Nowe akumulatory Li-Ion 36 V w młotkach udarowych Bosch. Test porównawczy efektywności baterii Li-Ion 36 V/4,0 Ah

Firma Bosch wprowadza do sprzedaży nowe akumulatory litowo-jonowe o napięciu 36 V. Trafią one do dwóch serii młotków z udarem elektropneumatycznym: GBH 36 V-Li/VF-Li Professional i GBH 36 V-EC Compact Professional.

Do końca zeszłego roku młotki Bosch GBH 36 V-Li/VF-Li Professional zasilane były 36-woltowym akumulatorem o pojemności 2,6 Ah. Na początku 2014 r. baterie te zostały zastąpione potężnymi ogniwami o pojemności 4,0 Ah. Akumulator o napięciu 36 V i pojemności 4,0 Ah jest pierwszym tego typu źródłem energii stosowanym w elektronarzędziach. Druga zmiana – kosmetyczna – objęła serię młotków Bosch GBH 36 V-Li Compact Professional. Po pierwsze, zmieniono im nazwę. Od

teraz seria ta oznaczona jest symbolem GBH 36 V-EC Compact. Tutaj także producent „przemodelował” źródła zasilania – młotki Compact otrzymały akumulatory o pojemnościach 2,0 Ah w miejsce dotychczasowych 1,3 Ah.

Bosch_GBH36 VF-Li_02

Nowa generacja akumulatorów Li-Ion 36 V
Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie nowe rodzaje akumulatorów o napięciu 36 V zastosowane w dwóch seriach młotków udarowych Bosch to nowoczesne konstrukcje wykonane w technologii COOLPACK. W obudowie baterii zastosowano specjalny element, który odpowiada za skuteczne odprowadzanie ciepła z ogniw na zewnątrz obudowy. Dzięki temu rozwiązaniu producent nie tylko zwiększył wydajność baterii (niższa temperatura ogniw to lepsza efektywność prądowa i dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu), ale także wydłużył ich żywotność (optymalna temperatura pracy to małe prawdopodobieństwo uszkodzeń). Co ciekawe, akumulatory 36 V o pojemnościach 1,3; 2,0 i 4,0 Ah są najmniejszymi tej klasy bateriami na rynku. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu  elektrod o większej pojemności i z cieńszego materiału, tak aby zmieścić więcej uzwojeń w jednym ogniwie akumulatora. W rezultacie udało się „zmieścić” np. 33% więcej (bateria 4,0 Ah w stosunku do 3,0 Ah) nominalnej pojemności przy zachowaniu takiego samego rozmiaru ogniw. Jednocześnie zredukowano opór wewnętrzny ogniw, dzięki temu nowe akumulatory są dużo bardziej wydajne prądowo.
Nowe akumulatory Bosch Li-Ion 36 V z technologią COOLPACK są także wzorowo wykonane pod względem ogólnej trwałości. Wręcz pancerna obudowa ma wytrzymać skutki upadku z wysokości 3 m. Dużej mocy styki elektryczne z powłoką srebra pozwalają przenosić wysokie napięcia, przez co do ładownia baterii możliwe jest zastosowanie szybkich ładowarek, które w dosłownie kilka minut napełniają puste ogniwa energią. Wskaźniki diodowe umieszczone na obudowie pozwalają na bieżąco monitorować stan napełnienia akumulatorów energią. Dzięki temu można planować moment ładowania.

 

 

Warto wspomnieć, że nowe modele akumulatorów są kompatybilne ze wszystkimi dotychczasowymi elektronarzędziami Bosch w danej klasie napięciowej (Flexible Power System). Współpracują także z systemowymi ładowarkami Bosch.
Firma Bosch jest tak pewna skuteczności swoich rozwiązania, że postanowiła wydłużyć okres gwarancyjny na wszystkie swoje akumulatory Li-Ion z dotychczasowych 6 do 24 miesięcy (po zarejestrowaniu produktów na stronie internetowej Bosch). Mało tego – opieka gwarancyjna na narzędzia, akumulatory i same baterie kupione po 1 stycznia 2013 r.
obejmuje teraz nie tylko wady produkcyjne i materiałowe, ale także zużycie eksploatacyjne. Bosch, wprowadzając nowe akumulatory 4,0 Ah i zmieniając zasady gwarancji, dał każdemu użytkownikowi elektronarzędzi bateryjnych dwa lata spokoju i pewności, że nawet zużyte ogniwa nie staną na przeszkodzie wykonania rozpoczętych prac, co oznacza też eliminację dodatkowych kosztów ponoszonych na zakup nowych akumulatorów.

Bosch_GBH36 VF-Li_04

Młotki SDS-plus Bosch o napięciu zasilania 36 V
Młotowiertarka Bosch GBH 36 V-EC Compact jest pełna rozwiązań, które do tej pory były zarezerwowane dla maszyn sieciowych. Najważniejsze to oczywiście silnik bezszczotkowy (praktycznie bezobsługowy, w którym elementy podlegające zużyciu i cyklicznym wymianom zastąpiono elektroniką). Maszyna osiąga maksymalną prędkość obrotową 1500 obr./min (regulowaną płynnie za pomocą włącznika spustowego) i za pośrednictwem pneumatycznego mechanizmu udarowego

generuje do 4850 udarów/min, z maksymalną energią udaru 1,7 J. Warto tu wspomnieć, że w Boschu GBH 36 V-EC Compact znajdziemy sprzęgło przeciążeniowe – rozłącza ono napęd w momencie zaklinowania się osprzętu, chroniąc w ten sposób operatora przed zranieniem. Modelem tym wykonamy wiercenia i wiercenia z udarem (brak funkcji podkuwania) zarówno w betonie (maks. 18 mm), jak i w drewnie (30 mm) i metalu (13 mm).
Bosch GBH 36 V-EC Compact jako pierwszy młotek akumulatorowy na rynku został wyposażony w system antywibracyjny AVS (Anti Vibration System). Jego podstawowym zadaniem jest pochłanianie niepożądanych drgań powstających głównie podczas wiercenia udarowego. Głównym elementem systemu jest sprężynowy tłumik drgań oraz zawiasowy sposób mocowania rękojeści głównej do korpusu narzędzia. Dzięki temu rozwiązaniu młotek charakteryzuje się niskim poziomem wibracji (ok. 10 m/s2) i spełnia wysokie normy europejskie.

Bosch_GBH36 VF-Li_04

Z kolei model Bosch GBH 36 V-LI Professional (także w wersji VF-LI z dodatkowym szybkozaciskowym uchwytem wiertarskim na wiertła cylindryczne) z nowym akumulatorem 4,0 Ah to prawdziwy potwór. Narzędzie to jest pełnowartościowym młotem udarowym, który swoimi możliwościami nie ustępuje modelom sieciowym. Młotkiem GBH 36 V-LI Professional, oprócz zwykłego wiercenia, można wykonywać także lekkie podkuwanie. Wybór funkcji – wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie – odbywa się za pomocą pokrętła z boku obudowy. Narzędzie to dysponuje sporymi możliwościami wiercenia – dzięki wydajnemu silnikowi zapewniającemu młotkowi prędkość obrotową 960 obr./min i mechanizmowi udaru pneumatycznego generującemu do 4260 uderzeń/min (maksymalna energia udaru 2,8 J). Młotkiem Bosch GBH 36 V-LI Professional wywiercimy otwory o maksymalnych średnicach 26 mm w betonie, 13 mm w stali i 30 mm w drewnie.

 

 

Redakcyjny test efektywności akumulatorów Li-Ion 36 V/4,0 Ah
Aby sprawdzić efektywność pracy nowych baterii Li-Ion 36V o pojemności 4,0 Ah, porównaliśmy je z poprzednią generacją boschowskich baterii o pojemności 2,6 Ah. Pod względem wymiarów nie ma żadnej różnicy między nowymi bateriami 4,0 Ah a 2,6 Ah. Akumulatory 4,0 Ah (1282 g) są jedynie cięższe o 66 g od baterii 2,6 Ah (1216 g), co oznacza, że ważą więcej zaledwie o 5,4%, przy czym oferują pojemność większą o 53,84%. Zatem nie wpływają negatywnie na wygodę pracy i przy tym znacznie wydłużają czas pracy młotków na jednym ładowaniu baterii.

Bosch_GBH36 VF-Li_01

W sprawdzeniu efektywności pracy nowych akumulatorów 36 V/4,0 Ah posłużyliśmy się młotowiertarką Bosch GBH 36 VF-LI Professional. Wykonaliśmy nią 4 porównawcze testy. W pierwszym wywierciliśmy w blacie kuchennym wiertłem 25 mm otwór przelotowy (długość – 3 cm), co zajęło nam 1,55 s (akumulator 4,0 Ah) i 3,87 s (2,6 Ah). W drugiej próbie wbijaliśmy gwoździe (średnica 8 mm i głębokość 25 cm) w belkę sosnową przy wykorzystaniu funkcji podkuwania. Operacje te wykonaliśmy w 12,79 s (4,0 Ah) i 15,95 s (2,6 Ah). W trzecim teście w czasie 17,07 s (4,0 Ah) i 18,09 s (2,6 Ah) wywierciliśmy udarowo wiertłem SDS-plus w betonie B 45 otwory o średnicy 16

mm (głębokość – 120 mm). W ostatniej czwartej próbie wykonaliśmy otwory (głębokość – 120 mm) w tym samym materiale, używając wiertła SDS-plus 20 mm. Zajęło to nam 34,96 s (4,0 Ah) i 40,15 s (2,6 Ah).

Jak widać, nowe baterie Li-Ion Bosch 36 V/4,0 Ah są bardziej efektywne w pracy od poprzedniej generacji akumulatorów Bosch Li-Ion 36 V/2,6 Ah. Oznacza to, że na jednym ładowaniu nowych baterii będziemy nie tylko dłużej pracować, ale także powierzone nam zadania wykonamy szybciej, w tym szczególnie te, które wymagają od młotowiertarki generowania większej mocy, co jasno i wyraźnie pokazały nasze testy.

 

Bosch_GBH36 VF-Li_07

Bosch_GBH36 VF-Li_06

 

 Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne młotków akumulatorowych Bosch GBH 36 V-EC Compact i GBH 36 V-LI (VF-LI)

 

Model GBH 36 V-EC Compact GBH 36 V-LI (VF-LI)
Maks. obroty (obr./min) 1500 960
Maks. liczba udarów (udary/min) 4850 4260
Energia pojedynczego udaru (J) 1,8 2,8
Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie (mm) 18/13/30 26/13/30
Rodzaj baterii/napięcie (V)/pojemność (Ah) Li-Ion/36 /1,3 i 2,0 Li-Ion/36/2,0 i 4,0
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar