Nowe niwelatory obrotowe CST/berger RL25 H i RL25 HV

Firma Bosch wprowadza dwa nowe lasery obrotowe CST/berger oznaczone symbolami RL25 H i RL25 HV. Oba mają „odświeżyć” portfolio producenta.

 

CST/berger – marka należąca do firmy Bosch – jest znanym i cenionym na całym świecie producentem instrumentów pomiarowych dla branży budowlanej. W ofercie producenta znajdziemy zarówno instrumenty optyczne, jak i laserowe. Do sprzedaży wchodzi właśnie nowa linia niwelatorów obrotowych, którą będą tworzyły dwa bliźniacze lasery. Oba instrumenty to bardzo nowoczesne konstrukcje korzystające z najlepszych i sprawdzonych rozwiązań firmy, które teraz zyskały także nowoczesny wygląd.

Jak wspomnieliśmy

na wstępie, niwelatory CST/berger RL25 H i RL25 HV to bliźniacze konstrukcje pod względem wyglądu obudowy. Różnice tkwią wewnątrz – model z literą H pracuje tylko w trybie poziomym, a HV także w trybie pionowym. Oznacza to, że pierwszym wyznaczymy tylko poziomy (wysokości), gdy drugim, po przekręceniu go na bok, także określimy przebieg linii prostej w terenie. Wspólną cechą obu instrumentów jest możliwość elektronicznego pochylania wiązki w jednym kierunku w zakresie ±8°. Funkcja ta pozwala więc w terenie łatwo tyczyć spadki. Nowe instrumenty mogą pracować w okręgu o średnicy 450 m z dokładnością 0,08 mm/m. Maksymalny zasięg pracy uzyskuje się, stosując w zestawie pomiarowym odbiornik sygnału laserowego RD5. Jest to wyposażenie opcjonalne – niwelatory można kupić bez sensora, jeśli wykonujemy np. prace montażowe w niewielkich pomieszczeniach. Za bezbłędność pomiarów odpowiada elektroniczny kompensator realizujący funkcje automatycznego poziomowania, z którym współpracuje system ostrzegania o rozpoziomowaniu niwelatora (tzw. ADS).

 

Model RL25 H dysponuje tylko jedną prędkością obrotową (600 obr./min), podczas gdy w niwelatorze RL25 HV można wybrać między trzema dostępnymi wartościami (150, 300 i 600 obr./min). Wersja HV ma dodatkowo funkcję skanowania (wyświetlania linii w ograniczonym zakresie kątowym – 10, 25 i 50°). Oba lasery posiadają pionownik do góry, który jest wykorzystywany w pracach instalacyjnych wewnątrz pomieszczeń. Sterowanie pracą instrumentów może odbywać się za pośrednictwem klawiszy na panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota na podczerwień RM7.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia nowych niwelatorów jest odbiornik laserowy RD5. Nie da się bez niego pracować w otwartej przestrzeni i w dużej odległości łaty od stanowiska niwelatora. Czujnik odbiera sygnał laserowy od instrumentu i sygnałami dźwiękowymi oraz wizualnymi informuje o prawidłowej wysokości. Ma trzy tryby dokładności pomiaru, dwustronny ekran ze wskaźnikiem położenia wiązki laserowej i magnesy w górnej części obudowy do mocowania go do poziomowanych elementów metalowych.

Jedną z najważniejszych zalet nowych niwelatorów CST/berger, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest odporność środowiskowa obu urządzeń. Są one świetnie zabezpieczone przed deszczem i kurzem (niwelator IP56, odbiornik IP57). Wirująca głowica ukryta jest pod solidną klatką bezpieczeństwa, a obudowy niwelatorów mają chronić urządzenie przed skutkami upadku z wysokości 1 m. Ciekawie rozwiązano również sposób zasilania niwelatorów – oba mogą być zasilane bateriami alkalicznymi (60 godz. pracy) lub akumulatorami Ni-MH (40 godz.). Urządzenia mogą także czerpać energię bezpośrednio z „kontaktu” za pośrednictwem ładowarki.

CST/berger RL25 H to model przeznaczony do podstawowych prac niwelacyjnych. Sprawdzi się świetnie tam, gdzie zależy nam na szybkiej niwelacji terenu, wytyczeniu właściwych wysokości czy zbadaniu przewyższeń zainstalowanych elementów. To także świetne narzędzie do pracy wewnątrz – do określania wysokości montażu przeróżnych elementów konstrukcyjnych. Z kolei model RL25 HV dodatkowo świetnie sprawdzi się w wyznaczaniu prostoliniowości przebiegu instalacji – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

 

Dane techniczne niwelatorów obrotowych CST/berger RL25 H i RL25 HV

Model

RL25 H

RL25 HV

Dokładność

0,08 mm/1 m

Zasięg

450 m z detektorem RD5 (średnica)

Prędkość obrotowa

600 min-1

0/150/300/500 min-1

Tryb pracy

w płaszczyznach poziomej i pochylonej

w płaszczyznach poziomej, pionowej i pochylonej

Skanowanie

10, 25 i 50°

Kompensator

zakres 5°, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowania

Obsługa

5 klawiszy, pilot

7 klawiszy, pilot

Zasilanie

akumulator NiMH (40 h ciągłej pracy), baterie alkaliczne (60 h)

Norma pyło- i wodoszczelności

IP56

 

Dane techniczne detektora CST/berger RD5

IP57

Dokładność w trybie precyzyjnym/średnim/zgrubnym

0,5/1/3 mm

Zasięg pracy

400 m (średnica)

Zasilanie

2 x 1,5 V (50 h ciągłej pracy)

Norma pyło- i wodoszczelności

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments