Niwelator laserowy CST/berger LL20 z odbiornikiem LD3

Bosch, wprowadzając właśnie do sprzedaży nowy laser liniowy, stworzył nową kategorię instrumentów pomiarowych. CST/berger LL20 jest niwelatorem laserowym z nieobrotową głowicą o zasięgu pracy 160 m (średnica).

 

Dotychczas prace niwelacyjne na zewnątrz można było wykonywać albo najprostszą poziomicą wodną (tzw. szlauchwagą), niwelatorem optycznym, laserem liniowym współpracującym w trybie pulsacyjnym z odbiornikiem lub profesjonalnym niwelatorem obrotowym. CST/berger LL20 z odbiornikiem LD3 definiuje nową grupę instrumentów niwelacyjnych. Łączy on w sobie cechy klasycznego lasera liniowego i lasera obrotowego.

Z lasera liniowego CST/berger LL20 zaczerpnął dwa rozwiązania. Pierwszym jest oczywiście nieobrotowa głowica. Pozioma wiązka powstaje w wyniku rozszczepienia światła lasera

zwierciadłem stożkowym. Drugą cechą wspólną nowego niwelatora z klasycznymi laserami liniowymi jest technologia samopoziomowania. O ile w tradycyjnych niwelatorach obrotowych poziomowanie głowicy wykonuje zmotoryzowany (elektroniczny) kompensator, o tyle w nowym CST/bergerze za tę procedurę odpowiada kompensator tłumiony magnetycznie. To najprostszy mechanizm samopoziomujący, który cechuje spory zakres pracy (±4°), szybkość samopoziomowania (ok. 4 s), prostota budowy (w razie awarii wymiana dużo łatwiejsza i tańsza niż kompensatora elektronicznego). Kompensator magnetyczny zapewnia niwelatorowi CST/berger LL20 dokładność działania ok. 0,15 mm/m.

Nowy niwelator laserowy CST/berger LL20 ma też kilka rozwiązań zaczerpniętych z niwelatora obrotowego. Po pierwsze, generuje poziomą linię o zakresie 360°. Tworzy więc – tak jak laser rotacyjny – płaszczyznę referencyjną wokół stanowiska instrumentu. Prezentowany instrument można by też śmiało nazwać laserem płaszczyznowym. Po drugie, nowy CST/berger charakteryzuje się dużym zasięgiem pracy, zbliżonym do niwelatora obrotowego. LL20 można wykonywać niwelację w okręgu o średnicy aż 160 m. Instrument może działać także w energooszczędnym trybie bliskiego zasięgu i wtedy niwelator będzie wyznaczał płaszczyznę referencyjną maksymalnie 20 m od stanowiska. Ten maksymalny zasięg niwelacji można osiągnąć tylko, używając będącego w wyposażeniu standardowym odbiornika LD3. Sensor, odbierający sygnały laserowe, jest trzecim rozwiązaniem wspólnym dla lasera obrotowego i nowego niwelatora laserowego CST/berger. Czujnik LD3 posiada dwa tryby pracy – dokładny (1,5 mm) i zgrubny (3 mm). Ma dwustronny wyświetlacz do wygodnego odczytywania położenia wiązki laserowej, a także sygnalizację dźwiękową ułatwiającą prowadzenie niwelacji. Odbiornikowi towarzyszy specjalny uchwyt, którym mocujemy go do łaty niwelacyjnej.

Niwelator laserowy CST/berger LL20 z odbiornikiem LD3 jest chyba najprostszym w obsłudze instrumentem pomiarowym na rynku. Sam laser ma tylko jeden suwak z boku obudowy, którym włączamy zasilanie. Instrument możemy mocować zarówno na małych statywach fotograficznych lub tyczkach rozporowych (do prac wewnątrz), jak i na dużych trójnogach aluminiowych pod tradycyjne niwelatory optyczne (niwelacja na zewnątrz). Sprzęt ma bowiem dwa gwinty przyłączeniowe – 1/4” i 5/8”.

 

CST/berger LL20 świetnie prezentuje się również pod względem właściwości ergonomii pracy. Masa instrumentu to zaledwie 1,25 kg, a instrument zasialny czterema bateriami „paluszkami” będzie nieprzerwanie działał nawet przez 60 godzin. Zarówno instrument, jak i odbiornik spełniają wysokie normy IP55 odporności na wodę i pył i przy tym mogą pracować w temperaturach od -10 do +50°C.

Dla kogo jest więc przeznaczona nowa grupa instrumentów niwelacyjnych, do której zalicza się niewątpliwie laser CST/berger LL20 z odbiornikiem LD3? Sprzęt ten jest przeznaczony dla fachowców, którzy wykonują proste pomiary niwelacyjne. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy chcą zastąpić używany do tej pory niwelator optyczny laserowym i rozpocząć przygodę z technologią „świetlną” bez ponoszenia dużych wydatków. Prezentowany CST/berger wydaje się świetnym instrumentem dla budowlańców realizujących niewielkie inwestycje (budujących domy jednorodzinne), gdzie praktycznie na każdym etapie prac potrzeba dokładnego i łatwego w obsłudze przyrządu do pomiaru wysokości i wyznaczania poziomów odniesienia.

 

Dane techniczne niwelatora laserowego CST/berger LL20 z odbiornikiem LD3

Dokładność0,15 mm/1 m
Zasięg160 m z detektorem LD3 (średnica)
Tryb pracyw płaszczyźnie poziomej
Kompensatormagnetyczny, zakres 4°, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowania
Obsługa1 włącznik
Zasilanie4 x 1,5 V AA (50 h ciągłej pracy)
Norma pyło- i wodoszczelnościIP55
Wyposażenie standardoweniwelator, odbiorniki, uchwyt odbiornika, baterie, walizkatransportowa
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments