrodowy, czyli z niewymuszonymi obrotami talerza, a także odpowiednio obniżyliśmy obroty silnika szlifierki.
Testowane próby pokazały, że nowej generacji krążki Klingspor PS 36 CK/DK nie tylko umożliwiają uzyskanie doskonałych jakościowo rezultatów w postaci powierzchni o wysokiej gładkości, ale także wydatnie zwiększają wydajność pracy, skracając znacznie czas pracy i tym samym obniżając koszty produkcji oraz usług.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments