Nowe narzędzia diamentowe Bosch (cz. I)Tarcze diamentowe

8 kwietnia odbyło się szkolenie produktowe poświęcone nowym profesjonalnym narzędziom diamentowym Bosch. W szkoleniu wzięli udział pracownicy Bosch-Elektronarzędzia w Polsce oraz szwajcarscy prelegenci z firmy Scintilla AG należącej do niemieckiego koncernu.

Szkolenie miało dwie części: teoretyczną i praktyczną. Poświęcone było głównie nowym tarczom oraz koronom diamentowym. Najpierw Simon Bülmann, product manager power tools Accessory Business Unit ze Scintilla AG, omówił główne parametry nowych tarcz diamentowych Boscha. Zanim to zrobił, przedstawił analizę światowego rynku tego typu produktów: – W 2009 roku miał on wartość 572 mln euro. Największy udział w nim mają tarcze diamentowe (80%),

potem korony (15%), a następnie ściernice garnkowe i talerzowe (5%). Podobną strukturę ma także polski rynek tych produktów, a mianowicie odpowiednio: 77%, 17% i 6%. Jeśli chodzi o główne trendy występujące na europejskim rynku, to zauważamy, po pierwsze, mniejszy nacisk na innowacyjność, po drugie, wzrost wysokości segmentów diamentowych do wartości granicznych określonych normami EN, po trzecie, dążenie do zwiększenia szybkości pracy (cięcia, wiercenia czy szlifowania) i, po czwarte, popyt na produkty atrakcyjne cenowo i oferowane w promocjach. Narzędzia diamentowe używane są niemal przez wszystkie branże przynależne do budownictwa – lista specjalności i specjalistów jest bardzo długa. Np. tarcze stanowią osprzęt do wielu bardzo różnych maszyn, poczynając od szlifierek kątowych małych i dużych, a skończywszy na piłach ściennych i stołowych oraz przecinarkach do kamienia naturalnego. Z tego wynika ich bardzo duży zakres średnic: od 115 do 500 mm i więcej dla specjalnych wykonań tych narzędzi.
Bosch, chcąc odgrywać kluczową rolę na globalnym rynku narzędzi diamentowych dla budownictwa, znacznie rozbudował swoją ofertę takich produktów. Wprowadził na rynek tarcze diamentowe do wszystkich zastosowań (m.in. obróbki kamienia, materiałów abrazyjnych i asfaltu) oraz urządzeń, znacznie zwiększając obszar ich przeznaczenia, a także zakres średnic (do 500 mm). Podzielono je na trzy klasy wydajności: Best (najbardziej efektywna), Expert i Professional. Nowe tarcze diamentowe Bosch pracują o 40% wydajniej niż te dotychczas oferowane przez niemiecki koncern, mają przy tym o 30% niższą cenę. Cechuje je więc bardzo korzystny stosunek ceny do jakości oraz efektywności pracy.
Szybkość cięcia swoich nowych tarcz diamentowych Bosch zwiększył m.in. przez wykonanie w ich segmentach rowków, przez co zmniejszyło się tarcie w strefie obróbki, nastąpił wzrost efektywności odprowadzania urobku i intensyfikacja chłodzenia segmentów przeciwdziałająca powstawaniu wysokiej temperatury, której skutkiem jest grafityzacja diamentów. Następnym czynnikiem, który miał wpływ na zwiększenie szybkości cięcia, było zastosowanie mieszaniny wysokiej jakości diamentów o korzystnej proporcji dużych ziaren monokrystalicznych do małych. Jak wiadomo, duże ziarna dają dużą szybkość cięcia, zaś małe – wysoką trwałość. W boschowskich tarczach tak zoptymalizowano mieszanki diamentowe, aby przy wysokiej efektywności cięcia segmenty odznaczały się stosunkowo dużą trwałością. Do tego przyczyniło się też zwiększenie przez Boscha wysokości segmentów do 15 mm w diamentowych tarczach tnących Best, do 12 mm w Expert i 10 mm w Professional, a także optymalizacja właściwości ich spoiw, dzięki czemu zmaksymalizowano efekt samoostrzenia. Zatem dzięki tym wszystkim technologicznym zabiegom uzyskano tarcze zarówno wysokowydajne, jak i trwałe.
Wyglądają one też atrakcyjnie na sklepowej półce, bo mają estetyczne opakowania z czytelnymi informacjami. Użytkownik rozpozna klasę ich wydajności po widocznym na opakowaniu, symbolicznym oznakowaniu produktu – jednym, dwoma lub trzema diamentami. Nowe kody kolorystyczne są przypisane do typu obrabianych materiałów. Zrozumiałe i przejrzyście rozmieszczone piktogramy pozwalają szybko, w prosty i łatwy sposób wybrać odpowiedni osprzęt diamentowy. Tarcze są produkowany przez firmę Bosch pod ścisłą kontrolą zgodnie z najwyższymi standardami jakości oraz normą EN13236 i wymaganiami OSA, co gwarantuje użytkownikom najwyższe bezpieczeństwo pracy. Co tysięczna wyprodukowana tarcza zostaje poddana testom siły odśrodkowej i niszczącej próbie zginania segmentu, a wszystkie nieniszczącemu testowi na zginanie oraz sprawdzeniu wymiarów geometrycznych. Na metalowych dyskach tarcz wygrawerowano laserowo oznaczenia identyfikacyjne i strzałkę
wskazującą prawidłowy kierunek pracy.
W części praktycznej szkolenia, przedstawiciele handlowi mieli okazję przekonać się o wydajności nowych tarcz Boscha. Testowano je na różnych urządzeniach: przecinarce stołowej, spalinowej, przecinarce jezdnej oraz dużej szlifierce kątowej.
– Bosch konsekwentnie zwiększa swoją obecność na rynku osprzętu do elektronarzędzi i maszyn stosowanych w różnych branżach budowlanych oraz przemyśle – tak podsumowuje szkolenie Robert Myśliwiec, brand manager osprzętu w Bosch-Elektronarzędzia. – Wyrazem tego jest znaczne poszerzenie oferty narzędzi diamentowych, uczynienie jej bardziej atrakcyjną pod względem jakości i ceny dla użytkowników tego typu produktów.

ZOBACZ TAKŻE

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kuba Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
kuba
kuba

Najlepiej prace związane z diamentowym cięciem betonu zlecić profesjonalnej firmie http://profidiam.pl