Norton Omega – narzędzia ścierne klasy premium

Firma Saint-Gobain opracowała nową linię tarcz i ściernic lamelkowych Norton OMEGA. W porównaniu do standardowych produktów nowe tarcze i ściernice gwarantują szybsze tempo pracy i są bardziej odporne na zużycie. Zapewniają tym samym większą wydajność, a co za tym idzie, oszczędzają czas i pieniądze.

Najnowsza linia tarcz i ściernic lamelkowych NORTON OMEGA to narzędzia ścierne klasy premium przeznaczone do obróbki wszelkiego rodzaju metali, które pozwalają wyjatkowo szybko szlifować oraz usuwać naddatek. Ściernice i tarcze OMEGA doskonale nadają się do najtrudniejszych prac, w tym również do obróbki stali nierdzewnej. Przeznaczone są do wszystkich rodzajów zastosowań

w przemyśle wytwórczym, szczególnie zaś polecane są do obróbki stali trudnoobrabialnych, przy których wykazuje wyjątkowo dużą wydajność.

Główne zastosowanie tarcz i ściernic NORTON OMEGA to:

  • cięcie – szczególnie polecane do stali nierdzewnej,
  • szlifowanie twardych materiałów – tarcze szlifierskie do usuwania spawów i zadziorów,
  • usuwanie naddatku – ściernice lamelkowe do usuwania dużych spoin i naddatków.

Tarcze do przecinania i szlifowania OMEGA bazują na ostrym ziarnie tlenku glinu oraz spoiwie nowej generacji. Takie połączenie głównych składników tarczy gwarantuje wyjątkową wydajność nawet podczas wykonywania najbardziej wymagających prac w zakresie cięcia i szlifowania wszelkiego rodzaju gatunków stali.


Linia produktów OMEGA jest obecnie częścią najnowszej oferty marki NORTON w tej klasie narzędzi ściernych. Produkty te zapewniają korzyści na każdym etapie procesu obróbki dzięki wyższemu współczynnikowi usuwania materiału, szybszemu tempu szlifowania oraz o około 20% dłuższej żywotności w porównaniu do najbardziej zbliżonych produktów konkurencyjnych.

W czasie kontrolowanego testu wewnętrznego, w zakresie przecinania stali nierdzewnej szlifierką kątową z wykorzystaniem tarczy o średnicy 125 mm stwierdzono, że tarcza OMEGA wykazuje wyższy współczynnik usuwania materiału MMR (cm2/min) oraz wyższy współczynnik wydajności G w porównaniu do ściernic firm konkurencyjnych.
Produkty z linii OMEGA są zoptymalizowane pod kątem intensywnej eksploatacji w procesach obróbki w przemyśle metalowym. Zapewniają największą efektywność pracy zwłaszcza z zastosowaniem szlifierek kątowych o dużej mocy. Użycie mocnej szlifierki w połączeniu z tarczą o odpowiedniej średnicy gwarantuje najwyższą wydajność podczas przecinania stali węglowej konstrukcyjnej, stali nierdzewnej, twardych stopów metali (wszystkich rodzajów), obróbki dużych elementów, materiałów cienkościennych, a także przy usuwaniu spawów oraz ogólnego szlifowania powierzchni. Warto dodać, że produkty z linii OMEGA nie zawierają żelaza, siarki i chloru, co oznacza, że do obrabianego materiału nie przedostają się żadne zanieczyszczenia – ma to szczególne znaczenie przy obróbce stali nierdzewnych typu INOX.

Osobną grupę narzędzi nowej linii NORTON OMEGA stanowią ściernice lamelkowe. Elementami skrawającymi w tych ściernicach są ziarna typu NORZON, które pokrywają w 100% powierzchnię lamelek. Ziarna te gwarantują szybkie i agresywne szlifowanie wszystkich rodzajów materiałów. Pracę ziaren wspomaga specjalistyczny fibrowy podkład ze wzmocnieniem z polibawełny, zaprojektowany z myślą o równomiernym zużywaniu się narzędzia ściernego. Ściernice lamelkowe z linii OMEGA zapewniają wyższą wydajność aniżeli jakikolwiek inny produkt cyrkonowy oraz szybciej usuwają materiał obrabiany w porównaniu do standardowych produktów. Ściernice OMEGA stworzono z myślą o obróbce zarówno stali węglowej, jak i nierdzewnej. Zapewniają o około 20% większą wydajność szlifowania i mają o 30% dłuższą żywotność.


NORTON wykonał wewnętrzny test badający wydajność własnych ściernic lamelkowych. Test polegał na szlifowaniu stali st37 przez 15 min. Wykorzystano do tego szlifierkę kątową o mocy 1400 W pracując z prędkością 80 m/s lamelkami z ziarnem o granulacji P40 przy stałym nacisku 3 kg. Porównanie stopnia usuwania materiału wykazało, że lamelki OMEGA usuwają o 21% więcej materiału w porównaniu do podobnych produktów konkurencyjnych firm. Przewaga lamelek OMEGA wynika z zastosowania zaawansowanego podkładu oraz z powodu nieustannej w czasie pracy regeneracji ziaren ściernych. Wytrzymały i innowacyjny system spoiwa w sposób znaczący ogranicza wygładzanie ścierniwa i uniemożliwia gromadzenie się materiału obrabianego na

krawędziach ziaren ściernych. Dzięki temu intensywność obróbki nie ulega zmniejszeniu z biegiem czasu pracy. Nowy podkład ziaren ma też wpływ na redukcję poziomu wibracji – polepsza to znacząco komfort pracy operatora.

Ściernice lamelkowe NORTON zaprojektowano z myślą o wielu zastosowaniach, w tym do usuwania naddatku, czyszczenia rdzy, fazowania krawędzi, usuwania farby, szlifowania spoin i do obróbki gładkościowej. Lamelki NORTON zapewniają lepsze wykończenie powierzchni niż krążki fibrowe, jednocześnie gwarantują dłuższy okres użytkowania.
NORTON oferuje zarówno ściernice, jak i lamelki z szeroką gamą granulacji ziaren (od P40 do P120) oraz pełen zakres średnic (od 115 do 180 mm – lamelki i do 230 mm – ściernice). Produkty o grubej ziarnistości przeznaczone są do usuwania dużych naddatków, a produkty o niższej ziarnistości należy stosować do wygładzania powierzchni. Do trudniejszych, bardziej agresywnych prac szlifierskich, wymagających szlifierek o wyższej mocy, Norton oferuje lamelki o większej gęstości ziaren i na mocniejszym podkładzie, które pozwalają usuwać bardzo dużą ilość materiału. Wszystkimi produktami NORTON OMEGA można pracować z prędkością do 80m/s.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments