NITOWNICE RĘCZNE OD HÖGERT TECHNIK

Połączenia nitowe są wciąż bardzo popularne. Głównie za sprawą niskich kosztów zakupu narzędzi do ich wykonania. Ważne jest też, że operacja nitowania nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy czy szczególnych kwalifikacji. Dlatego w redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się profesjonalnym nitownicom ręcznym Högert Technik HT2C152 i HT2C180.

 

Jak wiadomo, większość dostępnych na rynku nitownic ręcznych, zarówno przeznaczonych dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów, służy do mocowania za pomocą nitów zrywalnych lub nitonakrętek. I tak nitownicą Högert Technik HT2C152 możemy aplikować nity zrywalne o średnicach 2,4, 3,2, 4,0 i 4,8 mm wykonane z aluminium, stali lub stali nierdzewnej. Wyposażono ją bowiem w cztery wymienne głowice

dostosowane do aplikacji tego rodzaju nitów o podanych średnicach. Druga z omawianych nitownic Högert Technik, którą oznaczono jako HT2C180, przeznaczona jest do mocowania nitonakrętek M3, M4, M5 i M6. Podobnie jak HT2C152 wyposażono ją w cztery końcówki, w jej przypadku z gwintowanym trzpieniem, przeznaczone do aplikacji nitonakrętek o wymienionych rozmiarach. Obie nitownice Högert Technik mają aluminiowy korpus, ergonomiczne gumowe nakładki na rękojeści i blokadę ramion ułatwiająca ich przechowywanie. Przy tym model HT2C152 ma dodatkowo wydłużoną głowicę i skrócone ramiona, co ułatwia pracę w miejscach trudno dostępnych.

 

Mocowanie rurkowatych nitów zrywalnych zakończonych grzybkowatym łepkiem za pomocą nitownicy Högert Technik HT2C152 polega na ich spęczaniu za pomocą specjalnego pręcika zakończonego główką, który stanowi ich część. Główka ma średnicę nieco większą niż wewnętrzna średnica rurki nitu. Pręcik wciągany jest przez głowicę narzędzia, co powoduje spęcznianie rurkowatego nitu przez główkę i jego zaciśnięcie na mocowanych elementach. Ostatnią fazą tego procesu jest urwanie pręcika przez nitownicę w miejscu jego przewężenia. Dzięki temu wykonane połączenie nitowane jest estetyczne i kompletne. Za pomocą nitów zrywalnych możemy mocować różne materiały: blachy do stalowych elementów nośnych, skóry, sklejki czy plastiki do elementów metalowych itd. Kombinacji materiałowych jest bardzo dużo i trudno byłoby je tu wszystkie wymienić. Wykonane połączenia są estetyczne i wysoce trwałe oraz wytrzymałe. Nitownica Högert Technik HT2C152 ma więc szerokie spektrum zastosowań i może być wykorzystywana przez profesjonalistów różnych specjalności.

W przypadku nitownicy Högert Technik HT2C180 zasada mocowania nitu jest taka sama jak w przypadku modelu HT2C152 i polega na jego spęcznianiu. Ponieważ jest nim nitonakrętka, rolę pociąganego pręcika nitu zrywalnego pełni gwintowany wymienny trzpień będący elementem wykonawczym głowicy narzędzia. Nie jest więc on elementem nitu, lecz częścią nitownicy. Podczas nitowania na jego gwint nakręca się nitonakrętkę. Następnie wkłada się ją w otwór mocowanego elementu i zaciska się ramiona nitownicy. Powoduje to wciąganie trzpienia wraz z nitonakrętką i w konsekwencji jej spęcznianie. Proces nitowania kończy wykręcenie gwintowanego trzpienia głowicy z nitonakrętki. Nitownica Högert Technik HT2C180 jest świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy połączyć dwa elementy za pomocą śruby, a nie mamy technicznych możliwości zastosowania nakrętki. Połączenia na takie nity są bardzo trwałe, estetyczne i charakteryzują się dużą niezawodnością. Są poza tym jedną z niewielu alternatyw dla zwykłej śruby i nakrętki do łączenia elementów o niewielkich grubościach lub wykonanych z różnych materiałów.

W redakcyjnych testach nitownic ręcznych Högert Technik HT2C152 i HT2C180 skupiliśmy się przede wszystkim na ergonomii pracy, obsłudze tych narzędzi, łatwości posługiwania się nimi, jak też na jakości wykonywanych połączeń. Wymiana ich głowic roboczych przebiegała sprawnie. Podobnie było z operacją nitowania, która nie wymagała aplikacji dużej siły przez dłoń. Spęcznione nity były solidnie przez nas zamontowane, a w przypadku nitonakrętek wkręcanie w wewnętrzny jej gwint śrub mocujących

nie sprawiało żadnegoproblemu.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments