NIWELATOR LASEROWY BOSCH GRL 600 CHV PROFESSIONAL: INNOWACYJNA KONSTRUKCJA, WYSOKA DOKŁADNOŚĆ I ZDALNA OBSŁUGA PILOTEM ORAZ SMARTFONEM

Przyglądając się nowemu niwelatorowi laserowemu Bosch GRL 600 CHV Professional, można stwierdzić, że niemieccy konstruktorzy wsłuchali się w uwagi użytkowników. Dzięki temu powstał innowacyjny instrument o wysokim zaawansowaniu technicznym, który w sposób istotny różni się od swojego poprzednika niwelatora laserowego GRL 500 Professional, i do tego został wyposażony w obudowę o klasie szczelności IP68.

Sytuacja na rynku ogólnobudowlanym – szczególnie w aspekcie dostępności wykwalifikowanych pracowników – jest bardzo trudna. Ogólny niedobór fachowców zmusza właścicieli przedsiębiorstw do szukania narzędzi i rozwiązań, które będą w stanie zastąpić pracę ludzkich rąk. Także w zakresie zadań pomiarowych, których przecież na każdym
etapie prac budowalnych jest całkiem sporo.
Jeszcze do niedawna większość firm zajmujących się pracami ziemnymi (wykopami, instalacjami, budową boisk i placów parkingowych) do kontrolowania głębokości lub poziomów używała najtańszych niwelatorów optycznych. Choć to skuteczne i proste w obsłudze instrumenty, to wymagają do wykonania odczytów dwóch osób – trzymającej łatę i obsługującej narzędzie. Przy wspomnianych problemach kadrowych, każda osoba w ekipie budowlanej jest na wagę złota. I właśnie z tego powodu firmy budowlane coraz chętniej przechodzą z klasycznego niwelatora optycznego na nowoczesne lasery obrotowe, które są nie tylko dużo łatwiejsze w obsłudze, ale – co najważniejsze – wymagają do tego jednej osoby.
Niwelator laserowy Bosch GRL 600 CHV Professional to narzędzie, które należałoby umieścić w gronie najbardziej zaawansowanych tego typu konstrukcji na rynku. Znajdziemy bowiem tutaj chociażby cyfrowe spadki w dwóch kierunkach – użytkownik może wprowadzić wartość pochylenia płaszczyzny laserowej w wartościach liczbowych, np. 2% na osi X i 3% na osi Y. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o pracę ze spadkami. Dodatkowo niwelator Bosch ma funkcję automatycznego wyszukiwania odbiornika LR60. Służy ona do szybkiego i precyzyjnego wpasowania płaszczyzny laserowej w istniejącą sytuację terenową. Jak działa to narzędzie? Uruchamiamy niwelator i pozwalamy mu się spoziomować. Na łatę laserową montujemy odbiornik laserowy i przechodzimy z nimi na punkt, w którym chcemy zdefiniować spadek terenu. Na panelu sterowania odbiornika wciskamy odpowiedni klawisz i w ten sposób wysyłamy drogą radiową komendę do niwelatora, by ten rozpoczął wyszukiwanie odbiornika. Narzędzie rozpoczyna „skanowanie”, przesuwając wiązkę z góry na dół wyszukuje czujnik, a płaszczyzna laserowa zostaje bardzo dokładnie ustawiona na jego środku. Jedynym zadaniem operatora jest stabilne trzymanie łaty na punkcie pomiarowym. Po kilkunastu sekundach mamy zdefiniowany spadek w osi podłużnej X. Tę samą czynność można wykonać dla osi poprzecznej Y.
Ważne jest też to, że funkcja inteligentnego celowania działa w zadaniach związanych z tyczeniem linii. Niwelator Bosch GRL 600 CHV Professional przystosowany jest bowiem do pracy w pozycji pionowej (odwróconej o 90°). Laser można więc stosować np. przy przenoszeniu osi do wykopu. Narzędzie mocuje się na ławicy dokładnie nad gwoździem wyznaczającym oś konstrukcyjną, przykłada czujnik do przeciwległego gwoździa, naciska jeden przycisk, a system automatycznie wpasuje pionową płaszczyznę laserową dokładnie w te dwa gwoździe, czyli w naszą oś projektową. Płaszczyzna tak ustawiona (zaczepiona na gwoździach) pozwoli nam wyznaczać osie na poziomach -1 i głębiej, czyli przenosić oś zasadniczą do wykopu.
Jak już wspominaliśmy, pod względem parametrów pracy Bosch GRL 600 CHV Professional to sprzęt, który należy umieścić w ścisłej czołówce rynkowej. Jego dokładność pracy wynosi 0,05 mm/m, a zasięg działania – aż 600 m (średnica). Maksymalna prędkość obrotowa głowicy to 600 obr./min, ale może ona być zmniejszona przez użytkownika do 300 lub 150 obr./min (np. w celu ograniczenia zużycia energii). W menu niwelatora znajdziemy również funkcję skanowania, czyli zmniejszania zakresu kątowego obrotu głowicy (0°, 10°, 25° i 50°), która się przyda w miejscach, gdzie pełny zakres świecenia lasera mógłby być niebezpieczny dla ludzi.
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia standardowego nowego niwelatora Bosch jest wspomniany już wcześniej odbiornik Bosch LR60. Jak
przystało na obecne standardy rynkowe, w takiej klasie narzędzi musi to być czujnik cyfrowy, który różnice wysokości pokazuje w wartościach liczbowych (w zakresie ±6,25 cm). Ten typ odbiornika bardzo podnosi komfort pracy i szybkiego odczytywania przewyższeń podczas pomiarów kontrolnych.
Jak obsługuję się niwelator Bosch GRL 600 CHV Professional? Oczywiście do dyspozycji mamy klasyczny panel sterowania na narzędziu – zestaw przycisków dostępu do podstawowych funkcji narzędzia i duży monochromatyczny wyświetlacz, na którym główne miejsce zajmują dwie linie z wartościami pochylenia osi X i Y, a towarzyszą im ikony informacyjne ustawień parametrów pracy niwelatora. Do dyspozycji użytkownika jest także radiowy pilot zdalnego sterowania. Działający w odległości nawet 150 m pozwala on zmieniać podstawowe ustawienia narzędzia, a także pochylać manualnie płaszczyzny w dwóch kierunkach. A na koniec ewidentna innowacja rynkowa – w niwelatorze zastosowano komunikację Bluetooth, która służy do łączenia narzędzia z aplikacją Levelling Remote zainstalowaną np. w smartfonie. Dzięki niej możemy również zmieniać ustawienia niwelatora, a także otrzymujemy dostęp do dwóch dodatkowych funkcji – maskowania wiązki (podobne do skanowania) i automatycznej kalibracji. Ta druga funkcja jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala użytkownikowi samodzielnie skalibrować niwelator bez konieczności wysyłania go do serwisu.
Na koniec kilka zdań o aspektach „wytrzymałościowych”. Niwelator Bosch GRL 600 CHV Professional jest zabezpieczony przed pyłem i wodą zgodnie z bardzo wysoką normą IP68. Sprzęt nie boi się więc praktycznie żadnych warunków pogodowych. Laser jest też doskonale chroniony przed skutkami uszkodzeń mechanicznych – głowica osłonięta jest metalową klatką ochronną z grubymi szkłami, a na obudowie zastosowano cztery gumowane uchwyty transportowe, które pełnią rolę buforów amortyzujących upadki na twardą nawierzchnię.
Jak przystało na markę Bosch, nowy niwelator zasilany jest nowoczesnym akumulatorem litowo-jonowym 18 V/4.0 Ah z linii ProCORE. Użytkownik może jednak zastosować jako źródło energii każdy inny 18-woltowy akumulator Bosch. Co ciekawe, w walizce transportowej znajdziemy specjalną kieszeń, która pozwala w awaryjnych sytuacjach zamiast akumulatora użyć zwykłych baterii R20. Oba rodzaje zasilania zapewniają ok. 60-70 h ciągłej pracy.
Marek Pudło

Dane techniczne niwelatora laserowego Bosch GRL 600 CHV Professional

Tryb pracypoziom, pion, spadki cyfrowe w 2 kierunkach
Zasięg (średnica)600 m
Dokładność0,05 mm/m
Norma odpornościIP68
Zasilanieakumulator Li-Ion lub baterie alkaliczne, 60-70 godz. ciągłej pracy
Waga4,8kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar