Nowa filozofia projektowania kluczy płaskich Wera Joker

Klucze płaskie to produkt niezmieniany od lat i powielany na całym świecie w milionach egzemplarzy. Dopiero konstruktorom z Wery udało się tchnąć nowe życie w te proste narzędzia i znacznie zwiększyć ich użyteczność. Efekt tej pracy to klucze płaskie Wera Joker.

Projektując klucze Joker, inżynierowie z Wery (fot. 1.) sprawdzili najpierw pewne ograniczenia funkcjonalne tych narzędzi. Jednym z najważniejszych jest niemożność przenoszenia śrub i nakrętek w miejsce ich mocowania (fot. 2.). Jest to poważny problem podczas pracy kluczami w trudno dostępnych miejscach, w których nie możemy operować palcami. Rozwiązując go, konstruktorzy z Wery zastosowali dwa proste rozwiązania: pierwsze

to odpowiednio wyprofilowany płaski ogranicznik stalowy (fot. 3.) zamontowany na szczękach klucza, a drugie to gwiaździsta geometria szczęk klucza (fot. 4.). Dzięki nim możemy przenosić śruby i nakrętki, trzymając klucz w różny sposób (fot. 5., 6., 7,. 8. i 9.). Pozwala to także na montaż nakrętki na gwincie śruby w bardzo ciasnym miejscu (fot. 10., 11. i 12.). Dzięki ogranicznikowi można też klucz „zawiesić” na śrubie (fot. 13.). Gwiaździsta geometria szczęk klucza pozwoliła uzyskać niewielki kąt pracy wynoszący 30°, co ma niebagatelne znaczenie w pracy w bardzo ograniczonych przestrzeniach. Odpowiednie wyprofilowanie zewnętrznej geometrii szczęk pozwoliło stosować klucze Wera Joker w miejscach, w których wykorzystanie kluczy standardowych jest niemożliwe (fot. 14., 15., 16., 17. i 18.).

Fot. 1.                                                                                             Fot. 2.


Fot. 3.                                                                                                fot. 4.

Fot. 5.                                                                                                fot. 6.

 

Na zakończenie garść informacji na temat wykonań kluczy Wera Joker. Mamy do wyboru calową lub metryczną wersję dwustronną lub jednostronną z grzechotką. Kierunek grzechotki zmienia się przez obrót klucza o 180° (fot. 19. i 20.).
Warto tu zwrócić uwagę na samo opakowanie kluczy Wera Joker. Jest to nowatorskie tekstylne etui (fot. 21.). Niemiecka firma nie stosuje już tradycyjnych ciężkich skrzynek czy boksów, które zajmują dużo miejsca. Etui zapewnia dużą mobilność i zajmuje w torbie narzędziowej o wiele mniej miejsca niż skrzynka czy boks. Jest też znacznie bardziej od nich odporne na upadki z wysokości, bo nie pęka i nie rozpada się na części. W następnym odcinku naszego cyklu opowiemy o innowacyjnych zestawach bitów i nasadek Wera Tool-Check.

Fot. 7.                                                                                                fot. 8.

Fot. 9.                                                                                                fot. 10.

Fot. 11.                                                                                                fot. 12.

fot. 13.


Fot. 14.                                                                                                fot. 15.

Fot. 16.                                                                                                fot. 17.


Fot. 18.                                                                                                fot. 19.ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Szura
Paweł Szura
5 lat temu

Mogę jedynie polecić , niby tylko klucze można by powiedzieć ale praca nimi to czysta przyjemna i bez stresowa 😉 praca