Niwelator laserowy Bosch GRL 500 H/HV Professional


Firma Bosch wprowadza właśnie na rynek nowy laserowy niwelator obrotowy, przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Niemieccy inżynierowie zastosowali kilka rozwiązań, których nie spotkamy w żadnym innym instrumencie tego typu.

Już z zewnątrz nowy niwelator Bosch różni się od klasycznych konstrukcji. Choć sam kształt instrumentu pozostał niezmieniony, to jednak na jego obudowie nie znajdziemy klasycznego panelu sterowania z klawiszami. Instrument obsługuje się bowiem tylko za pomocą odbiornika laserowego Bosch LR 50 Professional. Pełni on rolę klawiatury, jeśli zamocujemy go w specjalnej kieszeni na niwelatorze, lub pilota zdalnego sterowania, gdy zamocowany jest na

łacie. To właśnie za jego pomocą regulujemy wszystkie parametry pracy instrumentu – pochylamy wiązkę lasera, a w modelu HV możemy go postawić również bokiem i rzucić wiązkę pionową. To jeszcze nie koniec – oba elementy zestawu pomiarowego komunikują się dwustronnie, czyli operator może pilotem wysyłać komendy do niwelatora, ale też z niwelatora docierają do odbiornika informacje np. o rozpoziomowaniu instrumentu czy ustawionym spadku (w procentach).


Może na początku jest to skomplikowane, ale ma swoje praktyczne uzasadnienie. Po pierwsze, takie rozwiązanie stanowi zabezpieczenie antykradzieżowe. Niwelator bez towarzyszącego mu czujnika jest praktycznie bezużyteczny, bo przecież nie można nim w ogóle sterować. Po drugie, dwustronna komunikacja radiowa pozwoliła na wprowadzenie do niwelatora Bosch GRL 500 H/HV Professional niezwykle przydatnej i rzadko spotykanej w produktach konkurencji funkcji Center Line do automatycznego ustawiania spadków. Jak ona działa? Operator naciska na odbiorniku przycisk, a niwelator rozpoczyna pochylanie wiązki laserowej i skanuje nią odbiornik na łacie. Na bieżąco otrzymuje z sensora informację zwrotną o położeniu linii i dotąd pochyla głowicę, aż wiązka trafi w środek czujnika. Voilà! Spadek mamy ustawiony w kilkanaście sekund i dodatkowo na ekranie czujnika wyświetla się jego wartość wyrażona w procentach. W tradycyjnych niwelatorach, w których pochyla się wiązkę ręcznie, procedura ta jest dość żmudna i zajmuje dużo więcej czasu. Warto wspomnieć, że Center Line działa zarówno w trybie pracy w poziomie, jak i w pionie). I wreszcie, po trzecie, skondensowanie w jednym urządzeniu dwóch innych (odbiornik + pilot) pozwoliło ograniczyć liczbę elementów w walizce, które przecież często lubią się zgubić.


Seria niwelatorów Bosch GRL 500 Professional składa się z dwóch modeli – ten z literą „H” to najprostszy instrument do pracy w płaszczyźnie poziomej, z kolei oznaczony „HV” może także pracować w położeniu pionowym. W obu instrumentach można pochylać wiązkę (automatycznie lub ręcznie) w górę lub w dół. Już te właściwości wskazują zastosowania obu modeli – pierwszy przeznaczony jest głównie do prac budowlanych na zewnątrz (niwelacja, wyznaczanie spadków), drugi z kolei sprawdzi się również wewnątrz pomieszczeń (wyznaczanie przebiegu ścian działowych). Oba niwelatory charakteryzują się maksymalnym zasięgiem pracy 500 m (średnica) i dokładnością +-0,05 mm/m. Zastosowany w nich kompensator elektroniczny odpowiada za samopoziomowanie w zakresie ±10% (5,7°). Z funkcją samopoziomowania połączony jest system ostrzegania o rozpoziomowaniu, który wyłącza instrument w momencie jego poruszenia i w ten sposób chroni operatora przed popełnieniem błędu pomiarowego.

 

Jeszcze kilka słów o samym odbiorniku Bosch LR 50 Professional. Oprócz wspomnianych wcześniej cech ważne jest też to, że czujnik to wersja cyfrowa. Oznacza to, że pokazuje on różnice wysokości w wartościach cyfrowych – na ekranie pojawiają się nie tylko wskazania strzałką, ale operator dostaje także konkretną wartość (np. 1 mm), o jaką wiązka laserowa jest aktualnie niżej lub wyżej od środka odbiornika. Duży zakres linijki odbiorczej pozwala wykonywać bardzo wygodnie niwelację i odczytywać różnice wysokości bezpośrednio na czujniku zamiast na łacie laserowej. LR 50 – chyba jako jedyny odbiornik na rynku – posiada

ekran dwustronnie podświetlany. Nie ma więc żadnych problemów, by pracować nim w ciemnych pomieszczeniach. Godny podkreślenia jest fakt, że czujnik – podobnie jak sam niwelator – spełnia dość wysoką normę IP56 odporności na wodę i pył, przez co całym zestawem można pracować także w deszczu. Obudowa niwelatora – szczególnie metalowa klatka głowicy – chroni instrument przed skutkami upadku z wysokości 1 m. Nad prawidłowym działaniem niwelatora czuwa z kolei opatentowany przez firmę Bosch czujnik kalibracji. Jeśli zarejestruje on, że instrument został poddany zbyt dużemu wstrząsowi (upadek), pracował w zbyt ekstremalnych temperaturach lub minęło 12 miesięcy od ostatniego sprawdzenia instrumentu, to wyświetli na odbiorniku ikonę informującą o konieczności przeprowadzenia kalibracji (samodzielnej lub w serwisie).

 

Na koniec jeszcze kilka zdań o zasilaniu. Zarówno niwelator, jak i odbiornik czerpią energię z akumulatorów litowo-jonowych – niezawodnych, trwałych i wygodnych w obsłudze (można je doładowywać w dowolnym momencie). Po zamocowaniu czujnika w niwelatorze ładowanie obu urządzeń odbywa się równolegle. Warto podkreślić, że już po 20 min ładowania zestaw będzie pracował bez przerwy przez 4 godz., a całkowite naładowanie nastąpi  po 3 godz., wystarczając nawet na 30 godz. ciągłego wirowania.

 

Dane techniczne niwelatora laserowego Bosch GRL 500 H/HV Professional

ModelGRL 500 HGRL 500 HV
Dokładność0,05 mm/1 m0,05 mm/1 m
Zasięg500 m z detektorem LR 50 (średnica)500 m z detektorem LR 50 (średnica)
Prędkość obrotowa600 min-1600 min-1
Tryb pracyw płaszczyznach poziomej i pochylonej,w płaszczyznach poziomej, pionowej i pochylonej,
Zakres regulacji spadku10%/5,7°10%/5,7°
Kompensatorzakres 10%, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowaniazakres 10%, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowania
Zasilanieakumulator Li-Ion (25 h ciągłej pracy)akumulator Li-Ion (25 h ciągłej pracy)
Waga2,2 kg2,2 kg

 

Dane techniczne detektora Bosch LR 50 Profesisonal

Dokładności pracy0,5/1/2 mm
Zasięg pracy500 m (średnica)
Zasilanieakumulator Li-Ion
Waga0,3kgosch
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments