NIWELATOR LASEROWY OBROTOWY YATO YT-30430

Najnowszy instrument pomiarowy marki YATO – niwelator obrotowy YT-30430 – to uniwersalne narzędzie przeznaczone do wszelkiego rodzaju prac niwelacyjnych zarówno w pozycji poziomej, jak i z zastosowaniem spadków. Gdy dodamy do tego możliwość wyznaczania linii w pozycji pionowej, to otrzymamy wszechstronny laser do zastosowań ogólnobudowlanych zewnętrznych i wewnętrznych.

 

Niwelator laserowy obrotowy YATO YT-30430 potrafi pracować praktycznie we wszystkich trybach, jakie występują w tego typu konstrukcjach. Można nim więc wykonywać klasyczną niwelację w poziomie – zarówno na zewnątrz z wykorzystaniem dołączonego do zestawu odbiornika, jak i wewnątrz na widoczną czerwoną wiązkę. Prace niwelacyjne mogą być realizowane także w trybie spadków. I co

ciekawe, pochylenie może być wykonywane w dwóch kierunkach: podłużnym i poprzecznym. Jak przystało na porządny uniwersalny laser obrotowy, YATO może zostać obrócony do pozycji bocznej, w której używa się go w terenie do wyznaczania pionów (np. podczas montażu elementów dużych elewacji) oraz do tyczenia linii prostych (np. przy budowie ogrodzeń). Wychodzący do góry z głowicy punktowy promień w tym trybie może pomóc zgrubnie wytyczyć kąt prosty. Zasięg pracy lasera rotacyjnego YATO z odbiornikiem (średnica) to aż 500 m.

 

Omawiany sprzęt YATO posiada elektroniczny kompensator, czyli urządzenie, które nie tylko samo poziomuje instrument, ale czuwa w trakcie pomiarów nad utrzymywaniem go w odpowiedniej pozycji. Kompensator poziomuje urządzenie w zakresie ±5°. Laser wyposażony jest w system sygnalizacji niespoziomowania. Gdy podczas pracy niwelator zostanie przypadkowo potrącony i rozpoziomowany, urządzenie natychmiast zatrzyma głowicę, chroniąc w ten sposób użytkownika przed wykonaniem błędnych pomiarów. Po ponownym spoziomowaniu laser z powrotem zacznie działać. Dzięki zastosowaniu kompensatora elektronicznego, niwelator YATO pracuje z dokładnością 1 mm/15 m.
Obracająca się głowica lasera może wirować z czterema prędkościami: 60, 120, 300 lub 600 obr./min. Tworzy w ten sposób na obiekcie poziomą lub pionową linię (w zależności od tego, czy niwelator jest ustawiony normalnie, czy w pozycji obróconej o 90°), widoczną gołym okiem wewnątrz pomieszczeń na dystansie od kilku do kilkunastu metrów (w zależności od intensywności nasłonecznienia). Niwelator YATO może działać także w trybie punktowym (wtedy głowica nie kręci się i emituje plamkę laserową) oraz może być używany jako pionownik (głowica wysyła wiązkę pionowo do góry).

Kolejną jego funkcją jest tryb skanowania. W tym przypadku głowica obraca się tylko o zadaną wartość kątową o rozpiętości 10, 45, 90 lub 180°. Warto tutaj wspomnieć, że głowica obudowana jest solidnym koszem ochronnym ze szklanymi szybkami, który zabezpiecza ten delikatny element przed uszkodzeniami spowodowanymi upadkiem. Poza tym między innymi dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt spełnia normę IP54 odporności na pył i wodę.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, YATO YT-30430 może być z powodzeniem wykorzystywany w zadaniach budowlanych na zewnątrz. Do tego celu należy wykorzystać detektor sygnału. Zamontowany na łacie niwelacyjnej (za pomocą specjalnego uchwytu), odbiera światło emitowane przez laser i za pośrednictwem wskaźnika diodowego informuje, czy ustawiliśmy odpowiedni poziom, za pomocą wskazówek graficznych (strzałki na ekranie i diody) oraz dźwiękowych.

Niwelator laserowy YATO jest zasilany z akumulatora Ni-MH, który zapewnia ok. 20 godz. ciągłej pracy. Akumulator może być ładowany bezpośrednio w urządzeniu, w tym podczas jego pracy. Po całkowitym napełnieniu akumulatora, laser będzie czerpał prąd z sieci. W ten sposób instrument będzie pracował nieprzerwanie przy dostępie do prądu 230 V.
Bardzo ciekawie przedstawia się również sama konstrukcja nowego lasera. Od razu w oczy rzuca się solidna obudowa: gumowe odboje ograniczające skutki upadków, rękojeść pokryta antypoślizgową okładziną i masywna klatka bezpieczeństwa dla laserowej głowicy. Panel sterowania to 11 przycisków, za pomocą których steruje się trybami pracy urządzenia. W zestawie znajdziemy również

pilot zdalnego sterowania na podczerwień. Laser może być montowany na tradycyjnym statywie geodezyjnym z gwintem 3/8 cala.

Marek Pudło

Dane techniczne obrotowego niwelatora laserowego YATO YT-30430

Dokładność1 mm/15 m
Zasięg250 m z detektorem LR 1 (promień)
Prędkość obrotowa0, 60, 120, 300, 600 min-1
Tryb pracyw płaszczyznach poziomej i pionowej, spadki, funkcja pionownika
Skanowanie0, 10°, 45°, 90°, 180°
Kompensatorzakres 5°, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowania
Obsługa11 klawiszy
Zasilanieakumulator Ni-MH (20 godz. ciągłej pracy)
Wyposażenie standardoweniwelator, czujnik, uchwyt czujnika, akumulator, zasilacz, okulary, płytka laserowa, walizka transportowa

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments