Niwelatory optyczne SETL z adapterem laserowym

Firma Geoserv z Warszawy, która od 12 lat zajmuje się dystrybucją w Polsce niwelatorów optycznych SETL, stworzyła bardzo ciekawy adapter do tych instrumentów. Specjalna nasadka zamienia instrument optyczny w bardzo przydatny laser punktowy.

Umówmy się, że pomiary niwelatorem optycznym nie są zbyt ekonomiczne. Głównie z tego względu, że potrzeba do nich co najmniej dwóch osób – obserwatora i pomiarowego trzymającego łatę. Dużo efektywniejsze w pracach pomiarowych niwelacyjnych są narzędzia laserowe, bo z wiązki lub punktu wygenerowanego przez jeden instrument może w jednym czasie korzystać wiele osób. Niwelator optyczny ma jednak swoje zalety – jest tani w

zakupie, praktycznie darmowy w eksploatacji i niezawodny, bo pozbawiony elektroniki, choć średnio sprawdza się w pomiarach wewnątrz budynków. W pomieszczeniach bezsprzecznie królują narzędzia laserowe, choć ich wadą jest słaba widoczność wiązki w nasłonecznionych miejscach i dość wysoka cena zakupu. Ideałem byłoby urządzenie tanie, niezawodne, łatwe w obsłudze i skuteczne zarówno na świeżym powietrzu, jak i we wnętrzach. Okazuje się, że polscy inżynierowie potrafią taki instrument stworzyć na bazie klasycznego niwelatora optycznego.

Z deski kreślarskiej firmy Geoserv z Warszawy zszedł bowiem specjalny adapter, który przekształca tradycyjny niwelator optyczny w laser punktowy. Nasadkę mocuje się na okularze niwelatora. Wiązka lasera przechodzi przez układ optyczny instrumentu i tworzy na ścianie punkt. Co ciekawe, zmieniając ogniskową lunety (ostrość), można regulować wielkość plamki i intensywność jej świecenia.  Nasada Geoserv przeznaczona jest jednak tylko do jednej serii niwelatorów optycznych
SETL DS.

Jak więc można wykorzystać tę nasadkę w realnych pracach i jakie są zalety jej stosowania? Po pierwsze, adapter laserowy sprawia, że do niwelacji nie trzeba wykorzystywać łaty. Jeśli np. mamy w dużej hali przenieść na różne elementy stały poziom odniesienia, po prostu obracamy instrument, a plamka światła wskazuje ustaloną wysokość. Lasera można również używać do tyczenia linii prostych lub mierzenia kątów. Główną zaletą używania nasadki z niwelatorami SETL jest oczywiście jednoosobowa praca.
I jeszcze kilka słów o samych niwelatorach SETL. Seria SETL DS składa się z czterech  modeli, które różnią się od siebie powiększeniami lunety (od 20 do 32x) i dokładnością (2,5-1,0 mm/1 km podwójnej niwelacji). W kolekcji tej znajdzie dla siebie instrument zarówno geodeta (32x) wymagający dużej dokładności, jak i architekt krajobrazu pracujący na małych powierzchniach i nieoczekujący wyśrubowanych wyników (20x).

Niwelatory SETL DS to oczywiście instrumenty samopoziomujące. Są wyposażone w kompensatory z tłumieniem powietrznym, które automatycznie ustawiają oś celową w poziomie i stabilizują ją w czasie drgań podłoża. Dzięki kompensatorowi mamy pewność, że instrument jest cały czas spoziomowany i nie popełnimy błędu podczas wykonywania niwelacji. Warto tutaj dodać, że kompensator poziomuje również wiązkę laserową generowaną przez nasadkę.

Jak każdy niwelator optyczny, także i instrumenty SETL mają bardzo wygodne w obsłudze śruby regulacyjne. Jest więc pokrętło do ustawiania ostrości obrazu, leniwka koła poziomego do precyzyjnego celowania, a także kolimator ułatwiający zgrubny wybór celu. Każdy użytkownik, w zależności od kondycji swojego wzroku, może zmieniać ostrość krzyża kresek za pomocą pokrętła przy okularze lunety. Koło poziome opisane jest podziałem gradowym.
Niwelatory SETL DS to bardzo solidne konstrukcje. Najważniejsze podzespoły instrumentów schowane są pod metalową obudową, która chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzeniami tymi można śmiało wykonywać pomiary w trudnych warunkach pogodowych.

Dane techniczne niwelatorów optycznych Setl DS

grady

Model

DS20/DS24/DS28/DS32

Powiększenie lunety

20x/24x/28/32x

Dokładność podwójnej niwelacji ciągu 1 km

2,5/2,0/1,5/1,0 mm

Podział koła poziomego

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments