Nowa filozofia wkręcania bitami. Zestawy bitów Wera z grzechotką Zyklop Mini

Bity, czyli końcówki do wkręcania, to narzędzia bardzo popularne, wykorzystywane zarówno w montażu maszynowym, jak i ręcznym. Za sprawą inżynierów z niemieckiej firmy Wera okazało się, że można do metod stosowania tych prostych narzędzi podejść w sposób twórczy i dzięki temu ułatwić pracę wszystkim ich użytkownikom.

Przyjrzyjmy się  najpierw składowi zestawów bitów Wera Tool-Check 1, Bit-Check BR30 Uniwersal i Tool-Check PLUS (fot. 1.). Jak łatwo zauważyć, głównym ich elementem, oprócz samych bitów (fot. 2.), jest klucz grzechotkowy Zyklop Mini (fot. 3.), co jest unikalne na rynku i definiuje twórcze podejście Wery do zestawów bitów. Ma on zwartą, kieszonkową

konstrukcję, niewielki kąt pracy (6°) i przełącznik zmiany kierunku obrotów. Zastosowano w nim mocny i wytrzymały pierścień umożliwiający przenoszenie sił większych niż 65 Nm. Klucz grzechotkowy Zyklop Mini Wera wykonała całkowicie (tj. wraz z rękojeścią) ze stali chromowo-molibdenowej. Zastosowano w nim uchwyt gniazdowy 1/4” (fot. 4.). Umożliwia to bezpośrednie mocowanie bitów z uchwytami 1/4” lub za pośrednictwem adapterowego uchwytu (fot. 5., 6., 7. i 8.), który służy też do mocowania bitów i nasadek w maszynach: wiertarkach, wiertarko-wkrętarkach, wkrętarkach, itp. Do bezpośredniego montażu nasadek w Zyklopie Mini wykorzystuje się adapter 870/1.

 

Fot. 1.

Nasuwa się zatem pytanie, co daje wyposażenie zestawów bitów w klucz grzechotkowy Zyklop Mini? Ktoś mógłby bowiem odpowiedzieć, że wystarczy uchwyt wkrętakowy, zaś taki klucz jest zbędny, a więc nie należy go „wpychać” klientom. Okazuje się, że nie miałby racji, gdyż miniaturowy klucz grzechotkowy umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach czy małych przestrzeniach, a do tego pozwala na silniejsze (pewniejsze) dokręcenie śrub (ma przecież znacznie większe ramię niż wkrętaki). Zatem także znacznie ułatwia demontaż mocno wkręconych łączników gwintowych. Ponadto klucz grzechotkowy Zyklop Mini umożliwia wykorzystanie w montażu/demontażu wykonanego z mocnego tworzywa opakowania zestawu (fot. 9., 10., 11. i 12.), co też pozwala na jeszcze łatwiejszą aplikację większych momentów siły. Te argumenty nie pozostawiają więc wątpliwości co do sensowności wyposażenia zestawów Wera w miniklucz grzechotkowy, określając praktyczny aspekt twórczego podejścia inżynierów niemieckiej firmy do tworzenia zestawów bitów. Warto tu wspomnieć, że w niektórych opakowaniach tworzywowych zestawów bitów konkurencyjnych producentów istnieje możliwość ich montażu i wykorzystania do wkręcania/wykręcania. Jednakże 6-kątne gniazda mocujące wykonane są z plastiku, co znacznie ogranicza użyteczność tego praktycznego rozwiązania.

 

Fot. 2.

Wera nie zapomniała także o rękojeści wkrętakowej do bitów, jest ona dostępna w zestawie Tool-Check PLUS (fot. 9. i 10.). Kończąc nasze rozważania o kreatywnym podejściu Wery do tworzenia zestawów bitów, należy wspomnieć o innowacyjnym rozwiązaniu mocowania nasadek w tworzywowym ich opakowaniu. Wera użyła do tego specjalnie wyprofilowanych sprężynujących zawieszek stalowych. Dzięki nim nasadki są mocowane pewnie, a przy tym wyjęcie ich z opakowania jest bardzo łatwe (zapoznaj się także z informacjami na www.agentools.pl).

 

Fot. 3.

Fot. 4.

Fot. 5.

Fot. 6.

Fot. 7.

Fot. 8.

Fot. 9.

Fot. 10.

Fot. 11.

Fot. 12.

Fot. 13.

Fot. 14.

Fot. 15.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments